در فرهنگ لغات حقوقی نام برند (brand name) یا برند را عبارت از نامی دانسته اند که سازنده یا تاجر برای تشخیص و تمیز محصولات خویش بکار می برد و نامی است که علامت تجاری محسوب می گردد.

تمایز بین نام تجاری و برند

برند در ادبیات بازاریابی کشور ما به نام تجارتی ترجمه شده است که همین موجب مشتبه شدن آن با نام تجاری مورد مطالعه ما که معادل tarde name می باشد، شده است. جهت جلوگیری از این اختلاط ما اصطلاح "شهرت تجاری" یا "نام و نشان تجاری" پیشنهاد می دهیم لکن به نظر می رسد که به دلیل مفهوم گسترده آن و نارسا بودن عبارات در رسانیدن این مفهوم همان واژه برند مناسب تر است. توضیح اینکه اغلب برند به عنوان مترادف علامت تجاری بکار می رود.

لکن در چرخه تجاری اصطلاح برند مکررا در یک مفهوم موسع تری از علامت تجاری ارجاع داده می شود که ترکیبی از عناصر مادی و غیر مادی می باشد، مانند یک علامت تجاری، طرح، لوگو و ویژگی ظاهر محصول و بسته بندی آن و یا مفهوم، تصویر و شهرتی که چنین عناصری در رابطه با محصولات یا خدمات خاصی انتقال می دهند. برخی کارشناسان کالاها و خدمات را عنصری از عناصر برند در نظر می گیرند که این تعریف موسع تر، با قابلیت انعطاف بیشتری است. در جای دیگری برند را تصویر و جلوه فرهنگی، شخصیت و نوع مصرف کنندگانی که مرتبط به محصول فروخته شده تحت آن مارک و برند هستند، تعریف نموده اند.

با این وصف باید گفت که برند از هویت و ویژگی خاص و منحصر بفردی برخوردار است که مجزای از شرکت و نام کالا می باشد. برند چیزی فراتر از نام ها و نشانه ها و شعار هاست. شاید به همین دلیل است که برخی برند را به نام ونشان تجاری" برگردان کرده اند تا شامل نام و نشان شود.

اینکه اصولا در ایران برند وجود دارد یا خیر محل بحث است برخی معتقدند که در ایران به معنای اخص کلمه برند نداریم و عده ای بر این عقیده هستند که ایران در سطوح «برند خصوصی» و «برند ملی» دارای نام و نشان تجاری یا «برند» بوده و اخيرا در سطح «برند جهانی» نیز در سطح منطقه دارای «برنده شده است. برند آن چیزی نیست که مدیران شرکت ها فکر می کنند که هستند یا دوست دارند که باشند، بلکه برداشت و تصوری است که مشتریان و جامعه از نام شرکت و محصول آن دارند و این همان جوهره، ماهیت و هویت یک برند از دید مشتری است.

به اعتقاد متخصصان بازاریابی، در ایران برند داریم اما باید گفت هم اکنون در ایران برندی با ارزش ویژه بالا و قابل رقابت در سطح منطقه خاورمیانه وجود ندارد. این در حالی است که نام تجاری یا trade name فاقد چنین مفاهیم گسترده و موسع و تعابیر مختلف است و کاربرد اصلی آن تشخیص یک مؤسسه تجاری از مؤسسات تجاری دیگر می باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.