شعبه شرکت های خارجی - نمایندگی از شرکت های خارجی

این نوع تقسیم بندی به موجب قانون ثبت شرکت ها پیش بینی شده است و طبق ماده ۱ قانون ثبت شرکت ها شرکت های ایرانی، شرکتی است که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن در ایران باشد. در حالی که شرکت خارجی، شرکتی است که باید در مملکت اصلی خود شرکت قانونی شناخته شده باشد (ماده ۳ قانون ثبت شرکت ها) لذا شرکت خارجی نیاز نیست که قوانین ایران در خصوص نحوه تشکیل و ثبت و فعالیت شرکت را رعایت نماید و اگر قوانین کشور اصلی خود را رعایت نموده و تشکیل شده باشد و در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسیده باشد می تواند به وسیله شعبه یا نماینده به امور تجارتی یا صنعتی یا مالی در ایران مبادرت نماید. (ماده ۳ قانون ثبت شرکت ها)

فعالیت شرکت های خارجی در ایران

در راستای تسهیل فعالیت شرکت های خارجی در ایران، ماده واحده قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی مصوب 21/8/76 و آیین نامه اجرایی آن در ۱۰ ماده مصوب 11/1/1377 مقرراتی را در خصوص تشریفات ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی و مسئولیتهای شرکت خارجی و شعبه یا نمایندگی آن پیش بینی نموده است.
طبق ماده واحده قانون مذکور شرکت های خارجی که در کشور محل ثبت خود شرکت قانونی شناخته می شوند، مشروط به عمل متقابل از سوی کشور متبوع، می توانند در زمینه هایی که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران تعیین می شود، در چهارچوب قوانین و مقررات کشور به ثبت شعبه یا نمایندگی خود اقدام کنند. با ملاحظه ماده واحده فوق الذکر تشریفات اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی در ایران عبارتند از:

 1. شرکت خارجی در کشور محل ثبت خود شرکت قانونی باشد.
 2. کشور متبوع شرکت خارجی به شرکتهای ایرانی اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی در آن کشور را اعطا نماید.
 3. زمینه فعالیت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی مورد تائید ایران باشد.
 4. شعبه یا نمایندگی مزبور قوانین و مقررات ایران را رعایت نماید.

فعالیت شرکت های خارجی

زمینه های فعالیت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی در ماده ۱ آیین نامه اجرایی قانونی مزبور احصاء شده است.

در ماده ۲ آیین نامه اجرایی قانون مزبور، شعبه شرکت خارجی اینگونه تعریف شده است: «شعبه شرکت خارجی، واحد محلی تابع شرکت اصلی است که مستقیما موضوع و وظایف شرکت اصلی را در محل انجام می دهد فعالیت شعبه در محل، تحت نام و با مسئولیت شرکت اصلی خواهد بود. لذا طبق ماده ۲ آیین نامه در خصوص تعهدات شعبه خود شرکت اصلی نیز مسئولیت دارد.

ماده ۴ آیین نامه اجرایی قانون مزبور در خصوص نماینده شرکت خارجی و مسئولیت نماینده مزبور مقرر می دارد نماینده شرکت خارجی، شخص حقیقی یا حقوقی است که براساس قرارداد نمایندگی انجام بخشی از موضوع و وظایف شرکت طرف نمایندگی را در محل بعهده گرفته است، نمایندگی شرکت خارجی، نسبت به فعالیتهایی که تحت نمایندگی شرکت طرف نمایندگی در محل انجام می پذیرد، مسئولیت خواهد داشت، لذا طبق این ماده نماینده در خصوص تعهداتی که بواسطه نمایندگی نموده، با اصیل خود (شرکت خارجی ) مسئولیت تضامنی دارد.

در خصوص مدیران شعب و نمایندگی شرکت خارجی ماده ۹ آیین نامه مقرر می دارد: اداره امور شعبه یا نمایندگی ثبت شده طبق این آیین نامه، باید توسط یک یا چند شخص حقیقی مقیم ایران انجام گیرد .

