شرکت های سرمایه دارای دو ویژگی مهم می باشند که به هر یک از آنها جداگانه اشاره می شود.

ویژگی های شرکت سرمایه

اول - محدود بودن مسئولیت شرکا

منظور این است که مسئولیت شرکا در این شرکتها محدود به آورده آنها به شرکت میباشد و به غیر از آن در قبال تعهدات و بدهی های شرکت هیچ گونه مسئولیتی ندارند. بر همین اساس طلبکاران شرکت برای وصول مطالبات خود از شرکت حق مراجعه به شرکای شرکت را نخواهند داشت. البته در موردی که سهامدار شرکت همه مبلغی اسمی سهام خود را نپرداخته باشد، در این صورت طلبکاران شرکت فقط به میزان پرداخت نشده مبلغ مزبور می توانند به شرکای مزبور مراجعه نمایند و این امر تنها در مورد شرکتهای سهامی امکان پذیر است که قانونگذار اجازه داده است در شرکتهای سهامی عام مؤسسین شرکت حداقل ۳۵٪ مبلغ اسمی سهام خود را پرداخت نموده و بقیه را متعهد گردند (ماده ۶ ال. ا. ق. ت)

در شرکتهای سهامی خاص نیز حداقل ۳۵٪ سرمایه شرکت پرداخت و بقیه به صورت تعهد بر ذمه سهامداران شرکت قرار گیرد (ماده ۲۰ ل. 1. ق. ت) ولی در مورد شرکت با مسئولیت محدود با توجه به اینکه همه سرمایه شرکت در ابتدای تشکیل شرکت باید پرداخت گردد (ماده ۹۶ ق. ت) چنین امری امکان پذیر نمی باشد اگر چه در این شرکتها نیز در مواردی طلبکاران حق مراجعه به شرکای شرکت را خواهند داشت مانند موردی که مؤسسین شرکت برخلاف واقع پرداخت تمام سرمایه شرکت را گواهی نموده باشند که در این صورت طلبکاران شرکت نه تنها حق مراجعه به مؤسسین مزبور را دارند بلکه می توانند به اعضای هیئت نظار (در صورتی که شرکت بیش از ۱۲ شریک داشته باشد) و همچنین به مدیرانی که در حین حدوث سبب بطلان یا بلافاصله پس از آن سرکار بوده و انجام وظیفه نکرده اند مراجعه نمایند. زیرا اشخاص مزبور به موجب ماده ۱۰۱ ق. ت در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی دارند.

دوم - کم اهمیت بودن شخصیت شرکا

منظور این است که در این شرکتها برخلاف شرکتهای شخص، شخصيت شركاء از اهمیت چندانی برخوردار نیست. البته وضعیت این ویژگی در تمامی شرکت های سرمایه یکسان نمی باشد. برای نمونه در شرکتهای سهامی عام شخصیت شرکا نه در رابطه با اشخاص ثالث و نه در رابطه با خود سهامداران از هیچ اهمیتی برخوردار نبوده تا جائی که در برخی از این شرکتها ممکن است سهامداران شرکت همدیگر را نشناسند. بر همین اساس در شرکت سهامی عام نقل و انتقال سهام شرکت از سوی سهامداران آزاد بوده به طوری که هیچ محدودیتی نیز در این رابطه نمی توان ایجاد نمود (ماده ۴۱ ل.ا.ق.ت).

اما در شرکتهای سهامی خاص و با مسئولیت محدود که در یک سطح کوچک و با تعداد کمتری تشکیل می شود، اگر شخصیت شرکا در رابطه با اشخاص ثالث اهمیتی نداشته باشد حداقل در رابطه با شرکا دارای اهمیت می باشد. بر همین اساس این شرکتها معمولا میان افراد آشنا و اقوام و خویشان تشکیل می شود که از یکدیگر شناخت کافی داشته و به همدیگر اعتماد دارند و همچنین نقل و انتقال سهام در این شرکتها مانند شرکتهای سهامی عام نمی باشد به طوری که نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت با مسئولیت باید با موافقت اکثریت عددی شرکا که حداقل سه چهارم سرمایه شرکت را نیز در اختیار داشته باشند انجام می گیرد (ماده ۱۰۲ ق. ت) و در شرکت سهامی خاص نیز می توان انتقال سهام را منوط به موافقت مدیران با مجمع عمومی نمود (مفهوم ماده ۴۱ ل. ا. ق. ت)

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.