تغییرات سرمایه شرکت « افزایش یا کاهش سرمایه »

یکی از مهمترین مباحث مربوط به شرکت های سهامی تغییرات در سرمایه شرکت اعم از افزایش یا کاهش سرمایه است که ممکن است این تغییرات به صورت اجباری با اختیاری انجام شود و بخش ۸ مقررات لایحه اصلاحی قانون تجارت از مواد ۱۵۷ الی ۱۹۸ به این مباحث اختصاص یافته است.

بطوریکه مواد ۱۵۷ إلى ۱۸۸ به افزایش سرمایه و از مواد ۱۸۹ الی ۱۹۷ به کاهش سرمایه اختصاص یافته است. البته غیر از بخش ۸ در سایر مواد لایحه اصلاحی از جمله مواد کو ۱۴۱ و غیره نیز به تغییرات سرمایه شرکت پرداخته شده است. مبحث اول این بخش به افزایش سرمایه و مبحث دوم به کاهش سرمایه اختصاص یافته است.

افزایش سرمایه شرکت

در این مبحث طی گفتارهای متعددی در خصوص افزایش سرمایه و طرق آن، شیوه های پرداخت مبلغ اسمی سهام جديد، مرجع صالح برای تصویب افزایش سرمایه، موارد ممنوعیت افزایش سرمایه و غیره را مورد بررسی قرار خواهیم داد. افزایش سرمایه در شرکتهای سهامی از موضوعاتی است که اغلب شرکت ها با آن سر و کار داشته و بعلت وجود ابهامات قانونی و مالی از موضوعات اختلافی بین سهامداران می باشد. افزایش سرمایه اصولا اختیاری است مگر در موارد خاص و استثنائی مانند ماده ۵ لایحه اصلاحی که ممکن است اجباری باشد. کاهش سرمایه نیز به دو نوع اجباری و اختیاری تقسیم می شود.

نحوه ی افزایش سرمایه شرکت

در ماده ۱۵۷ طرق افزایش سرمایه به صراحت بیان شده است: «سرمایه شرکت را می توان از طریق صدور سهام جدید و یا از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود افزایش داده البته به نظر می رسد که طبق ماده ۱۱ اساسنامه نمونه شرکتهای سهامی عام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، در شرکت های سهامی عام پذیرفته شده در بورس افزایش سرمایه فقط از طریق صدور سهام جدید امکانپذیر است.

در صورتیکه نیاز به مطالعه ی بیشتر درباره ثبت شرکت سهامی خاص و ثبت شرکت سهامی عام دارید به مقاله ی آنها مراجعه نمایید.

صدور سهام جدید

یکی از طرق افزایش سرمایه شرکت های سهامی، صدور سهام جدید است. (ماده ۱۵۷) بدیهی است که مبلغ اسمی سهام جدید بایستی با مبلغ اسمی سهام قدیم یکسان باشد، این طریق افزایش سرمایه متداول ترین روش افزایش سرمایه شرکت های سهامی است.

بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود

روش دیگر افزایش سرمایه بالا بردن ( افزایش مبلغ اسمی سهام موجود است (ماده ۱۵۷) در این روش تعداد سهام شرکت افزایش نیافته و صرفا میزان مبلغ اسمی سهام افزایش می یابد. این روش افزایش سرمایه کمتر رایج است مخصوصا در شرکتهای سهامی عام اگر مبلغ اسمی سهام ده هزار ریال باشد امکان افزایش سرمایه از این طریق وجود ندارد چون مبلغ اسمی سهام در سهامی عام نباید از ده هزار ریال بیشتر باشد (ماده ۲۹)

از سوی دیگر طبق ماده ۱۵۹ افزایش سرمایه از این طریق منوط به این است که برای صاحبان سهام قبلی ایجاد تعهد نکند مگر اینکه کلیه صاحبان سهام با آن موافق باشند چون ماده ۱۵۹ مقرر می دارد:

« افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود در صورتی که برای صاحبان سهام ایجاد تعهد کند ممکن نخواهد بود مگر اینکه کلیه صاحبان سهام با آن موافق باشند».

موسسه حقوقی پایش مجری تخصصی ثبت شرکت

طبق مفهوم مخالف ماده ۱۵۹ اگر افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود برای صاحبان سهام ایجاد تعهد نکند نیازی به موافقت کلیه صاحبان سهام نیست و موافقت اکثریت مندرج در مجمع عمومی فوق العاده کافی است.

به نظر برخی اختصاص دادن سود تقسیم نشده شركاء بابت اضافه ارزش سهام از مصادیق افزایش تعهد شرکاء نیست لذا نیازی به توافق کلیه صاحبان سهام نیست البته با رعایت ماده ۹۰ مبنی بر لزوم تقسیم ۱۰ درصد از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام البته به نظر می رسد که طبق ماده ۲۴۰ پرداخت مبالغ بابت اضافه ارزش سهام از اندوخته های اختیاری نیز امکان پذیر است که در این صورت نیز نیازی به توافق کلیه صاحبان سهام نیست و بند ۳ ماده ۱۵۸ نیز بر این امر صحه می گذارد.

بنابر این مبالغ لازم برای این نوع افزایش سرمایه می تواند از طریق انتقال سود تقسیم نشده و اندوخته های شرکت یا از طریق خود سهامداران تأمین شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.