نمایندگی شرکت های خارجی در ایران

ثبت شرکت مستقل خارجی در ایران تقریباَ مشابه ثبت شرکت داخلی است اما ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی مستلزم اثبات هویت قانونی شرکت مادر در کشور متبوع خود است و ارائه قوانین مربوطه به عهده شرکت متقاضی ثبت می باشد.بموجب ماده 3 آیین نامه ثبت شرکت ها،هر شرکت خارجی برای اینکه بتواند بوسیله شعبه یا نماینده به امور تجارتی یا صنعتی یا مالی در ایران مبادرت نماید باید در کشور اصلی(متبوع)خود به عنوان شرکت قانونی شناخته می شود و در اداره ثبت تهران به ثبت رسیده باشد.

مدارک مورد نیاز شعبه شرکت های خارجی

1- یک نسخه مصوب مجمع عمومی فوق العاده یا هیات مدیره و در صورت تفویض اختیار به هیات مدیره در مورد تاسیس شعبه شرکت خارجی درایران در اساسنامه

2- داشتن قرارداد با یکی از وزارتخانه یا نهادهای انقلابی و یا اجازه از یکی از وزارتخانه ها

3- اساسنامه شرکت خارجی

4- اظهارنامه شرکت خارجی

5- وکالتنامه مبنی بر تعیین نماینده عمده و اختیارات تفویض شده به آن

نکته : کلیه مدارک بالا باید توسط مراکز ترجمه رسمی به زبان فارسی ترجمه شده باشد و به تایید رسمی مترجمان وزارت دادگستری برسد .

مجموعه ثبتی پایش مجری تخصصی ثبت شرکت و تغییرات شرکت اطمینان خاطر شما در ثبت تاسیس شعبه شرکت های خارجی در ایران می باشد

مراحل ثبت شعبه شرکت های خارجی

برای ثبت شعبه شرکت های خارجی در ایران پس از تکمیل مدارک به صورت زیر عمل می نماییم.

1- کلیه مدارک قید شده در بالا را به کارشناسان مجموعه ثبتی پایش داده و اسم شركت خارجي بوسیله ی کارشناس تعيين نام در صورتی کهبا قوانین تایید نام ممانعتی وجود نداشته باشد، تایید نام صورت میگیرد.

تذكر: ناک گرفته شده باید کاملا مثل اسم شركت خارجي با قيد شعبه يا نمايندگي آن باشد و از ترجمه يا اختصار نام شرکت اكيدا خودداري شود.

2- پس از تایید نام کلیه مدارک قید شده در بالا باید به واحد تاسیس شعبه شرکت خارجی در اداره ثبت شرکت ها ایران تحویل داده شود و اطلاعات در سیستم مکانیزه اداره ثبت شرکتها وارد شود.

3- پس از آن واحد پذیرش اداره ثبت شرکتها یک رسید مبنی بر تحویل مدارک شعبه شرکت خارجی به شما خوهد داد.

4- در تاریخ تعیین شده نسبت به بررسی توسط کارشناس اداره ثبت شرکتها مراجعه نمایید.

5- در مرحله کارشناسی ، در صورتیکه موضوع فعالیت شعبه شرکت خارجی در ایراننیاز به اخذ مجوز نداشته باشد نسبت به تهیه پیش نویس آگهی تاسیس شعبه شرکت خارجی اقدام می گردد.

6- پس از تهیه پیش نویس ، هزینه های مربوط به ثبت شعبه شرکتهای خارجی پرداخت میگردد.

7- متقاضی پس از پرداخت هزینه ها نسبت به اخذ امضا رئیس اداره یا معاون وی اقدام می نماید..

8- در آخر پس از انجام امور اداری اداره ثبت شرکتها، یك نسخه از آگهي تأسيس شعبه يا نمايندگي شركت خارجي به واحد روابط عمومي مستقر در اداره ثبت شركتها جهت درج در روزنامه كثيرالانتشار تحويل و رسيد اخذ می شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.