در کشور عزیزمان ایران متصدی امور ثبت شرکت و تعیین اسم آن بر عهده ی دو نهاد مختلف گذاشته شده است.

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

جهت ثبت شرکت باید به سازمان های ثبت شرکت و برای اینکه بتوانند برند یا نشان تجاری برای محصولات خود انتخاب و ثبت نمایند باید سازمان مالکیت صنعتی مراجعه نمایند. اداره بخش های مالکیت صنعتی و امور مربوط به شعب ایرانی در عرصه بین المللی به دست مرکز ثبت اسناد و املاک صورت میگیرد .

سازمان مالکیت صنعتی وظایفی را بر عهده دارند که عبارتند از :

ثبت تمامی اموری که به مالکیت صنعتی مربوط شد که شامل نوآوری ، نماد ، نماد جمعی و ایده های صنعتی می باشد. دلیل به کار بردن کلمه صنعتی این است که معمولا نوآوری های بدست آمده در عرصه علم و صنعت بوده و علامت های بازرگانی که بر محصولات تجاری درج می شوند و نشان دهنده این هستند که محصولات از جمله تولید ها در عرصه صنعت به شمار می روند.

در حال حاضر ثبت شرکت ها و سازمان مالکیت صنعتی مسیر های جدیدی برای ثبت شرکت ها ایجاد کرده اند که با فرق داشته و نتایج مختلفی را به همراه دارد در اینجا میخاهیم این راه ها و فرق شان با یکدیگر را توضیح دهیم.

برای تاسیس یک شرکت ابتدا باید اعضایی که تمایل در مشارکت دارند را بررسی و اطلاعات کافی را از آنها بدست آورد که جزو مهمترین امور ابتدایی به حساب میآید. بعد از این متقاضی باید یک حساب بانکی که نتواند از آن برداشت شود در یکی از شعب بانک ها باز کند که برای این کار باید کارت شناسایی را ارائه دهید و توجه داشته باشید که شماره حساب را حتما نگهداری کنید.

نکته قابل ذکر این است که شرکت که همان شخص حقوقی است دارای سرمایه جدا از سرمایه تمامی سهامداران می باشد. ثبت شرکت از نظر مراکز ثبت شرکت ها امری الزامی برای شرکت ها نیست بلکه شرکت ها زمانی که کلیه چارچوب ها و قوانین تعیین شده را در نظر داشته و انجام دهند ، ثبت شده و دارای شخصیت حقوقی به حساب می آید. اما از نظر قانون فقط این کافی نیست بلکه باید مستند بوده و به ثبت برسد.

در عصر جدید برای کاهش اتلاف وقت و هزینه سازمان ثبت شرکت ها مسیرهای اینترنتی برای ثبت شرکت راه اندازی کرده که کار را برای درخواست کننده گان بسیار راحت تر کرده است. به این شکل که فرد با رفتن به سامانه این درگاه اینترنتی میتواند نسبت به تکمیل اطلاعات و ارائه تقاضای خود به این سایت ، امور ثبتی شرکت خود را به صورت آنلاین و مستقیم انجام بدهد. و تایید محتویات وارد شده به سیستم بعد از اینکه به دقت کنترل شد باید صورت گیرد.

برای انتخاب اسم شرکت اعضا باید به همین سامانه مراجعه و اسم های پیشنهادی خود را ارئه دهند که باید توجه داشت این اسامی دست کم از سه لغت تشکیل شده باشد بعد از اینکه نام شرکت هم مورد تایید قرار گرفته و پذیرفته شده باشد افراد میتوانند به مدت سه ماه جهت انجام امور دیگر همچون اساسنامه و صورتجلسه های لازم اقدام نمایند که بعد از این مرحله با اخذ مجوز به وسیله سامانه میتوانند حساب بانکی افتتاح نمایند و اقدامات لازم برای تکمیل اسناد و انتقال آنها از طریق پست انجام گیرد. بعد از این مرحله متخصصان ثبت شرکت تمامی شرایط را بررسی و در صورت بروز اشکال یا وجود نقص در محتویات ، آن را به متقاضی عودت داده که بعد از حل کردن عیوب مجددا بررسی و در صورت تایید پیامی از سامانه به متقاضی ارسال میگردد.

