پیش از آنکه بخواهیم درباره شرکت سهامی خاص صحبت کنیم، باید در مورد شرکتهای سهامی توضیح دهیم.

به شرکتی که سرمایه اش بصورت سهام بین شرکا قسمت شده باشد و صاحبان سهام به میزان مبلغ سهام خود مسئولیت داشته باشند شرکت سهامی گفته می شود.مطابق با ماده 2 لایحه مورد نظر"شرکت سهامی،جزو شرکتهای بازرگانی می باشد هرچند که فعالیت آن بازرگانی نباشد".شرکت سهامی بلافاصله پس از ثبت و تاسیس شرکت تجاری محسوب می شود با وجود اینکه برای فعالیتهای غیر تجاری مثل خرید و فروش اپارتمان تشکیل شده باشد.لایحه اصلاح قانون تجارت شرکتهای خاص و عام را مستثنی قرار داده تا به امور تجاری و گسترش آن و همچنین ایجاد شرکتهای سهامی بالاخص شرکت سهامی عام که در آن میتوان با خرید سهام مشارکت کرد پرداخته شود ولیکن دیگر شرکتهای تجاری باید فعالیت تجاری داشته باشند تا شرکت بازرگانی تلفی شوند.

تعداد شرکا در شرکت سهامی حداقل سه نفر می باشد و به دونوع شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص تقسیم می شوند.

شرکت سهامی خاص

از آنجا که تشکیل شرکت سهامی عام دارای مراحل زیادی می باشد در اصلاح قانون تجارت جهت کارهای اسان تر که به شرکای کمتری نیاز دارد نوعی شرکت سهامی را تعریف کرده که در آن کل سرمایه را فقط موسسین تامین می کنند و شرکت سهامی خاص نام دارد.

مجمع عمومی در شرکت سهامی خاص تشکیل نمی شود و شرکای آن از شرکت سهامی عام کمتر هستند.همچنین اعلامیه پذیره نویسی در این شرکتها وجود ندارد و برای شروع به کار ۳۵ درصد از سرمایه در حساب شرکت باید سپرده گذاری شود.

خصوصیات شرکت سهامی خاص

 1. حداقل ۱ میلیون ریال سرمایه جهت تشکیل شرکت مورد نیاز است.
 2. دست کم ۳ نفر به عنوان مدیر باید حضور داشته باشند.
 3. حداقل ۳ نفر به عنوان سهامدار نیاز است.
 4. اوراق قرضه در شرکت سهامی خاص انتشار نمی یابد.
 5. چنانچه قرار باشد نقل و انتقال سهام صورت بگیرد مدیران یا مجامع عمومی مالکان سهام باید موافقت خود را اعلام کنند و همچنین سهام این شرکت را در بازار بورس نمیتوان معامله کرد.این شرکت قادر به صدور اوراق قرضه نمی باشد.
 6. هر کدام از شرکا در این شرکت به مقدار مبلغ سهام خود دارای مسئولیت هستند و کل سرمایه را موسسین باید تامین کنند. (ماده 4 ل.ا.ق.( .

نام شرکت سهامی خاص

عنوان «خاص» باید در اسم شرکت آورده شود حال قبل از نام شرکت و یا بعد از آن بدون فاصله آورده شود و این عبارت در تمامی نوشته های نام شرکت و اطلاعیه ها باید قید شود. مثل «شرکت سهامی خاص الوند» و عبارت خاص باید به طور مشخص در مکتوبات شرکت مشخص باشد. چراکه این شرکتها سهامی خصوصی و خانوادگی می باشد و مورد توجه مراجعین می باشد.

برای انتخاب اسم شرکت باید نکات زیر را در نظر گرفت:

 1. نمیتوان از اسم و یا شهرت خاصی استفاده کرد.
 2. نام مورد نظر از قبل به ثبت نرسیده باشد.
 3. معنی و پیام خاصی را برساند.
 4. مطابق با شئونات اسلامی باشد.
 5. بصورت لاتین و رقم نباشد.
 6. علاوه بر این موارد در نام شرکت عباراتی مثل شاهد،شهید،جانباز،آزاده،اسامی متبرکه،انتظام،نظام، موزه،کیش،نیروی انسانی،اینترنت،کارگشا بکار گرفته نشود.

