چگونگی انتخاب نام تجاری

اصولاً نام یا نام گذاری وسیله ای است برای شناسایی و تمایز افراد مشابه از یکدیگر به طوری که تشابه بین آنها سبب گمراهی و سردرگمی نگردد. همان طور که انسان ها از طریق نام گذاری از هم متمایز می شوند، نام تجارتی نیز در همین راستا و با همین هدف به وجود آمده است.

انتخاب نام تجاری یا برند

حال این بحث پیش می آید که آیا برای انتخاب نام تجاری استفاده از نام خاصی با رعایت ضوابطی معین ضروری است و یا این که نیازی به موارد ذکر نشده نخواهد بود؟

به عنوان مثال آیا می توان از یک علامت، شکل، طرح یا عنوانی که با نوع فعالیت تاجر ولو به نحو مختصر تناسب داشته باشد، بدون رعایت هیچ گونه تشریفاتی به عنوان نام تجارتی استفاده کرد؟ یا این که علائم و خطوط و امثال آن قابلیت آن را ندارند که به عنوان نام تجارتی مورد استفاده قرار گیرند؟

در حقوق ایران حکم و نصر صریح در زمینه اسامی مشخص برای انتخاب نام تجارتی وجود ندارد .بنابراین ممکن است گفته شود مانعی در بین نیست که از عناوین یا علائم در انتخاب نام تجارتی استفاده شود .

همین حالا برای ثبت برند و نام تجاری با ما تماس حاصل نمایید.

ولی به نظر می رسد استفاده از علائم و خطوط برای نام تجارتی در عرف پذیرفته نیست بلکه برای این منظور از نام، نام خانوادگی، نام مستعار یا نام تفننی ورویایی می توان بهره گرفت و حتی از طریق اقتباس و الحاق و تغییر و تبدیل یک نام و همچنین از عنوانی نظیر سیمرغ و امثال آن نیز می توان در این زمینه استفاده کرد.

ثبت علامت تجاری تخصص مجموعه ثبتی پایش می باشد. برای مطالعه بیشتربه مقاله ی تخصصی ثبت علامت تجاری مراجعه نمایید.

استفاده از نام خانوادگی خود تاجر یا استفاده از نام خانوادگی افراد ثالث به شرط رعایت ضوابط مربوط، در این زمینه مانعی ندارد.

استفاده تاجر از نام خانوادگی خود برای انتخاب نام تجارتی بسیار آسان است و نیاز به کسب اجازه از کسی نخواهد داشت ولی استفاده از نام خانوادگی دیگران حتی استفاده از نام خانوادگی شوهر از طرف زوجه یا برعکس نیاز به اخذ اجازه برطبق قوانین دارد.

در نظام حقوقی ایران طبق مواد 576و582 تجارت و طبق ماده 8کنوانسیون اتحادیه پاریس 1883، انتخاب نام تجارتی نیاز به تشریفات خاصی ندارد وبکار گیری عملی نام تجارتی برای اعتبار یافتن آن کافی است و در کشور فرانسه نام تجارتی وقتی طبق قانون انتخاب شده باشد، اعتبار دارد، اعم از این که ثبت شده باشد یا به ثبت نرسیده باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.