وقتی مدیر سازمان ثبت اطلاعات را بازبینی و تایید کند ، مجوز ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت را میدهد. که بعد از آن باید شرکت نامه در اداره ثبت شرکت نیز درج شده و به ثبت برسد. برای اطلاعات بیشتر باید بدانید که این دفاتر زیر نظر قانون توسط فرستاده ی دادستان تایید شده است. درخواست کننده شرکت بعد از تنظیم شرکت نامه آن را به مدیر دفتر ارائه داده تا به ثبت برساند و همچنین اطلاعیه تشکیل شرکت که بعد از آن باید مراحل زیر را طی نماید.

مراحل ثبت شرکت

 • دریافت مشخصات و برگه احراز هویت از تمامی درخواست کنندگان و مطابقت دادن آنها با اطلاعات شرکت نامه
 • شناسایی افرادی که درخواست ثبت شرکت داده اند
 • برای درج نمودن ثبت امضای هریک از درخواست کنندگان لازم است
 • مشخص نمودت شناسه ثبت شرکت
 • درج این شناسه در تمام اسناد شرکت و همچنین اظهارنامه و شرکت نامه
 • بعد از این تمامی مدارک باید توسط اداره ثبت مورد تایید و اما قرار گیرد
 • بعد از این دفتر دار باید پرونده را باز کرده و تمامی اسناد و مدارک را کامل نماید از یک نمونه از شرکتنامه، اساسنامه و اظهار نامه هم به خود درخواست کننده ارائه دهند
 • برای درج اطلاعات شرکت در اتاق مخصوص تایپ یک رونوشت دیگر از اساسنامه ، شرکت نامه و اظهارنامه همچنین متن اطلاعیه نیاز داریم
 • در نهایت تنظیم یک اطلاعیه تشکیل شرکت که مرحله پایانی امور ثبت یک شرکت به حساب می آید.

وقتی شرکتی به ثبت میرسد میتواند فوایدی چون دریافت پروانه و گرفتن وام از موسسات دولتی که معمولا به شرکت های ثبت شده ارائه داده می شود را به همراه داشته باشد. علاوه بر این یکی دیگر از فواید ثبت شرکت میتواند استفاده از امکان خرید و فروش با قیمت های مناسب و حراجی ها باشد که به نسبت کمک هزینه خوبی برای شرکت به حساب می آید. در کنار این شرکت وقتی ثبت میشود یک اعتبار و شخصیت قانونی برای خود ایجاد میکند که همین منجر به انجام تعامل بین آنها با شرکت های دیگر که بر اساس وجود قانون و آرامش خیال نسبت به کنترل از طرف آن می باشد.

در قانون ثبت اختراع و نشان تجاری که در سال 1310 تصویب شده است و مقررات قابل اجرایی که در سال 1337 ثبت شده است همگی بیانگر پشتیبانی در این موضوع می باشد. بر اساس قانون شخصی که نشان تجاری را به نام خود داشته باشد به راحت میتواند زیر نظر قانون از این نشان استفاده نماید و همچنین اگر شخصی نماد بازرگانی خود را برای مدتی یا همیشه به شخص دیگری واگذار کند قابلیت استفاده از این نماد برای فرد وجود دارد.

در صورتیکه نیاز به مطالعه بیشتر در زمینه مراحل ثبت شرکت دارید به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

مراحل ضروری برای ثبت برند

1)مراجعه به سایت اینترنتی و پر کردن فرم مربوط به ثبت علائم تجاری

2)گرداوری مدارک مورد نیاز و بارگذاری آنها الف-شخص حقیقی:

یک جلد از کارت شناسایی و برگه احراز هویت ب-شخص حقوقی:ارائه یک نسخه از مجوز مربوطه به نوع فعالیت شرکت که مطابق اصل باشد، بارگذاری عکس از الاعیه تاسیس شرکت در روزنامه های قانونی، آخرین آگاهی تغییراتی که در شرکت تا آن زمان اتفاق افتاده است ، یک جلد از برگه احراز هویت و کارت شناسایی تمامی سهام داران شرکت

