جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

تعیین نام شرکت

تعیین نام شرکت

اشخاص اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی در جامعه از حقوق و تکالیفی برخور دارند و اعمال این حقوق و تکالیف منوط به شناسایی آنها است. در گذشته چون روابط افراد چهره به چهره بود و جوامع انسانی عمدتاً در روستاها و شهرهای کوچک و کم جمعیت شکل گرفته بودند، شناسایی اشخاص حقیقی با مشکل زیادی روبرو نبود امروزه با تعیین نام شرکت اسامی شرکتها از هم متمایز می شوند. انتخاب اسم شرکت به شما کمک می کند تا اسم مورد علاقه خود را داشته باشید.

راهنمای تعیین نام شرکت

با گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت و تمرکز جوامع انسانی، دیگر شناسایی افراد و تنظیم روابط آنها بر اساس شیوه­ های سنتی ممکن نبود. وانگهی، صنعتی شدن جوامع، شکل گرفتن اقتصاد مبتنی بر بازار و تغییر چهره­ ی زندگی بشر منجر به پیدایش شرکت ها، مؤسسات و اشخاص حقوقی زیادی شد، به نحوی که امروزه اقتصاد دنیا عمدتاً از طریق شرکت­ها به گردش در می­آید.

در کنار شرکت­ها، مؤسسات غیر تجاری و اشخاص حقوق عمومی هم روز به روز در حال افزایش است.

تعدد، تکثر، تنوع و اهمیت اجتماعی و اقتصادی اشخاص حقوقی، به ویژه شرکت های تجاری، منجر به پیدایش مسئله ای به نظام «شناسایی و نظارت بر آنها» گردیده است که آن هم مستلزم اختصاص ممیزاتی است که بتوان از آن طریق به راحتی آنها را برای الزام به انجام تکالیف شان شناسایی کرد و بر آنها نظارت نمود و این گونه شرکت ها بتوانند به این وسیله در جامعه ظاهر شوند و فعالیت نمایند و حقوق خود را اعمال کنند. ممیزات عمده­ای که شرکت­های تجاری از طریق آنها شناسایی می شوند و منشأ حقوق و تکالیفی است و ثبت شرکت ها در اختصاص آنها دخالت مستقیم دارد، عبارتند از:

نام، تابعیت، اقامتگاه و شماره ثبت و شناسه ملی که به ترتیب مورد بررسی قرار می گیرند.

تعیین نام شرکت

قوانین تعیین نام شرکت

داشتن نام برای اشخاص حقوقی، همانند اشخاص حقیقی، هم حق است و هم تکلیف. همانطور که نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی باید با رعایت قوانین و مقررات در اداره­ ی ثبت احوال به ثبت برسد، شرکا و مؤسسین شرکت های تجاری نیز قبل از این که روند به ثبت رسیدن شرکت کامل شود، لازم است برای شرکت نامی انتخاب کنند و این نام مغایر مقررات نباشد و مورد موافقت اداره­ ی ثبت شرکت ها قرار گیرد. اما، بر خلاف نام خانوادگی اشخاص حقیقی که کافی است در حوزه­ ی ثبت احوال مربوط تکراری نباشد، نام شرکت های تجاری در کل کشور نباید تکراری باشد؛

یعنی جنبه ملی و کشوری دارد و تخصیص نام برای شرکت­ها و مؤسسات در تمام کشور باید به صورت متمرکز و از یک نقطه صورت گیرد. به همین خاطر است که در حال حاضر با توجه به افزایش روز افزون تعداد شرکت­های تجاری و مؤسسات غیرتجاری، متقاضیان ثبت شرکت در عمل در تعیین نام با مشکل روبرو هستند و غالباً اسامی شرکت ها با پیشوند و پسوند تعیین می شود تا مبادا تکراری نباشد.

در حال حاضر موافقت با تعیین نام شرکت های ثبت شده در ادارات کل استان­ها صورت می گیرد و اداره­ی تعیین نام ثبت شرکت های تهران بر آن نظارت دارد. البته، اختصاص نام به شرکت­های دولتی ایجاد شده توسط قانون در همان قانون خاص صورت می گیرد.

در صورت نیاز به مطالعه در زمینه نام شرکت به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

بحث تعیین نام شرکت ها، علاوه بر این که از جنبه کمی برخوردار است (تکراری نبودن در کل کشور) جنبه کیفی هم دارد و لازم است در تعیین نام به بحث تشابه اسامی و نام­ها ممنوع هم توجه شود. تعیین نام های مشابه ممکن است، منجر به تضییع حقوق شرکت های ثبت شده قبلی و حق تقدم آنان شود و زمینه رقابت نامشروع تجاری را فراهم سازد. در راستای ایجاد وحدت رویه، در حال حاضر در اداره­ی ثبت شرکت­ها، تعیین نام شرکت ها با رعایت دستورالعمل اجرایی تعیین نام اشخاص حقوقی صورت می گیرد.

