نمونه ثبت شعبه شرکت

اگر به هنگام ثبت شرکت ، شعبه شرکت معین شده باشد با شرکت اصلی ثبت و آکهی می شود ولی اگر شعبه بعدا تاسیس گردد، تغییرات در شرکت محسوب شده و طبق مقررات تغییر نسبت به ثبت و نشر آن اقدام می شود. ثبت شعبه شرکت در محل شعبه منتشر می شود. به عنوان مثال شرکت ماشین سازی (سهامی خاص) در تهران تشکیل شده شده و اگر قرار باشد شعبه ای از آن در یزد تشکیل گردد باید مراحل زیر رعایت شود.

 

نمونه ثبت شعبه کرج

 

نمونه ثبت شعبه شرکت

یکی از مواردی که باید در اساسنامه­ ی شرکت قید شود، محل شرکت است. ممکن است در حین تأسیس شرکت فاقد شعبه باشد، اما بعداً مجمع عمومی فوق العاده­ ی شرکت تصمیم به ایجاد شعبه یا شعبی برای شرکت نماید که در این صورت این پرسش مطرح می شود که آیا نیازی به ثبت شعبه وجود دارد یا خیر؟

در لایحه­ ی اصلاحی قانون تجارت مصوب 1347 در این خصوص مطلبی نیامده است، اما در ماده­ ی 199 قانون تجارت آمده است که:

«هر گاه شرکت در چندین حوزه شعبه داشته مقررات مواد 195 و 197 باید به قسمی که در نظامنامه وزارت عدليه معین می شود که در هر حوزه جداگانه انجام گردد».

طبق این ماده شعبه باید در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسد و مراتب تأسیس شعبه نیز آگهی شود. با توجه به این که شعبه اقدام به معامله از طرف شرکت می نماید، حقوق طلب کاران و اشخاص ثالث لازم می دارد تا تأسیس شعبه در روزنامه رسمی آگهی شود. در همین راستا، در ماده­ی 634 لایحه­ ی تجارت 91 بر الزامی بودن ثبت شعبه و نمایندگی شرکت تأکید شده است.اما در هر حال، باید توجه داشت که شعبه شخصیت حقوقی ندارد و به آن شماره ­ی ثبت و شناسه ­ی ملی نباید اختصاص یابد.

نحوه ثبت شعبه شرکت

مطابق دستور اساسنامه،شرکت می تواند به منظور تاسیس شعبه و یا شعبه های گوناگون در داخل و یا خارج از کشور مبادرت کند.به موجب همین امر این امکان وجود دارد که شرکتی شعبه و یا شعبه هایی داشته باشد.در صورتی که در هنگام تاسیس شعبه ایجاد شده باشد در اساسنامه ذکر می شود و در صورتی که بعدا شکل بگیرد،ایجاد تغییراتی در اساسنامه شمرده می شود و باید مجمع عمومی فوق العاده شرکت آن را تصویب کند و به مرجع ثبت شرکت ابلاغ گردد تا بعد از ثبت جهت اطلاع عموم مردم آگهی شود.بنابراین این امکان وجود دارد که در اساسنامه شرکت،به هیات مدیره این مجوز داده شود که به ایجاد شعبه مبادرت نماید.

مراحل تنظیم و ثبت صورتجلسه تاسیس شعبه شرکت

 1.  تنظیم صورت جلسه توسط هیات مدیره در صورتی که اختیار تاسیس شعبه در اساسنامه به هیات مدیره داده شده است.
 2.  تقدیم صورت جلسه مربوط به اداره ثبت شرکت ها در مثاب فوق تهران (مرکز اصلی شرکت) به انضمام یک نسخه اساسنامه موجود با آخری اصلاحات.
 3. بررسی صورت جلسه توسط کارشناس مربوط و در صورت عدم ایراد و واریز هزینه ثبت ، شعبه تاسیس شده در دفاتر اداره ثبت تهران به ثبت رسیده و در روزنامه رسمی منتشر می گردد.
 4. ارسال یک نسخه از صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده یا هیات مدیره در صورت داشتن اختیار به اضافه یک نسخه اساسنامه و آگهی ثبت مربوط به شیراز (محل شعبه).
 5. مراتب فوق در محل شعبه (شیراز) به عنوان شعبه ثبت، و شماره مستقلی در شیراز به آن داده خواهد شد.
 6. آگهی تاسیس شعبه اداره ثبت شرکت های شیرازدر روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار.

لازم به ذکراست که هزینه ثبت تاسیس شعبه در مرکز اصلی شرکت می باشد.

ثبت شرکت تخصص ماست. مجموعه ثبتی پایش همراه همیشگی شما

نمونه صورتجلسه تأسیس شعبه شرکتهای با مسئولیت محدود

نام شرکت....................................... شماره ثبت ..................... و شناسه ملی .......................... سرمایه ثبت شده ........................... ریال در تاریخ ............ ساعت ........ مجمع عمومی فوق العاده شرکت با حضور کلیه شرکاء / اکثریت شرکاء در محل قانونی شرکت تشکیل و نسبت تأسیس شعبه بشرح ذیل اتخاذ تصمیم شد.

نام شرکاء میزان سهم الشرکه

1ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه

2ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه

3ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه

4ـ خانم / آقای …............................ دارای …............................ ریال سهم الشرکه

ضرورت تأسیس شعبه در شهرستان …......................... مورد بحث و بررسی قرار گرفت در نتیجه مقرر گردید که شعبه شرکت در شهرستان …................... به آدرس: خیابان.................................... کوچه ........................ پلاک ................... کدپستی : ............................ تعیین و خانم / آقای ........................ به شماره ملی ................................. فرزند ......................... متولد .............. .به سمت مدیر شعبه تعیین شدند.

به خانم / آقای ....................................... احدی از شرکاء یا وکیل رسمی شرکت وکالت داده می شود که ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکتها نسبت به ثبت صورتجلسه و پرداخت حق النسب و امضاء ذیل دفتر ثبت اقدام نماید.

1ـ خانم / آقای .................................. امضاء

2ـ خانم / آقای .................................. امضاء

3ـ خانم / آقای .................................. امضاء

نکته : کلیه صورتجلسات می بایست روی سربرگ شخصیت حقوقی مربوطه پس از امضاء اشخاص ذی سمت و با مهر آن شخصیت حقوقی تهیه و ارسال گردد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان موسسه حقوقی پایش تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان ما در این مجموعه ثبتی بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.