از جمله سوالات مهمی که بین فعالان اقتصادی شایع می باشد را می توان تفاوت ثبت شرکت با ثبت برند دانست که این دو امر دارای مراحل و ماهیت متفاوت از یکدیگر بوده که در ادامه این متن ما به آن پرداختیم تا به تمامی سوالات ثبتی شما پاسخ داده باشیم . در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه پایش تماس بگیرید.

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

ثبت تمامی اموری که به مالکیت صنعتی مربوط شد که شامل نوآوری ، نماد ، نماد جمعی و ایده های صنعتی می باشد. دلیل به کار بردن کلمه صنعتی این است که معمولا نوآوری های بدست آمده در عرصه علم و صنعت بوده و علامت های بازرگانی که بر محصولات تجاری درج می شوند و نشان دهنده این هستند که محصولات از جمله تولید ها در عرصه صنعت به شمار می روند.

در حال حاضر ثبت شرکت ها و سازمان مالکیت صنعتی مسیر های جدیدی برای ثبت شرکت ها ایجاد کرده اند که با فرق داشته و نتایج مختلفی را به همراه دارد در اینجا میخاهیم این راه ها و فرق شان با یکدیگر را توضیح دهیم.

برای تاسیس یک شرکت ابتدا باید اعضایی که تمایل در مشارکت دارند را بررسی و اطلاعات کافی را از آنها بدست آورد که جزو مهمترین امور ابتدایی به حساب می آید.

بعد از این متقاضی باید یک حساب بانکی که نتواند از آن برداشت شود در یکی از شعب بانک ها باز کند که برای این کار باید کارت شناسایی را ارائه دهید و توجه داشته باشید که شماره حساب را حتما نگهداری کنید.

نکته قابل ذکر این است که شرکت که همان شخص حقوقی است دارای سرمایه جدا از سرمایه تمامی سهامداران می باشد. ثبت شرکت از نظر مراکز ثبت شرکت ها امری الزامی برای شرکت ها نیست بلکه شرکت ها زمانی که کلیه چارچوب ها و قوانین تعیین شده را در نظر داشته و انجام دهند ، ثبت شده و دارای شخصیت حقوقی به حساب می آید. اما از نظر قانون فقط این کافی نیست بلکه باید مستند بوده و به ثبت برسد.

در عصر جدید برای کاهش اتلاف وقت و هزینه سازمان ثبت شرکت ها مسیرهای اینترنتی برای ثبت شرکت راه اندازی کرده که کار را برای درخواست کننده گان بسیار راحت تر کرده است.

به این شکل که فرد با رفتن به سامانه این درگاه اینترنتی میتواند نسبت به تکمیل اطلاعات و ارائه تقاضای خود به این سایت ، امور ثبتی شرکت خود را به صورت آنلاین و مستقیم انجام بدهد. و تایید محتویات وارد شده به سیستم بعد از اینکه به دقت کنترل شد باید صورت گیرد.

برای انتخاب اسم شرکت اعضا باید به همین سامانه مراجعه و اسم های پیشنهادی خود را ارئه دهند که باید توجه داشت این اسامی دست کم از سه لغت تشکیل شده باشد بعد از اینکه نام شرکت هم مورد تایید قرار گرفته و پذیرفته شده باشد افراد میتوانند به مدت سه ماه جهت انجام امور دیگر همچون اساسنامه و صورتجلسه های لازم اقدام نمایند که بعد از این مرحله با اخذ مجوز به وسیله سامانه میتوانند حساب بانکی افتتاح نمایند و اقدامات لازم برای تکمیل اسناد و انتقال آنها از طریق پست انجام گیرد.

بعد از این مرحله متخصصان ثبت شرکت تمامی شرایط را بررسی و در صورت بروز اشکال یا وجود نقص در محتویات ، آن را به متقاضی عودت داده که بعد از حل کردن عیوب مجددا بررسی و در صورت تایید پیامی از سامانه به متقاضی ارسال میگردد.

وقتی مدیر سازمان ثبت اطلاعات را بازبینی و تایید کند ، مجوز ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت را میدهد. که بعد از آن باید شرکت نامه در اداره ثبت شرکت نیز درج شده و به ثبت برسد.

