ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتمجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

دومین مجمع عمومی در شرکت های سهامی عام و خاص، مجمع عمومی فوق العاده است این مجمع همچنان که از عنوان آن پیداست، به امور فوق العاده و غیر عادی و مهم شرکت رسیدگی و اتخاذ تصمیم می نماید و طی گفتارهای سه گانه ذیل، صلاحیت و نصاب لازم برای رسمیت جلسات مجمع و اتخاذ تصمیم را بررسی خواهیم نمود.

مجمع عمومی فوق العاده یعنی

ظاهراً حدود صلاحیت مجمع مزبور در ماده ۸۳ لایحه اصلاحی بیان شده است: «هر گونه تغییر در مواد اساسنامه یا در سرمایه شرکت یا انحلال شرکت قبل از موعد منحصرا در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد.» با ملاحظه ماده ۸۳ لایحه اصلاحی و سایر مواد این لایحه، حدود صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده بدین قرار است

1- هرگونه تغییر در مواد اساسنامه شرکت: این صلاحیت چنان گسترده است که با وجود این صلاحیت دیگر نیازی به احصاء سایر موارد صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده نیست چون موارد دیگر صلاحیت نیز نوعی تغییر در اساسنامه شرکت است مانند تغییر در سرمایه شرکت به استثناء انحلال شرکت قبل از موعد.

البته تغییر اساسنامه هریک از شرکت های سهامی موجود در تاریخ تصویب لایحه اصلاحی به منظور تطبيق وضع آنها با مقررات این قانون استثنائا ممکن است به موجب تصمیم مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت صورت گیرد مگر در موارد افزایش سرمایه شرکت که باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده برسد. (ماده ۲۸۵ لایحه اصلاحی)

2- هر گونه تغییر در سرمایه شرکت: این تغییر می تواند کاهش سرمایه یا افزایش سرمایه باشد البته در صورت انجام تغییر، اساسنامه شرکت نیز در خصوص میزان سرمایه تغییر پیدا خواهد نمود.

بنابراین این نوع تغییر، نوعی تغییر در اساسنامه است البته صلاحیت مجمع مزبور در تغییر سرمایه شرکت در مواد ۱۴۱ و ۱۶۱ و ۱۸۹ نیز اشاره شده است.

3- انحلال شرکت سهامی قبل از موعد طبق بند ۴ ماده ۱۹۹ لایحه اصلاحی نیز این نوع تغییر در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است.

مجمع عمومی فوق العاده

 

تغییر در مواد اساسنامه در مجمع عمومی فوق العاده

غیر از موارد مندرج در ماده ۸۳ در سایر مواد لایحه اصلاحی نیز بطور پراکنده به صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده اشاره شده است که در واقع همه آنها نوعی تغییر در مواد اساسنامه است لذا مشمول ماده ۸۳ خواهد بود که این مواد عبارتند از:

ماده ۳۳ در خصوص کاهش سرمایه شرکت،

ماده ۴۲ در خصوص تصویب سهام ممتاز و تغییر در امتیازات آن

ماده ۴۳ در خصوص تبدیل سهام،

ماده ۵۶ در مورد تصویب انتشار اوراق قرضه

ماده ۶۱ در خصوص تصویب قابل تعویض بودن اوراق قرضه با سهام شرکت

ماده ۶۹ در مورد تصویب قابل تبدیل بودن اوراق قرضه با سهام شرکت

ماده ۹۳ در مورد تغییر امتیازات سهام ممتاز

ماده ۱۴۱ در مورد تصویب انحلال یا بقاء شرکت و کاهش سرمایه اجباری

ماده ۱۶۱ در مورد تصویب افزایش سرمایه شرکت

ماده ۱۸۹ در مورد کاهش سرمایه اختیاری، بند ۴ ماده ۱۹۹ در مورد انحلال شرکت قبل از موعد،

ماده ۲۰۴ در خصوص تعیین مدیران تصفیه شرکت از خارج از مدیران شرکت،

ماده ۲۰۷ در خصوص تعیین نشانی مدیر یا مدیران تصفیه در ماده ۲۷۸ در خصوص تصویب تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام

در صورت نیاز به مطالعه بیشتر در زمینه ثبت تغییرات شرکت به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

البته بنظر می رسد که هرچند تغییر مواد اساسنامه در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده است ولی در برخی از شرکت های سهامی عام ممکن است مقرر شود که این تغییر بایستی به تصویب یک مرجع خاصی برسد تا معتبر باشد که برای نمونه می توان به ماده ۳۷ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه گری مصوب 30/3/50 اشاره نمود که مقرر می دارد.

همچنین ثبت هر گونه تغییرات بعدی در اساسنامه و میزان سهام مؤسسات بیمه ای که به ثبت رسیده است موکول به موافقت بیمه مرکزی ایران می باشد. البته در مورد شرکت های پذیرفته شده در بورس نیز وضعیت به همین ترتیب است.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x