در نام شرکت میتوان از نام شهرها و رنگ ها و ارقام بکار گرفت. ولی به عنوان اسم شرکت محسوب نخواهد شد ونام شرکت باید خارج از این لغات باشد.همچنین اسم شرکت باید دارای سه سیلاب باشد.

تفاوت شرکتها

تفاوت شرکت سهامی خاص با شرکت مسئولیت محدود

 1. دست کم دو نفر جهت ثبت با مسئولیت محدود و دست کم سه نفر جهت ثبت شرکت سهامی خاص لازم است.
 2. کل سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به مد یر عامل ارائه می شود و مدیر عامل باید اظهار کند که آن را دریافت کرده است. ولی در شرکتهای سهامی خاص ۳۵ درصد از سرمایه در یک بانک در حسابی به نام شرکت سپرده می شود و تاییدیه را از بانک دریافت کرده و به اداره ثبت شرکت تسلیم کرد. ۶۵درصد سرمایه که باقی مانده را شرکا تعهد میکنند.
 3. نیازی به بازرس در شرکتهای با مسئولیت محدود وجود ندارد و ارادی است ولی در شرکتهای سهامی خاص ۲ نفر یکی بازرس و یکی بازرس علی البدل باید حضور داشته باشند.
 4. محدودیتی در زمان مدیریت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود وجود ندارد و شرکا زمان کم و یا زیادی را می توانند برای مدیران تعیین می کنند.ولی در شرکتهای سهامی خاص ۲ سال برای مدیریت در نظر گرفته می شود.
 5. در شرکت با مسئولیت محدود نیازی نیست روزنامه کثیرالانتشاری در نظر گرفته شود ولی در شرکت سهامی خاص انتخاب روزنامه کثیرالانتشار برای ثبت آگهی دعوت شرکت مورد نیاز می باشد.
 6. در شرکتهای مسئولیت محدود سرمایه شرکت بین شرکا تقسیم می شود که سهم الشرکه نام دارد و هر شریک به اندازه سهم الشرکه در برابر بدهی های شرکت مسئولیت برعهده دارد.لکن در شرکت سهامی خاص سرمایه شرکت به شکل سهام مابین هر شریک قسمت شده و سهامداران بدون توجه به میزان سهم خود در برابر تمامی بدهی های شرکت مسئولیت دارند.
 7. در شرکت با مسئولیت محدود کسی که به عنوان مدیر انتخاب می شود می تواند از بین شرکا یا فردی بیرون از شرکت باشد ولی در شرکت سهامی خاص مدیران باید از بین سهامداران شرکت گزینش شوند و بعد از انتخاب مقدار و سهام وثیقه ای را که در اساسنامه مشخص شده را به صندوق شرکت ارائه دهند.
 8. قسمت کردن سود در شرکت با مسئولیت محدود با توجه به مقدار سهم الشرکه هر شریک می باشد.لازم به ذکر است در اساسنامه شرکا قادرند جهت قسمت کردن سود تفکر دیگری داشته باشند ولی در شرکت سهامی خاص هرچقدر که سهام شرکا باشد به همان نسبت سود به آنها تعلی می گیرد و این تنها روش ممکن برای تقسیم سود است.
 9. در شرکت با مسئولیت محدود شرکا آورده های غیر نقدی را تقویم میکنند و مسئولیت تخمین سلامتِ آورده ها وظیفه شرکا می باشد. ولی در شرکتهای سهامی خاص کارشناس رسمی دادگستری تقویم آورده های غیر نقدی را بر عهده خواهد داشت.
 10. در شرکتهای با مسئولیت محدود خرید و فروش یا انتقال سهم الشرکه بوسیله ی مجمع صورت می گیرد ولی در شرکت سهامی خاص اول فروشنده و خریدار سهام باید به اداره دارایی حوزه مالیاتی شرکت رفته و تاییدیه ۴ درصد مالیات مبنی خرید و فروش سهام دریافت کنند و پس از تشکیل مجمع و ارائه گواهی از دارایی به امورات رسیدگی کنند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.