برای تشخیص درجه بندی در درجه کیفی و کمی پیمانکاران برتر در حیطه ی ارائه خدمات و حمایت از حقوق مصرف کنندگان میتوان به عمل رتبه بندی اشاره کرد. این را در نظر داشته باشد که رتبه بندی یک شرکت در انجام امور در آینده و مطرح شدن بین مشتریان خود دارای اهمیت است . در ادامه به شروط لازم برای رتبه بندی شرکت ها می پردازیم . در ادامه با ما همراه باشید.

رتبه بندی در شرکت چیست

پیش از اینکه یک پروژه به مرحله اجرا برسد، باید گواهی صلاحیت و توان فعالیت آن براساس مقررات آیین نامه کار پیمانکاران در مراکز اجرایی مربوطه بررسی شود. درواقع اولین قدم در گام های دریافت برگه صلاحیت شرکت های در خواست کننده اخذ گواهی صلاحیت می باشد تا با دردست داشتن آن بتوانند در مناقصه های دولتی و پروژه های عظیم شرکت کنند.

شرکت ها در فرآیند رتبه بندی براساس نوع فعالیت شامل ۵دسته هستند. هر رتبه برای هر دسته ای که لازم است در نهاد خاص خود تهیه می شود و هرشرکت به منظور اخذ رتبه بیشتر باید به اداره مربوط به همان دسته مراجعه کند. ۵دسته فوق به شرح زیر است:

 • پیمانکار
 • مشاور
 • طرح و ساخت (EPC)
 • انفورماتیک
 • انبوه ساز

شروط رتبه بندی شرکت

رتبه بندی به عنوان یک ملاک برای شناسایی و تخمین میزان صلاحیت شرکت ها می باشد که برای پیمانکاران و شرکت ها ارائه می شود و معاون برنامه ریزی وکارشناس ناظر راهبردی ریاست جمهوری این کار را برعهده دارد.

همانطور که گفته شد شرکت های پیمانکاران براساس قرارداد ونوع فعالیت و درجه کیفی به ۵ دسته رتبه تقسیم می شوند اما شرکت های مشاور بین ۱ تا ۳ درجه رتبه بندی قرار می گیرند.

شرکت های پیمانکار معمولا در حیطه اجرایی و پروژه های ساخت و ساز و قراردادهای اجرایی و نظارت بر پیمانکاران می پردازد درصورتیکه شرکت های مشاور در حیطه ی طراحی وگرافیک فعالیت دارد و بر نحوه ساخت و عمران نظارت می کند.درواقع شرکت مشاور واسطه ی بین پیمانکاران و کارفرماها می باشد.

روش های رتبه بندی شرکت‌ها

نماینده های شرکت ها نباید خود به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری یا استانداری حضور یابند بلکه باید از موسسه های خدماتی که به کار رتبه بندی مشغولند کمک بگیرند و یا در سامانه تقاضای الکترونیکی انجام دهند.

براساس آیین نامه رتبه بندی،کمیته تشخیص صلاحیت برای رتبه بندی شرکت ها شرایط و اولویت هایی داردکه براساس آنها به شرکت های متقاضی امتیاز می دهد و سپس شرکت هایی که امتیازات آن به حد کافی رسیده باشند موفق به اخذ صلاحیت می شوند و گواهی رتبه را از کمیته تشخیص صلاحیت دریافت می کنند.

در حقیقت گواهی رتبه یک مجوز رسمی وقانونی تلقی می شود که طبق شرایط ادارات ذیربط یعنی استانداری،معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری،رتبه بندی می شود و جهت گواهی صلاحیت و رتبه شرکت ارائه می گردد.شرکت ها بادر دست داشتن این گواهی،اجازه ی شرکت در مناقصات و پروژه های بزرگ ساخت و ساز را دارند.

شرایط عمومی تعیین صلاحیت و دریافت گواهی رتبه شرکت‌ها

 1. شرکت در اداره ثبت شرکت ها ثبت شده باشد.
 2. شرکت باید کلیه خصوصیات و امتیازهای موردنیاز جهت تشخیص صلاحیت در رتبه دلخواه را طبق مقررات قانونی دارا باشد.
 3. در پرداختن به امور ممانعت قانونی موجود نباشد(عدم سوءپیشینه حرفه ای شرکت)
 4. مدیران شرکت به هیچ عنوان سمت کارمندی در دولت را نداشته باشند.
 5. براساس جدول های 1-7 آیین نامه سابقه کار وتجربه ی مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره الزامی است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.