ما در این مقاله برآنیم تا درباره ی تفاوت شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص مطالبی را ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تفاوت شرکت های تعاونی با سایر شرکت ها

شرکت تعاونی به شرکت تولید یا مصرف گفته می شودشرکت تعاونی.براساس اصول شرکت سهامی و یا مطابق مقررات و قوانین مخصوصی که با تراضی شرکا ترتیب داده شده باشد تشکیل می شود.شرکت سهامی خاص شرکتی می باشد که همه ی سرمایه آن توسط موسسین فراهم می شود

.در تعریف تعاونی می توان گفت شرکت تعاونی بین تعدادی از افراد که میتوانند با هم فامیل باشند یا به صورتی آشنا باشند تاسیس می شود و به دو قسم می باشد؛ شرکت تعاونی تولیدی و شرکت تعاونی مصرف.سرمایه شرکا جهت تولید و فروش محصولات یا اشیا صرف می شود.شرکت تعاونی از انواع شرکت های تجارتی محسوب می شود.درباره تفاوت شرکت تعاونی با سایر شرکت ها باید بگوییم که شرکت تعاونی از جهات عمده ای با شرکت های دیگر تفاوت دارد خصوصا از جهت هدف اصلی و اساسی.تفاوت شرکت تعاونی با شرکت های دیگر از نظر هدف،عضویت،سرمایه،سود،سهم و آثار اجتماعی می باشد.

شرکت های تعاونی یکی از انواع شرکت های است که در قانون تجارت مورد استفاده قرار میگیرد . یک نکته ی در رابطه با شرکت های تعاونی وجود دارد آن هم اینکه نوع آن به صورتی است که فعالیت معمولا عمده است و جهت تولید و هدف نهایی شرکت کمک به اقتصاد جامعه و رسیدگی به امور بیکاران و ایجاد شغل جدید در سطح جامعه است.  با این حال، به لحاظ یکسانی فعالیت های تجاری آن، هرچند با سود مختصر، درچهارچوب قانونی فعالیت های تجاری قرار گرفته و جزو شرکت های تجارتی گنجانده می شود.

هدف از تأسیس شرکت های تعاونی تأمین دو منظور بوده است و در واقع دارای دو جنبه است :

جنبه ی عاطفی : با توجه به مشکلاتی که در جامعه وجود دارد و فقر و اختلافات طبقاتی از همه مهتر عدم کار مناسب برای جویندگان کار و درامد های بسیار پایین که هر بار فقر در جامعه را بیشتر و بیشتر می کند. تنها راه نجات این است که ما بتوانیم با استفاده از روحیه ی جمعی که در ما وجود دارد با مشارکت و سرمایه گذاری هرچند کوچک و کمک از مراکز خصوصی می توانیم یک شرکت با عنوان شرکت تعاونی ثبت کنیم تا تمامی مشکلاتی که با رویکرد عاطفی به وجود آمده برطرف گردد.

جنبه ی اقتصادی : تعاونی در واقع یکی از اصلی ترین جنبه های عاطفی هر جامعه ای است . اما یک حقیقت انکار نا پذیری وجود دارد آن هم اینکه هر شرکتی با ثبتش بایستی یک جنبه ی اقتصادی آن را باید در نظر داشت زیرا با ایجاد شرکت تعاونی بعد از تبدیل شدن به یک کار نمادین عاطفی با در نظر گرفتن فروش و سود دهی های حاصل شده از از فروش کالا و یا خدمات شرکت تعاونی به اقتصاد جامعه کمک و جنبه ی عاطفی را بیشتر از پیش می توانیم در نظر بگیریم.

تفاوت اصلی که بین ثبت شرکت تعاونی با دیگر شرکت ها وجود دارد این دو جنبه ای است که برایتان توضیحات مفصلی داده شد اما تفاوت شرکت ها این است که آنها جنبه ی اقتصادی و خدمات رسانی را در نظر میگیرند و سپس جنبه ی عاطفی جامعه را باید در نظر بگیرند.

برای ثبت شرکت تعاونی مبلغ سرمایه یا همان آورده شرکت توسط اعضا تنها 46 الی 51 درصد است و مابقی توسط یک اورگان دولتی و یا موسسه و بانک ها مبلغی به عنوان وام به شما می دهند تا مابغی  سرمایه جبران شود و به همین منظور تحت حمایت دولت است و می توان در هر زمان از این حمایت ها استفاده برد البته نکته مهم اینکه شرکت تعاونی کار اصلیش ایجاد شغل است در نتیجه مورد حمایت بیشتری قرار خواهد گرفت .