نام پیشنهادی برای شرکت ها در موارد زیر پذیرفته نمی شود:

  1. نام­هایی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارند؛
  2. نام هایی که در آن از اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه استفاده شده باشد؛
  3. نام هایی که مخالف موازین شرعی، نظم عمومی و یا شامل واژه­ هایی بی معنا یا الفاظ قبیحه و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشند؛
  4. نام یا نام اختصاری یا حروفی که رسما متعلق به دولت باشد از قبیل ایران، کشور، ناجا، نزاجا، مگر با ارائه مجوز مقام صلاحیت دار دولتی؛
  5. هنگامی که در یک نام پیشنهادی، ترکیبی از دو واژه فارسی، تداعی کننده یک واژه بیگانه باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد.

تعیین نام شرکت

در صورت مخالفت کارشناس اداره­ ی تعیین نام با نام پیشنهادی متقاضی، دوباره موضوع کارشناسی می شود. چنانچه در کارشناسی دوم نیز نام پیشنهادی رد شد، متقاضی می تواند با تکمیل فرم مربوط مراتب اعتراض خود را با ذکر دلایل، به اداره­ کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری اعلام نماید. نظریه رئیس اداره­ ی تعیین نام، نظر نهایی محسوب می شود و رسیدگی به اعتراض به آن در صلاحیت دیوان عدالت اداری است.

در تعیین و تغییر نام اشخاص حقوقی رعایت مواد (95)، (117)، (141)، (163)، (184)، (200) قانون تجارت و تبصره ذیل ماده (4) لایحه اصلاحی قانون تجارت و تبصره ذیل ماده (1) آیین نامه ثبت تشکیلات و مؤسسات غیر تجاری الزامی است.

در مواردی ممکن است ثبت نام پیشنهادی مستلزم اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح باشد، که در این صورت باید پیش از ارایه تقاضای ثبت تأسیس به مرجع ثبت شرکت ها، به طریق نسبت به اخذ مجوز اقدام و به ضمیمه مدارک تسلیم ارایه شود.

به موجب بند 2 قسمت 9 قانون ثبت شرکت های سال 2006 انگلستان متقاضی به همراه تقاضای ثبت شرکت باید نام پیشنهادی خود را نیز برای آن اعلام نماید. در حقوق این کشور نیز برای تعیین نام محدودیت های وجود دارد؛ از جمله این که به موجب قسمت 53 قانون سال 2006، نام پیشنهادی نباید موهن باشد یا جرم تلقی شود.

همچنین برابر بند 1 قسمت 54 چنانچه نام شرکت القاء کننده ­ی این امر باشد که شرکت با دولت یا مقامات محلی و عمومی در ارتباط است، لازم است برای این امر از وزیر مجوز اخذ شود. از همه مهمتر نام پیشنهادی نباید مشابه نام­های ثبت شده قبلی باشد.

حتی اگر نام به ثبت رسیده باشد، وزیر ظرف مدت 12 ماه از تاریخ ثبت به دلیل تکراری بودن یا تشابه آن با نام های ثبت شده­ ی قبلی تقاضای تغییر نام ثبت شده را بکند. عمل نکردن به دستور تغییر نام وزیر از سوی شرکت یا مأمور ثبت شرکت ها جرم تلقی می شود.

بعد از این مدت شرکت معترضی که مدعی است نام ثبت شده با نام آن شرکت مشابهت دارد، تنها می توان بر مبنای کامن لا و قواعد مسئولیت مدنی، بویژه «خطای عرضه­ ی کالا یا خدمات با نام یا علامت تجاری دیگری» دعوای مسئولیت مدنی طرح کند.

در این صورت شرکت خاصی باید هم جبران خسارت کند و هم نام یا موضوع فعالیت خود را تغییر دهد یا به فعالیت خود پایان دهد.

دادگاه در این گونه موارد معمولاً «دستور منع» هم برای جلوگیری از فعالیت این گونه شرکت ها صادر می کند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
معصومه سالاری
معصومه سالاری
1 سال قبل

درود،بسیار ممنونم از مجموعه پایش به دلیل سرعت عمل بالا در انجام امور ثبتی و تعیین نام شرکت به همان اسم دلخواه بنده.🙏🙏🙏

معصومه قنبری
معصومه قنبری
1 سال قبل

سلام،تعیین نام شرکت چقدر زمان میبره؟