مطابق ماده 94 قانون تجارت شرکت با مسئولیت محدود شرکتی می باشد که میان دو یا چند نفر به منظور کارهای تجاری تشکیل می گردد و هر کدام یک از شرکا بدون این که شرمایه آن ها به سهام و یا قطعات سهام تقسیم شده باشد تنها تا اندازه سرمایه خود در شرکت دربرابر قرض ها و تعهدهای شرکت مسئول می باشند.

از این تعریف این چنین برمی آید که شرکا در شرکت با مسئولیت محدود، تاجر نمی باشند و مسئولیت آن ها محدود به سرمایه ای می باشد که در شرکت گذاشته اند و افراد به منظور فرار از مسئولیت و عدم اجرای تعهدهای خود، شرکت با مسئولیت محدود تشکیل می دهند تا در صورتی که زیانی به بار بیاید متوجه طلبکاران شود. آن چه که شرکا در شرکت با مسئولیت محدود آورده اند به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و آزادانه قابل نقل و انتقال نمی باشد. بلکه نقل و انتقال موکول به رضایت عده ای از شرکا می باشد که حداقل سه چهارم سرمایه را دربرداشته باشند و اکثریت عددی را هم دربرداشته باشند . حتما بایستی نقل و انتقال به سبب سند رسمی باشد، در غیر این صورت اعتبار نخواهد داشت. در شرکت با مسئولیت محدود ، شخصیت شرکا تا اندازه ای اهمیت دارد. این اهمیت و ارتباط نه تنها در میان شرکا مورد بحث و بررسی است،و نه در مقابل اشخاص خارج یا ثالث مورد بحث و بررسی می باشد. در حقیقت شرکت با مسئولیت محدود ، فاصله ای بین شرکت سهامی و شرکت تضامنی می باشد.

پنج اصل مهم شرکت با مسئولیت محدود

در شرکت با مسئولیت محدود ، اصول ذیل بایستی رعایت گردد :

 1. تصریح نوع شرکت در نام شرکت : در اسم شرکت ، بایستی عبارت با مسئولیت محدود درج گردد. تا اشخاصی که با شرکت معامله می نمایند، متوجه این موضوع باشند که با شرکتی معامله می نمایند که مسئولیتش محدود به سرمایه اش می باشد. ( ماده 95 قانون تجارت ) .
 2. محدودیت مسئولیت شرکا : شرکا در شرکت با مسئولیت محدود ،تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند، و اضافی بر آن هیچ گونه مسئولیتی ندارند. پس درصورتی که شرکت زیان و ضرر نماید و یا ورشکستگی او ابلاغ گردیده باشد و طلبکاران از قسمتی از طلب خود محروم شوند، حق مراجعه نمودن به شرکا را ندارند.
 3. آزاد نبودن انتقال سهم الشرکه : شرکت با مسئولیت محدود، تنها به اندازه سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند، و اضافی بر آن هیچ گونه مسئولیتی ندارند . بنابراین در صورتی که شرکت زیان نماید و یا ورشکستگی او ابلاغ گردیده باشد و طلبکاران از قسمتی از طلب خود محروم شوند، حق مراجعه به شرکا ندارند.
 4. عدم انحلال شرکت در صورت فوت یا ورشکستگی شرکا: از آن جایی که شرکت با مسئولیت محدود شرکت سرمایه ای می باشد و شخصیت شرکا تا اندازه ای دارای اهمیت می باشد ، به همین دلیل فوت ، عاجزیت یا ورشکستگی شرکا موجب انحلال شرکت نمی گردد.
 5. رعایت تشریفات زیادتر ، چنانچه تعداد شرکا بیشتر از 12 نفر باشند : شرکت با مسئولیت محدود ، بین 2 یا 3 و احیاناَ 5 نفر تشکیل می گردد ، در این صورت زیرا تعداد کم می باشد ، قانون ، نظارت مستقیم و شخصی شرکا را کافی می داند، اما گاهی تعداد شرکا بیشتر از 12 نفر می باشد ، در این صورت به منظور حمایت و پشتیبانی حقوق شرکا و سرپرستی بر عملیات مدیر شرکت ، قانون ، انتخاب هیات نظار و تشکیل مجمع عمومی را لازم و الزامی دانسته است.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

تشکیل شرکت به سبب قراردادی که ( شرکتنامه ) نامیده می شود، صورت می پذیرد در این نوع شرکت ، تنظیم شرکت نامه ضروری و الزامی می باشد. اما تنظیم اساسنامه ضروری و الزامی نمی باشد. در صورت عدم تنظیم اساسنامه، نکته ها و مقررات لازم نسبت به اداره امور شرکت ، در شرکت نامه قید می گردد به منظور تشکیل شرکت با مسئولیت محدود شرایط ذیل بایستی مهیا و فراهم گردد.

🔸 قصد و رضای شرکا

رضایت شرکا نبایستی ناشی از بی محلی و اشتباه باشد.

🔸 اهلیت شرکا

شرکا بایستی اهلیت و سزاواری تشکیل و دخالت در امور را داشته باشند.

🔸 مشروعیت جهت شرکت

نامشروع بودن جهت شرکت سبب نابودی آن می گردد.

🔸 ضرورت وجود قرارداد کتبی

شرکت نامه بایستی به ثبت برسد در غیر این صورت در هیچ کدام یک از سازمان ها پذیرفته نخواهد بود.

🔸 نشر خلاصه شرکتنامه

به سبب ماده 197 قانون تجارت ، نشر چکیده شرکت نامه ضروری و الزامی می باشد و تعهد اجرایی آن جواز باطل شدن عملیات شرکت می باشد.

🔸 شرایط اختصاصی

در قانون ایران حداقل و حداکثری به منظور میزان سرمایه شرکت با مسئولیت محدود قید نگردیده است. سهم الشرکه نقدی بایستی تسلیم و سهم الشرکه غیرنقدی بایستی ارزیابی و تسلیم شده باشد. امکان دارد که سهم الشرکه غیرنقدی اختراع، تالیف ، کسب و پیشه انتفاع و دانش فنی باشد.
در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس حاصل فرمایید مشاوران و کارشناسان ما شما را در این امر یاری خواهند کرد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.