اکنون که در حال مطالعه این مقاله هستید احتمالاً قبلاً طرح صنعتی خود را ثبت کرده اید و اکنون می خواهید تمدید آن را انجام دهید، همان طور که می دانید بعد از ثبت طرح صنعتی اعتبار گواهی ثبت آن 5 سال می باشد و بعد از اتمام اعتبار باید تمدید طرح صنعتی را انجام دهید، اما اینکه چگونه باید تمدید طرح صنعتی را درخواست نمود موضوعی است که در این مقاله به شرح آن می پردازیم.

تمدید اعتبار طرح صنعتی

طرح صنعتی به نوعی ویژگی ظاهری است که در هر چیزی می تواند قرار گیرد به نوعی که قبلاٌ وجود نداشته باشد بنابراین اگر طرحی همچین ویژگی را داشته باشد و در اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسد به مدت 5 سال هیچ کس نمی تواند از این طرح استفاده نماید، اما بعد از 5 سال چگونه می توان همچنان انحصاری بودن یک طرح را حفظ نمود؟ برای این موضوع باید تمدید طرح صنعتی انجام شود، طرح صنعتی بعد از اولین ثبت به مدت دو بار قابل تمدید می باشد یعنی هم بعد از 5 سال می توان مجدد 5 سال دیگر نیز آن را ثبت نمود و هم بعد از اتمام تمدید اول طرح صنعتی می توان برای دومین بار طرح صنعتی را تمدید کرد.

مراحل تمدید طرح صنعتی

برای تمدید طرح صنعتی لازم است تقاضا نامه تمدید طرح صنعتی تنظیم شود، این تقاضا نامه باید یا توسط خود مالک طرح تنظیم شود و یا نماینده قانونی وی این تقاضا نامه را تنظیم نماید، در تقاضا نامه مربوطه باید تصویر نمونه طرح نیز الحاق شود و نیز تصدیق طرح صنعتی اولیه یا دوم نیز قرار گیرد، سپس از درگاه سامانه مالکیت صنعتی باید هزینه مربوط به تمدید طرح صنعتی پرداخت شود، کارشناس اداره مالکیت صنعتی بعد از بررسی تقاضای تمدید طرح صنعتی آن را در دفتر مخصوصی به ثبت می رساند و تقاضانامه  در دو نسخه می باشد که نسخه اول دارای تاریخ تقاضا و شماره مربوط به آن است و نسخه دوم نیز اطلاعات اصلی تقاضا نامه تمدید طرح صنعتی در آن قید شده است. بعد از آن باید تقاضا تمدید در روز نامه رسمی کشور انتشار یابد تا تصدیق نامه تمدید طرح صنعتی صادر شود.

مدارک تمدید اعتبار طرح صنعتی

 • مدارک شناسایی مالک طرح که باید کپی آن ارائه شود.
 • 6 تصویر از نمونه طرح صنعتی ثبت شده که باید همانند نمونه طرح اولیه ثبتی باشد.
 • رسید هزینه های پرداختی تمدید طرح صنعتی که از سامانه طرح صنعتی انجام شده است.
 • در صورتی که وکیل امر ثبتی تان را پیگیری می کند باید نمونه وکالت نامه نیز در سامانه قرار گیرد.
 • تصدیق اولیه ثبتی طرح نیز باید ارائه شود.

نکات تمدید طرح صنعتی

دقت داشته باشید که مدت زمان تمدید طرح صنعتی 6 ماه قبل اتمام تاریخ اعتبار طرح است و باید طی این 6 ماه تقاضای تمدید آن انجام شود.  
چنانچه تغییراتی در محل زندگی یا اسم مالک طرح و یا تغییر تابعیت و اقامتگاه وی صورت گیرد این تغییرات بر حسب ماده 93 قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی باید در دفتر ثبت طرح صنعتی نیز ثبت شود، بنابراین بر این اساس بر اساس قانون ثبت طرح صنعتی باید برخورد شود.
اگر اجازه بهره برداری از طرح صنعتی از طرف مالک به اشخاص دیگری داده شود و یا طرح مربوطه انتقال یابد و یا حتی اگر اعراض از مالکیت توسط مالک آن صورت گیرد تمامی این موارد نیز باید در دفتر ثبت طرح صنعتی به صورت کتبی به همراه مدارک و مستندات در خصوص آن باید ثبت شود.
ذکر شماره و تمدید اظهار نامه طرح صنعتی باید در تقاضا نامه طرح صنعتی آورده شود.
مشخصات شناسایی مالک و نشانی وی به همراه مشخصات و آدرس نماینده قانونی وی باید در درخواست تمدید طرح صنعتی آورده شود.  
طبقات مربوط به موضوع طرح باید در درخواست تمدید طرح صنعتی عنوان شوند.

آیا لازم است تمدید طرح صنعتی را انجام دهیم؟

ثبت طرح صنعتی برای این است که شما از امتیاز های قانونی بهرمند شوید، طرح صنعتی باید پیش از افشاء به ثبت برسد تا شما مشمول قواعد ثبت طرح صنعتی شود، با اولین ثبت طرح صنعتی به مدت 5 سال هیچ کس به جز مالک طرح حق بهره برداری از طرح را ندارد مگر به اراده مالک طرح صنعتی، امتیاز طرح واگذار شود که هر گونه تغییر در این زمینه نیز باید به ثبت اداره مالکیت صنعتی برسد، بعد از 5 سال طی 6 ماه از تاریخ اتمام اعتبار 5 ساله طرح، مالک طرح اختیار این را دارد که با پرداخت هزینه ای به اداره مالکیت صنعتی به مدت 5 سال دیگر نیز طرح را به نام خود به ثبت برساند و همچنان از امتیاز های قانونی انحصاری طرح به صورت شخصی یا با انتقال حق انتفاع و ... به اشخاص دیگر واگذار نماید، 6 ماه قبل از اتمام اعتبار 5 ساله دوم طرح، باز هم مالک طرح صنعتی ای می تواند برای دومین بار تمدید اعتبار طرح صنعتی را درخواست نماید و بعد از 5 ساله سوم دیگر مالکیت طرح به طور عمومی می باشد و امکان تمدید دوباره آن وجود ندارد.  

آیا بعد از مدت اعتبار طرح نیز می توان طرح را ثبت کرد؟

از تاریخ اتمام اعتبار طرح صنعتی تا 6 ماه زمان دارید تمدید طرح صنعتی را درخواست نمایید بعد از این بازده زمانی امکان تمدید اعتبار برای مالک طرح وجود ندارد و در صورت درخواست نیز درخواست شما رد خواهد شد.

از همراهی شما تا این لحظه سپاس گذاریم و چنانچه در زمینه تمدید طرح صنعتی سوال و اشکالی دارید می توانید هم اکنون با کارشناسان و متخصصان ما تماس حاصل نمایید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.