ما در این مقاله برآنیم تا درباره ی فرق شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص مطالبی را ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

فرق شرکت تعاونی با شرکت سهامی خاص

در تعریف تعاونی میتوان گفت شرکت تعاونی بین تعدادی از افراد که میتوانند با هم فامیل باشند یا به صورتی آشنا باشند تاسیس می شود و به دو قسم می باشد؛ شرکت تعاونی تولیدی و شرکت تعاونی مصرف.سرمایه شرکا جهت تولید و فروش محصولات یا اشیا صرف می شود.

شرکت سهامی خاص چیست؟

بعد از شرکت با مسئولیت محدود دومین شرکتی که از درخواست ثبت بالایی برخوردار است شرکت سهامی خاص می باشد.این شرکت با شرکت مسئولیت محدود دارای شباهتهای زیادی می باشد در این شرکت نیز شرکا به اندازه ی سرمایه شان در شرکت مسئولیت برعهده دارند.ولی دارای فرق بنیادی هم با شرکت مسئولیت محدود می باشد . از جمله شرکت با مسئولیت محدود دارای دست کم دو نفر عضو می باشد ولی در شرکت سهامی خاص پنج نفر می باشد که از این تعداد سه نفر آنها صاحب سهام هستند و سرمایه دار شرکت می باشند و دو نفر بازرس اصل و علی البدل هم در شرکت سهامی خاص حضور دارند که با سهامداران نمی توانند فامیل باشند.

جهت انجام کارهایی مثل حضور در مناقصات و مزایدات شرکت سهامی خاص کاربردی تر می باشد و به همین سبب معمولا برای مباحث فنی مهندسی یا شرکتهایی که در صدد گرفتن گرید یا رتبه هستند توصیه می شود.اسم شرکت سهامی خاص باید از سه سیلاب تشکیل شود و اسم اصیل فارسی و خاص باشد و قبلا مشابه یا عین آن ثبت نشده باشد. در تمامی اسناد شرکت و اطلاعیه ها کلمه سهامی خاص باید قبل یا بعد از نام شرکت قید شود.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ی ثبت شرکت سهامی خاص به مقاله آن مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

فرق تعاونی با شرکت سهامی خاص

این دو شرکت به نظر ساختار و همچنین هویتی با یکدیگر متفاوت هستند شرکت سهامی خاص دارای دست کم پنج نفر عضو می باشد که سه نفر از آنها عضو هیئت مدیره هستندو دو نفر دیگر به عنوان بازرس حضور دارند و ثبت می شود و سی و پنج درصد از سرمایه اعلام شده باید به حساب شرکت در بانک واریز شود. شرکت سهامی خاص شرکت سرمایه ای می باشد و برای هر عضو با توجه به موافت و رضایت طرفین درصد سهام در نظر گرفته می شود . شرکت می تواند فعالیت چند منظوره داشته باشد و ثبت شود. تعاونی ها دارای دست کم هفت نفر عضو می باشند که پنج نفر از آنها عضو هئیت مدیره و دو نفر از آنها به عنوان بازرس در نظر گرفته می شوند .

برای مطالعه ی بیشتر درباره ی ثبت شرکت تعاونی می توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

تعاونی ها دارای فعالیت تک منظوره هستند و ثبت می شوند با توجه به اینکه در قانون، این امکان وجود دارد که شرکت چند منظوره به ثبت برسد لکن اکنون از زاویه اداری از انجام این کار جلوگیری می شود. چنانچه در عرصه معدن و کشاورزی ثبت شرکت صورت گیرد در صورتی که در آن گروه از فعالیتها باشد که به مجوز خاص نیاز دارد یک نقشه تشریحی به ادارخ جهاد کشاورزی یا وزارت تعاون تسلیم شود و بعد از اینکه مجوز مورد لزوم گرفته شد کارهای ثبت را انجام دهد.شرکتهای تعاونی در پرداخت مالیات و گرفتن تسهیلات بانکی دارای امتیاز های بیشتری می باشند و به لحاظ تعداد اعضای زیاد و فالیت تک منظوره دارای ضعف می باشد.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید سپاسگزاریم.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

نظرات کاربران

ابراهیمی

سلام آیا تعاونی برای صنایع دستی که هم تولید و هم فروش دارد مشمول مالیات می شود؟

پاسخ
موسسه حقوقی پایش

موسسه حقوقی پایش

سلام ، خیر. کلیه شرکتها و موسساتی که در زمینه صنایع دستی مشغول فعالیت هستند معاف از پرداخت مالیات می باشند.

پاسخ
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.