امروزه شرایط و امکانات کشورها هستند که پیش زمینه ی فعالیت های اقتصادی را فراهم می کنند. می توان حدس زد که همگی مفهوم کد اقتصادی را می دانید، حال به مواردی که مستلزم این کد و مجوز می باشند اشاره می کنیم. فعالیت های تجاری مثل پرداخت مالیاتی دولت و هزینه پیشگیری از رقابت های نادرست، پس از به ثبت رساندن شرکت، زمان انجام مراحل صدور کارت بازرگانی و.. است. پس از آن باید فورا جهت گرفتن کد اقتصادی اقدام کرد. به این منظور باید به مراکز زیرشاخه های وزارت اقتصاد و دارایی مراجعه کرد و طبق مقررات و انجام مراحل اداری، درخواست کداقتصادی خود را ثبت نمود.

سامانه دریافت کد اقتصادی

علاوه بر کد اقتصادی قدیم، یک کد اقتصادی جدید نیز وجود دارد که اکنون هردو را شرح می دهیم. طبق مقررات بعد از تشکیل پرونده مالیاتی شرکت، یک شماره تحت عنوان کد اقتصادی ۱۲ رقمی به شرکت اختصاص داده می شود که آن را کد اقتصادی قدیم می نامند.

اما امروزه علاوه بر آن، یک شماره ۱۶ رقمی نیز وجود دارد که به منظور خدمات اینترنتی و الکترونیکی استفاده می شود که توسط مرکز مالیات و حوزه ی تقاضانامه های اینترنتی صادر شده است و آنرا کد اقتصادی جدید می نامند.

شرکت ها جهت دسترسی به این کد، باید به سایت http://tax.gov.ir مراجعه و فرم مربوط به درخواست کد اقتصادی جدید را تکمیل کنند. اخذ کداقتصادی جدید برای کلیه شرکت ها اختیاری می باشد.

چگونگی اخذ کد اقتصادی

فراموش نکنید که گام اول پیش از اقدام به دریافت کداقتصادی، تشکیل پرونده مالیات مربوط به شرکت است.

ابتدا باید نامه ی معرف یا وکالت نامه را به سازمان دارایی فعالیت مورد نظر تحویل داد سپس با مشخص شدن اداره مالیات،جهت گرفتن کد اقتصادی اقدام کرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کد اقتصادی

 1. اصل اسناد ثبت شده شرکت مثل تقاضانامه ،اساسنامه و ...
 2. نسخه برابراصل مدارک هویت کلیه اعضای شرکت
 3. نسخه اصلی کدرهگیری درج شده در اجاره نامه رسمی شرکت
 4. برگه امضاشده توسط سهامداران شرکت
 5. مهر شرکت
 6. قبض تلفن اجاره نامه
 7. دفتر کامل شده ی اخذ کد

اخذ کد اقتصادی جدید

این نکته را بیاد داشته باشید که کد جدید با نحوه دریافت کد ۱۲رقمی از سازمان مالیات کشور تفاوت دارد. شما ابتدا باید پرونده مالیاتی خود را در سازمان دارایی کشور کامل کنید ، شماره واحد مالیاتی، کلاسه پرونده و کداقتصادی ۱۲رقمی را از سازمان دریافت کرده باشید سپس جهت کد اقتصادی جدید اقدام کنید.

پس از انجام مراحل فوق الذکر،جهت ثبت نام اینترنتی باید به سیستم مالیات در سایت http://tax.gov.ir مراجعه کرده و گزینه "ثبت نام اینترنتی کد اقتصادی"را کلیک کنید و کلمه ورود را بزنید.

حالا مدارک مورد نیاز را دقیق در سایت بنویسید.

نشانی و کدپستی خود را وارد سامانه کنید تا پس از انجام مراحل اداری،نام کاربری و پسوورد شما توسط اداره پست به دستتان برسد.

پس از آن باید به سایت امور مالیات وصل شده و در پنجره ی تحت عنوان "ثبت نام کد اقتصادی" مدارک مورد نیاز را بر اساس اسناد ثبتی ارسالی کامل کنید.

نحوه ی پیگیری مراحل ثبت نام

شما می توانید به سایت امور مالیاتی مراجعه کرده و روی گزینه "پیگیری فوری وضعیت ثبت نام کد اقتصادی"کلیک کنید تا از وضعیت ثبت نام خود باخبرشده و چگونگی مراحل آن را بررسی کنید.

اگر به متخصص و افراد باتجربه جهت مشاوره حقوقی نیازدارید، به مرکز تخصصی و مجرب موسسه حقوقی نیک مراجعه نمایید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.