3)یک عکس بارگذاری شده از نمادی که در نظر گرفته شده است و شرح آن در صورتی لزوم و اسناد لازم برای بیان حیطه عملکرد شرکت

4)مطابق دادن تمامی اسناد با اصل شان به وسیله وکیل

5)پس از پرداخت هزینه وکیل باید برگه پرداخت شده را تحویل گرفت

6)گرداوری تمامی مدارک و ارسال آنها به سازمان مالکیت صنعتی

7)چنانچه مشکلی در هریک از مراحل صورت گرفت باید فورا نهایت تا 30 روز حل شود

8)برای استفاده از امکان حق تقدم و اخذ امتیازات حق تقدم در ثبت شرکت در داخل و بیرون از کشور که بقیه مدارک لازم جهت این امر باید همراه با اظهار نامه یا نهایتا 15 روز بعد از تحویل آن ارائه شود.

9)چنانچه متقاضی برای ثبت علائم جمعی اقدام کرده باشد باید یک جلد از مقررات وچارچوب های علائم جمعی و تاییدیه لازم از فردی که خود مورد تایید باشد را تقدیم کند.

در صورت نیاز به مطالعه بیشتر در زمینه مراحل ثبت برند به مقاله ی موسسه حقوقی پایش مراجعه نمایید.

نکته قابل توجه این است که وقتی شخص هزینه های لازم برای ثبت اظهارنامه را پرداخت میکند اظهارنامه ثبت شده می باشد و دیگر جایی برای تغییر محتویات و ... وجود ندارد و این امر تا زمانی قابلیت اجرا دارد که همچنان تقاضا به ثبت نرسیده باشد..

در ادامه اگر تمامی شرایط و مدارک شرکت برای ثبت برابر با همان محتویات ارائه شده وطبق قوانین باشد و از نظر سازمان مالکیت صنعتی چیزی کم نداشته باشد مجوز لازم برای درج اطلاعیه را خواهد داد. برای ثبت نشان تجاری ، علامت های پیشنهادی به همراه توضیحات لازم برای هکدام طبق همان دسته بندی ای داخلی یا خارجی باید به سازمان مالکیت صنعتی ارائه شود.

موسسه حقوقی پایش مجری تخصصی ثبت برند در سراسر ایران

تمامی هزینه ها و مبالغ پرداختی بر عهده درخواست کننده میباشد. بعد از اینکه اطلاعیه در روزنامه نشر داده شده تا همان زمانی که نشان تجاری ثبت گردد فرد متقاضی از تمامی حقوق و مزایایی که بعد از آن به او تعلق میگیرد هم میتواند استفاده نماید. در صورت ارائه اعتراضی از طرف درخواست کننده نسبت به موضوعی بعد از درج اطلاعیه حل این موضوع به حمایت از خوانده پیگیری و درباره ثبت شدن یا نشدن، نشان تجاری فرد درخواست کننده تصمیم گیری می شود. و اگر سازمان مالکیت صنعتی به این نتیجه رسیده باشد که تمامی امور با در نظر گرفتن مقررات انجام شده پروانه ثبت آن و همچنین درج اطلاعیه را اعلام میکند.

هر کدام از نشان های تجاری دارای 10 سال تاریخ انقضا از زمان ثبت به بعد می باشند که در صورت تمایل درخواست کننده در این مدت با پرداخت مبلغی این تاریخ قابل تمدید و تکرار است. در صورت عدم پرداخت هزینه تمدید تاریخ تا 6 ماه فرصت در نظر گرفته شده که بعد از ان به دلیل عدم پرداخت شرکت باید هزینه ای در عنوان جریمه دیرکرد بپردازد. باید توجه داشت ک هرکدام از شرکا قابلیت انحلال نشان تجاری به وسیله اخذ مجوز از دادگاه را دارند. برای بررسی مشکلات و درگیری ها در پیروی از مقررات بر اساس ماده 59 در یکی از مراکز دادگاه های عمومی انجام میگیرد.

