شاید بارها کلمه های نام تجاری و علامت تجاری را شنیده باشید و این دو را به جای هم نیز به کار برده باشید اما تفاوت هایی میان نام تجاری و علامت تجاری وجود دارد که بهتر است با آن آشنایی پیدا کنید، علامت تجاری نماد یا لوگو محصول یا خدمات مربوطه است و نام تجاری اسم یا برندی است که برای کالا یا خدمات خاصی به ثبت می رسد ما در قواعد عمومی دو نوع نام تجاری داریم و یک نوع علامت تجاری داریم که مورد حمایت قانون است در ادامه به شرح تمایز بین نام تجاری و علامت تجاری بیشتر خواهیم پرداخت اگر شما هنوز از تفاوت ما بین این دو بی اطلاع هستید این مقاله را از دست ندهید، در ادامه بیشتر در این خصوص خواهیم پرداخت.

 

تمایزنام تجاری و علامت تجاری

 

مهمترین تمایز بین نام تجاری و علامت تجاری

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم دو نوع نام تجاری داریم، 1) نام تجاری که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسد، 2) نام تجاری که در اداره ثبت علائم تجاری به ثبت می رسد، 3) علامت تجاری که همانند نام تجاری در اداره ثبت علائم تجاری به ثبت می رسد.

نام تجاری و علامت تجاری که در اداره مالکیت صنعتی به ثبت می رسد تنها یک تفاوت با هم دارند و آن هم نوع تجاری بودن هویت محصول یا خدمات مربوطه است نام تجاری اسم یا کلمه ای است که در اداره ثبت علائم تجاری به ثبت می رسد و علامت تجاری هر نوع شکل، نماد، لوگو ای است که از ترکیب اشکال و رنگ و... نمادی را طراحی می کند که معرف کالا و خدمات می باشد هر دو این موارد به مدت ده سال دارای اعتبار هستند اما تفاوتی که بین علامت تجاری و نام تجاری که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسد چیست؟

همان طور که می دانید اسم شرکت های تجاری به واسطه تجاری بودن و تایید شده در اداره ثبت شرکت ها نام تجاری شرکت نیز می باشد و شرکت های تجاری باید در معاملات خود از اسم شرکت حتماً استفاده کنند.

 • تمایز اول ما بین نام تجاری و علامت تجاری مدت اعتبار است

علامت تجاری از زمان در خواست به مدت ده سال دارایی اعتبار است در حالی که نام تجاری ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها حتی بعد از انحلال شرکت نیز برای شرکت دیگری قابل ثبت نمی باشد ولی بعد از اعتبار علامت تجاری در صورت عدم تمدید مالک علامت، هر کس با اولین درخواست می تواند آن را به ثبت برساند.

 • تمایز دوم بین نام تجاری و علامت تجاری مرجع ثبت است

مرجع ثبت نام تجاری ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها است در حالی که علامت تجاری در اداره مالکیت صنعتی به ثبت می رسد. البته تفاوت مذکور ما بین نام تجاری است که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسد.

 • سومین تمایز بین نام تجاری و علامت تجاری تعدد ثبت

نام تجاری که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت می رسد یک بار تایید می شود و اگر صاحبان شرکت تمایل به تغییر نام شرکت داشته باشند بعد از تایید اسم جدید، اسم قبلی منسوخ می شود. این در حالی است که مالک علامت تجاری می تواند بی نهایت علامت تجاری به ثبت برساند.

 • چهارمین تمایز بین نام تجاری و علامت تجاری اختیاری و الزامی بودن

هر شرکتی برای این که تأسیس شود باید حتماً اقدام به ثبت نام تجاری نماید و اولین مرحله ثبت شرکت تایید نام تجاری آن است این در حالی است که ثبت علامت تجاری کاملاً اختیاری است.

 • پنجمین وجه تمایز بین نام تجاری و علامت تجاری در مجوز ثبت است

نام تجاری که برای ثبت شرکت باید تایید و ثبت شود نیاز به ارائه مجوز خاصی ندارد مگر اینکه خود موضوعی که قرار است برای آن ثبت شرکت انجام شود نیاز به دریافت مجوز خاصی داشته باشد در غیر این صورت ارائه مجوز خاصی لازم نیست در حالی که برای ثبت علامت تجاری حتماً باید مجوز خاصی که مرتبط با طبقه ثبت علامت تجاری باشد ارائه شود، علائم تجاری برای ثبت طبقه بندی دارند در حالی که ثبت نام تجاری دارای چنین طبقه بندی نیست.  

 • ششمین تمایز بین نام تجاری و علامت تجاری حق مالکیت است

نام تجاری حق مالکیت آن برای شخصیت حقوقی ایجاد شده است و قابل نقل و انتقال نیست مگر اینکه خود شرکت واگذار شود در حالی که ثبت علامت تجاری حق مالکیت ایجاد می کند که هم حق انتفاع آن قابل نقل و انتقال است و هم حق مالکیت آن قابل نقل و انتقال می باشد.

در پایان: هم اکنون تفاوت ما بین نام تجاری و علامت تجاری را به خوبی می دانید تفاوت آخر ما بین این دو در این است که شرکت های دارای نام تجاری می توانند علامت تجاری را نیز به ثبت برسانند ولی شخص حقیقی که علامت تجاری ثبت کرده بدون تاسیس شرکت نمی تواند نام تجاری به ثبت برساند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.