برای اطلاعات بیشتر باید بدانید که این دفاتر زیر نظر قانون توسط فرستاده ی دادستان تایید شده است. درخواست کننده شرکت بعد از تنظیم شرکت نامه آن را به مدیر دفتر ارائه داده تا به ثبت برساند و همچنین اطلاعیه تشکیل شرکت که بعد از آن باید مراحل زیر را طی نماید.

ثبت برند شرکت

زمانی که شرکت به ثبت می رسد در صورتی که شرکت به ثبت رسیده داری یک محصول باشد و بخواهد محصول خود را با نام مشخص شده به ثبت برساند  میگوییم ثبت برند شرکت که برند ثبت شده به صورت حقوقی ثبت می شود . ثبت برند به صورت حقوقی به معنی این است که برند به نام شرکت ثبت می شود نه شخص و برای به ثبت رسیدنش نیاز به مدارک هویتی مدیر عامل و روزنامه رسمی شرکت نیاز است .

تفاوت موسسه و شرکت

درمورد تفاوت موسسه و شرکت همانطور که در تعریف آنها نمایان است در واقع اساساً هدف از تشکیل شرکت رسیدن به سود و منفعت است که بین شرکا تقسیم می گردد.

نوع فعالیت آن ها کاملا متفاوت با موسسه است زیرا برای اهداف و امور صرفا تجارتی به وجود آمده اند و میزان مسئولیت شرکا، حداقل تعداد شرکا در هر 7 نوع از شرکت ها متفاوت است، در حالی که موسسات به اهداف دیگر از قبیل علمی، فنی، هنری و غیره تشکیل می گردند ولی رسیدن به سود هم ممکن است جزو اهدافشان باشد.

مراحل ثبت شرکت

 1. دریافت مشخصات و برگه احراز هویت از تمامی درخواست کنندگان و مطابقت دادن آنها با اطلاعات شرکت نامه
 2. شناسایی افرادی که درخواست ثبت شرکت داده اند
 3. برای درج نمودن ثبت امضای هریک از درخواست کنندگان لازم است
 4. مشخص نمودت شناسه ثبت شرکت
 5. درج این شناسه در تمام اسناد شرکت و همچنین اظهارنامه و شرکت نامه
 6. بعد از این تمامی مدارک باید توسط اداره ثبت مورد تایید و اما قرار گیرد
 7. بعد از این دفتر دار باید پرونده را باز کرده و تمامی اسناد و مدارک را کامل نماید از یک نمونه از شرکتنامه، اساسنامه و اظهار نامه هم به خود درخواست کننده ارائه دهند
 8. برای درج اطلاعات شرکت در اتاق مخصوص تایپ یک رونوشت دیگر از اساسنامه ، شرکت نامه و اظهارنامه همچنین متن اطلاعیه نیاز داریم
 9. در نهایت تنظیم یک اطلاعیه تشکیل شرکت که مرحله پایانی امور ثبت یک شرکت به حساب می آید.

وقتی شرکتی به ثبت میرسد میتواند فوایدی چون دریافت پروانه و گرفتن وام از موسسات دولتی که معمولا به شرکت های ثبت شده ارائه داده می شود را به همراه داشته باشد.

علاوه بر این یکی دیگر از فواید ثبت شرکت میتواند استفاده از امکان خرید و فروش با قیمت های مناسب و حراجی ها باشد که به نسبت کمک هزینه خوبی برای شرکت به حساب می آید.

در کنار این شرکت وقتی ثبت میشود یک اعتبار و شخصیت قانونی برای خود ایجاد میکند که همین منجر به انجام تعامل بین آنها با شرکت های دیگر که بر اساس وجود قانون و آرامش خیال نسبت به کنترل از طرف آن می باشد.

در قانون ثبت اختراع و نشان تجاری که در سال 1310 تصویب شده است و مقررات قابل اجرایی که در سال 1337 ثبت شده است همگی بیانگر پشتیبانی در این موضوع می باشد.

بر اساس قانون شخصی که نشان تجاری را به نام خود داشته باشد به راحت میتواند زیر نظر قانون از این نشان استفاده نماید و همچنین اگر شخصی نماد بازرگانی خود را برای مدتی یا همیشه به شخص دیگری واگذار کند قابلیت استفاده از این نماد برای فرد وجود دارد.