سهام در شرکت های تعاونی و سایر شرکت ها

سهام در دیگر شرکت ها به این صورت است که اعضا یک میزان سهم را با خود به شرکت آورده و براساس آن سرمایه شرکت می شخص می شود البته این سرمایه می تواند از طریق اخذ وام باشد اما معمولا با داشتن شرایط خاص داده می شود و بابت نوع سرمایه دیگر نیز می توان سرمایه را به صورت نقدی و یا غیر نقدی به شرکت تزریق کرد.

ولی همانگونه که در بخش بالا توضیح داده شد می توان گفت وام جزئی از سرمایه شرکت می باشد و قانون گذار تعیین می کند که بدون شرکت اوسرگان هاای دولتی و بانک ها امکان تشکیل شرکت وجود ندارد.

تفاوت شرکت تعاونی و غیر تعاونی

شرکتی که میان اشخاص حقیقی برای انجام فعالیت تولیدی و توزیع با اهداف سامان بخشیدن به شرایط جامعه هدف اصلی و اساسی را می توان کمک به قشر کم دارمد جامعه است.و بالا بردن رفاه جامعه کمک می کنند و این خود می تواند باعث سامان بخشیدن به جامعه باشد. و به طور معمول بیشتر در هنگامی تشکیل می گردد که اوضاع اقتصادی نا مرتب و نا مساعد باشد و به دلیل تورم و گرانی توان خرید مردم کم است و بنابراین جهت ارائه خدمات،تولید و امکانات رفاهی قشرهایی که درآمد کمتری دارند را تحت پوشش خود قرار می دهد.

مزایای شرکت تعاونی نسبت به سهامی خاص

در شرکت تعاونی مبلغ هایی که در آخر هر سال به شرکا پرداخت می شود از مالیات معاف می شوند.در شرکت تعاونی مطالبه هایی که از اعضا گرفته می شود جزء مطالبه های ممتاز شمرده می شود.به بیان دیگر در صورتی که یکی از شرکای شرکت تعاونی ورشکسته شود،در درجه اول شرکت تعاونی قادر می باشد طلب خود را از دارایی بدهکار دریافت کند.شرکت تعاونی از پرداخت نمودن هزینه های ثبتی،تمبر سهام و مالیات بر درآمد معاف هستند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت تعاونی

 1. تهیه ی اساسنامه ای که در مجمع به تصویب رسیده است ، بایستی این کار در ممجمع عمومی عادی صورت گیرد.
 2. مجوزی مبنی بر اینکه مورد تایید اداره ی تعاون هستید ( جواز از اداره ی تعاون )
 3. دعوت نامه ای که در اولین مجمه عمومی اعضا در آن دعوت شده اند .
 4. صورتجلسه ای که در آن امده اساسنامه تصویب شده و بازرسان و هیئت مدیره انتخاب شده اند.
 5. سرمایه شرکت مشخص شود و همان سرمایه واریز و فیش آن ارائه شود.
 6. فهرستی از اعضای شرکت که در آن اسامی اعضا ذکر شده .
 7. فهرستی از صاحبان امضای شرکت و کسانی که  در ممجمع عمومی عادی حاضر هستند.
 8. صورتجلسه ای که در آن اعضای هیئت مدیره و نائب ریس و مدیرعامل انتخاب شده باشند.
 9. فهرستی از تمام مشخصات اعضا ، بازرسان و مدیرعامل فهرستی که در آن در رابطه با میزان تحصیلات اسامی و سهام انها توضیحاتی ارائه شده باشد.
 10. اداره تعاون و یا اداره ی مربوط به تعاون شهرستان ها مبنی بر دادن جواز به شما برای ثبت شرکت.

در انتها خاطرنشان می شویم که چنانچه در هر کدام یک از مراحل ثبتی با هر سوال و مسئله ای روبرو شدید می توانید با شماره تلفن های 32711327-026 و26655156-021 تماس بگیرید و با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

سارا

سلام و وقت بخیر ایا شرکت های سهامی خاص هم مانند نعاونی ها محدودیت تعداد پروژه همزمان از طریق مناقصات دولتی را دارند؟ به طور همزمان امکان گرفتن چند پروژه رسمی را دارند؟؟

پاسخ

ابراهیمی

سلام آیا تعاونی برای صنایع دستی که هم تولید و هم فروش دارد مشمول مالیات می شود؟

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

سلام ، خیر. کلیه شرکتها و موسساتی که در زمینه صنایع دستی مشغول فعالیت هستند معاف از پرداخت مالیات می باشند.

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.