مزایای ثبت علائم تجاری

1)استفاده از نشان تجاری فقط به دست خود ثبت کننده آن یا کسی که به آن وکالت استفاده را داده صورت میگیرد

2)در صورتی که شخص متوجه سوءاستفاده کسی از نشان تجاری که ثبت شده است بشود یا ببیند که حقوق آن را زیر پا گذاشته یا از حد تعیین شده جلوتر آمده است میتواند وی را در دادگاه فرا بخواند. مثلا به کار بردن نشان تجاری شخص دیگر بر روی محصولات عرضه شده و استفاده از برند برای اشتباه در انتخاب مشتریان.

در ادامه ای مطلب در صورتیکه شخصی که نشان تجاری را ثبت کرده است بجای پیروی از قانون از آن سرپیچی کرده و یا به افراد دیگر این فرصت را بدهد تا با استفاده از این برند افکار عمومی و بخش های تجاری را دچار سردر گمی و اشتباه کنند یا اینکه از مزیت های محصولات شبیه به محصولات خود در این بین استفاده کنند دادگاه این قابلیت را دارد که بتواند به کل این نشان جمعی را از بین برده و منحل کند.

باید توجه کنید که از انتخاب هرگونه نام یا نشانی که با شئونات اسلامی منافات داشته و اخلاق و دین را رعایت نمیکند و یا باعث گمراهی اذهان عمومی شده باید بپرهیزید که این نمیتواند یک برند یا نام قانونی باشد و قابلیت ثبت نخواهد داشت.

برندهای غیر قابل ثبت

 1. وجود شباهت و عدم تمایز بین محصولات آن شرکت با محصولات شرکت های دیگر
 2. عدم منافات با مذهب ، دین و اخلاق نیکو
 3. بخش های تجاری را از نظر موقعیت نقشه ای دچار سردرگمی و اشتباه کند
 4. استفاده از علامت هایی که اختصاری شده ی یک نشان یا نام رسمی ملی بوده است یا برای اداراتی دولتی یا فرا دولتی در عرصه جهانی باشند البته درصورت ارائه مجوز از مراکز سمت دار کشور قابلیت استفاده را در موارد استثنا دارد.
 5. وجود شباهت با محصولات شرکت های دیگرکه به ثبت رسیده و یا نشان های خارجی و حتی معدلسازی شده آن ها به فارسی
 6. در صورت ثبت علائم تجاری توسط شخص دیگر که تشابه بین برند ها دیده شود البته در صورت رضایت یا عدم زیان رسانی به حقوق، شخصی که قبلا برند را ثبت کرده مانعی ندارد
 7. علاوه بر تشابه محصولات ، تاریخی که ثبت شده است از مکان حق تقدم دارا باشد برای تمامی تولیدات چه آنهایی که متمایزند چه آنهایی که تشابه زیادی داشته و باعث اشتباه در انتخاب مشتریان می شود.

در کنار اینها باید توجه داشت که نام شرکت باید ثبت شده و برای این امر دقیقا موازین قانونی که برای ثبت شرکت وجود دارد قوانین مختص به خود رعایت شود.

بر اساس قانون، نام شخص حقوقی با رعایت حق تقدم انجام می گیرد و شامل برخی از اسامی نمی شود.

در صورت نیاز به اسامی خاص برای برند به مقاله ی ما مراجعه نمایید.

اسامی غیر قابل ثبت

 • نام های اختصاری و نامهایی که فقط برای موسسات و نهاد های ملی قابلیت استفاده دارد مثل: ملی ، بهداشت، ناجا و..
 • استفاده از لغات غیر فارسی و استفاده همزمان دو لغت فارسی باهم
 • اسم های مشابه که باعث فریب افکار عمومی می شود
 • اسم هایی که با دین و اخلاق منافات دارند
 • استفاده از کلماتی همچون بهتر، برتر و.. یا استفاده از ارقام که به صورت نوشتاری نباشند

تبصره:

اگر نام انتخابی به هر دلیل ثبت نشد فرد متقاضی تا دوبار فرصت شکایت از این موضوع را دارد که بعد از دو بار رای قاطعانه داده خواهد شد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.