ثبت برند و شرکت

ثبت شرکت برای به رسمیت شناخته شدن کسب و کار نیاز است. اگر میخواهید کسب و کارتان به رسمیت شناخته شود پس باید شرکت خود را به ثبت برسانید .

ثبت شرکت با حداقل 2 نفر اعضا به ثبت می رسد ولی باید بدانید ثبت شرکت انواع مختلفی دارد ( مسئولیت محدود ، تضامنی ، سهامی خاص و... ) شرکت تان موضوع فعالیت مخشص خود را باید داشته باشد که حوزه فعالیتش مشخص شود.

ثبت برند زمانی اتفاق می افتد که شخصی و یا شرکتی یک محصولی را برای ارائه دادن داشته باشد پس برای رقابت در بازار کار و جدا شدن محصول به سایر محصولات مشابه یک اسم مشخص برای خودش را داشته باشد که به این اسم برند گفته می شود .

ثبت برند برای اشخاص حقیق و حقوقی است و بستگی به انتخاب شما دارد ( ناگفته نماند برای ثبت برند حتما ارائه مجوز الزامی است.

ثبت شرکت

 از آن جا که تشکیل گروه و انتخاب اعضای آن بسیار مهم است ، در مرحله ی اول شناخت کامل شرکا از مهم ترین اقدامات تشکیل شرکت محسوب می شود.از اقدامات بعدی، رجوع به بانک و تقاضای افتتاح حساب غیر قابل برداشت برای ثبت شرکت است که برای آن می بایست کپی کارت ملی و شناسنامه همراه داشته باشید و شماره حساب را یادداشت کنید.

لازم به ذکر است شرکت ، دارایی مستقل از دارایی اعضا دارد و اصل بر این است که شخص حقوقی دارای حقوق و تکالیف مستقل از اعضای خود است.در واقع، ثبت شرکت در مرجع ثبت شرکت ها از شرایط تشکیل هیچ کدام از شرکت ها نمی باشد و شرکت ها با رعایت شرایط مقرر در قانون، تشکیل شده محسوب می شوند و شخصیت حقوقی دارند. اما به عنوان یک الزام قانونی باید به ثبت برسند که این ثبت دارای آثاری می باشد.

 در شرایط کنونی ، اداره ی ثبت شرکت ها با ارائه ی نوین روش های ثبت اینترنتی  ، سهولت  کار برای متقاضیان را مد نظر داشته است. متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت ثبت شرکت ها به صورت آن لاین جهت ثبت شرکت اقدام به عمل آورند.

کلیه ی اطلاعات باید با دقت توسط متقاضی وارد سامانه شود ، سپس رایانه تایید پذیرش را به متقاضی نشان می دهد که متقاضی باید به دقت آن را مطالعه کند.لذا متقاضیان با مراجعه به سایت ثبت شرکت ها ، نام شرکت را پیشنهاد می دهند که بهتر است این نام از سه کلمه تشکیل شده باشد.

بعد از بررسی اطلاعات و تایید نام ، متقاضی 3 ماه فرصت دارد در خصوص نام پیشنهادی مدارک خود را از قبیل اساسنامه ، از طریق سایت تهیه و صورت جلسات مورد نیاز را تشکیل دهد و پس از اخذ مجوزهای لازم و افتتاح حساب و مجوز از بانک از طریق سامانه، نسبت به تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک از طریق پست اقدام نماید.سپس کارشناس حقوقی بررسی می نماید ، اگر ایراد داشت برگشت می

مراحل و هزینه ثبت برند

گرداوری مدارک مورد نیاز و بارگذاری آنها الف-شخص حقیقی:

 1. یک جلد از کارت شناسایی و برگه احراز هویت ب-شخص حقوقی: ارائه یک نسخه از مجوز مربوطه به نوع فعالیت شرکت که مطابق اصل باشد، بارگذاری عکس از اطلاعیه تاسیس شرکت در روزنامه های قانونی، آخرین آگاهی تغییراتی که در شرکت تا آن زمان اتفاق افتاده است ، یک جلد از برگه احراز هویت و کارت شناسایی تمامی سهام داران شرکت
 2. یک عکس بارگذاری شده از نمادی که در نظر گرفته شده است و شرح آن در صورتی لزوم و اسناد لازم برای بیان حیطه عملکرد شرکت
 3. مطابق دادن تمامی اسناد با اصل شان به وسیله وکیل
 4. پس از پرداخت هزینه وکیل باید برگه پرداخت شده را تحویل گرفت
 5. گرداوری تمامی مدارک و ارسال آنها به سازمان مالکیت صنعتی
 6. چنانچه مشکلی در هریک از مراحل صورت گرفت باید فورا نهایت تا 30 روز حل شود

برای استفاده از امکان حق تقدم و اخذ امتیازات حق تقدم در ثبت شرکت در داخل و بیرون از کشور که بقیه مدارک لازم جهت این امر باید همراه با اظهار نامه یا نهایتا 15 روز بعد از تحویل آن ارائه شود.)چنانچه متقاضی برای ثبت علائم جمعی اقدام کرده باشد باید یک جلد از مقررات وچارچوب های علائم جمعی و تاییدیه لازم از فردی که خود مورد تایید باشد را تقدیم کند.

نکته قابل توجه این است که وقتی شخص هزینه های لازم برای ثبت اظهارنامه را پرداخت میکند اظهارنامه ثبت شده می باشد و دیگر جایی برای تغییر محتویات و ... وجود ندارد و این امر تا زمانی قابلیت اجرا دارد که همچنان تقاضا به ثبت نرسیده باشد.

در ادامه اگر تمامی شرایط و مدارک شرکت برای ثبت برابر با همان محتویات ارائه شده وطبق قوانین باشد و از نظر سازمان مالکیت صنعتی چیزی کم نداشته باشد مجوز لازم برای درج اطلاعیه را خواهد داد. برای ثبت نشان تجاری ، علامت های پیشنهادی به همراه توضیحات لازم برای هکدام طبق همان دسته بندی ای داخلی یا خارجی باید به سازمان مالکیت صنعتی ارائه شود.

تمامی هزینه ها و مبالغ پرداختی بر عهده درخواست کننده میباشد. بعد از اینکه اطلاعیه در روزنامه نشر داده شده تا همان زمانی که نشان تجاری ثبت گردد فرد متقاضی از تمامی حقوق و مزایایی که بعد از آن به او تعلق می گیرد هم میتواند استفاده نماید.

در صورت ارائه اعتراضی از طرف درخواست کننده نسبت به موضوعی بعد از درج اطلاعیه حل این موضوع به حمایت از خوانده پیگیری و درباره ثبت شدن یا نشدن، نشان تجاری فرد درخواست کننده تصمیم گیری می شود و اگر سازمان مالکیت صنعتی به این نتیجه رسیده باشد که تمامی امور با در نظر گرفتن مقررات انجام شده پروانه ثبت آن و همچنین درج اطلاعیه را اعلام میکند.

هر کدام از نشان های تجاری دارای 10 سال تاریخ انقضا از زمان ثبت به بعد می باشند که در صورت تمایل درخواست کننده در این مدت با پرداخت مبلغی این تاریخ قابل تمدید و تکرار است.

در صورت عدم پرداخت هزینه تمدید تاریخ تا 6 ماه فرصت در نظر گرفته شده که بعد از ان به دلیل عدم پرداخت شرکت باید هزینه ای در عنوان جریمه دیرکرد بپردازد.

باید توجه داشت ک هرکدام از شرکا قابلیت انحلال نشان تجاری به وسیله اخذ مجوز از دادگاه را دارند. برای بررسی مشکلات و درگیری ها در پیروی از مقررات بر اساس ماده 59 در یکی از مراکز دادگاه های عمومی انجام میگیرد.

مدت زمان ثبت شرکت

برای  ثبت شرکت از صفر تا 100 تنها 15 روز کاری زمان نیاز است البته بستگی به تکمیل بودن مدارک دارد مدارکتان را زمانی که به طور کامل تحویل ثبت پایش دهید تنها 15 روزکاری زمان خواهد برد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.