دسته ای از حقوق مالکیت فکری که در نتیجه فعالیت و حسن اعتبار تجارتی تاجر بوجود می آیند، به حقوق مالکیت تجاری موسوم شده اند و از آن جایی که حقوق مالکیت صنعتی، جزیی از سرمایه ی بنگاه اقتصادی و تجارت خانه را تشکیل می دهد، این دو اصطلاح با همدیگر و توأم و گاهی به جای یکدیگر به کار می روند. از جمله ی این نوع حقوق، علایم تجاری، اسامی تجاری و نام تجاری نشانه های جغرافیایی، اسرار تجاری و جلوگیری از رقابت نامشروع می باشد.

طبقات حقوق مالکیت تجاری

منظور از علامت تجاری هر نوع اشاره یا دلالت مادی تمییز دهنده است که صنعت گریا تاجر یا ارائه دهنده ی خدمات برای تشخیص و تمییز صنعت، کالا یا خدمات آنها از مشابه آن موارد به کار میرود که توسط دیگران ساخته شده یا مورد تجارت قرار گرفته و یا توسط دیگر رقباء به سایرین به عنوان خدمت ارائه شده است؛ مانند علامت کوکاکولا (بندهای الف وب ماده ۳۰ ق.ث.. ط.ص.ع.ت)

مقصود از اسم تجاری، اسمی است که تاجر بر می گزیند تا با به کار گیری آن موجب تمایز تجارت خانه ی خود از تجارت خانه ی دیگران باشد و در اغلب موارد از یک اصطلاح ابتکاری تشکیل می شود و عناصر دیگری که بر گرفته از طبیعت فعالیت اقتصادی دارنده ی اسم تجاری است به آن افزوده می شود مانند روغن نباتی نازگل. (بند ج ماده ۳۰ ق.ث.ط. ص. ع.ت. و ماده ۵۷۸ ق.ت.)

نام تجاری بدین منظور استفاده میشود تا تاجر با به کارگیری آن موجب تمایز خود از دیگر تجار شود و در اغلب موارد از نام مدنی تاجر و نام خانوادگی یا لقب او و مانند اینها تشکیل می شود و عناصر دیگری که بطور معمول برگرفته از طبیعت فعالیت اقتصادی دارنده ی نام تجاری است به آن افزوده می شود؛ مانند چلوکباب نايب، قالی سلیمان

منظور از نشانه های جغرافیایی نشانه ای است که محل تولید و ایجاد محصول را تعیین و آن فراورده را به کشور معین، منطقه یا مکانی مشخص اختصاص می دهد که ماهیت، شهرت و خصایص دیگر آن محصول بصورتی اساسی به آن محل بر می گردد؛ مانند قهوه برزیل، خاوريار خزر

منظور از رقابت نامشروع، هر نوع رقابتی است که با فعالیتهای صادقانه و پاک در زمینه ی صنعتی و تجاری مغایر بوده و موجب گمراهی مردم نسبت به ماهیت محصول، طریقه ی ساخت، ویژگیها، مقدار، قابلیت با کارایی آن شود.

از اسرار تجاری مقصود معلوماتی است که بطور معمول، مفاد و محتوای آن معلومات یا اجزا و عناصر آن مشهود و شناخت شده نمیباشد و معامله کنندگان به آسانی به این معلومات دسترسی پیدا نمی کنند؛ مثلا ترکیب شیمیایی نوشابه ی کوکاکولا هنوز شناخته شده نیست (مواد ۶۴ و ۷۵ ق.ت. الکترونیک).

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.