جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند

چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند

اگر می‌خواهید با چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند آشنا شوید لازم است با قوانین تعیین نام برای ثبت برند نیز آشنا باشید. مهم ترین مسئله این اسات که چه اسمی انتخاب کنید که ابتدا با قوانین ثبت برند مطابق باشد. همچنین با استعلام اسامی که برای نام تجاری انتخاب کرده اید با خیال راحت درخواست ثبت برند خود را ارائه دهید.

نحوه انتخاب نام تجاری یا برند

اصولاً نام یا نام گذاری وسیله ای است برای شناسایی و تمایز افراد مشابه از یکدیگر به طوری که تشابه بین آنها سبب گمراهی و سردرگمی نگردد.

همان طور که انسان ها از طریق نام گذاری از هم متمایز می شوند، نام تجارتی نیز در همین راستا و با همین هدف به وجود آمده است.

برای انتخاب نمام و اسامی خاص برای برند می توانید به مقاله مربوط به آن مراجعه و نام  مناسب خود را برگزینید.

چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند

انجام مراحل چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند

حال این بحث پیش می آید که آیا برای چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند استفاده از نام خاصی با رعایت ضوابطی معین ضروری است و یا این که نیازی به موارد ذکر نشده نخواهد بود؟

به عنوان مثال آیا می توان از یک علامت، شکل، طرح یا عنوانی که با نوع فعالیت تاجر ولو به نحو مختصر تناسب داشته باشد.

بدون رعایت هیچ گونه تشریفاتی به عنوان نام تجارتی استفاده کرد؟ یا این که علائم و خطوط و امثال آن قابلیت آن را ندارند که به عنوان نام تجارتی مورد استفاده قرار گیرند؟

در حقوق ایران حکم و نصر صریح در زمینه چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند برای اسامی مشخص به عنوان نام تجارتی وجود ندارد. بنابراین ممکن است گفته شود مانعی در بین نیست که از عناوین یا علائم در انتخاب نام تجارتی استفاده شود.

همین حالا برای ثبت برند و نام تجاری با ما تماس حاصل نمایید. ولی به نظر می رسد استفاده از علائم و خطوط برای نام تجارتی در عرف پذیرفته نیست. برای این منظور از نام، نام خانوادگی، نام مستعار یا نام تفننی و رویایی می توان بهره گرفت.

شرایط ثبت علامت تجاری

حتی از طریق اقتباس و الحاق و تغییر و تبدیل یک نام و همچنین از عنوانی نظیر سیمرغ و امثال آن نیز می توان در این زمینه استفاده کرد. ثبت علامت تجاری تخصص مجموعه ثبتی پایش می باشد. برای مطالعه بیشتر به مقاله ی تخصصی ثبت علامت تجاری مراجعه نمایید.

استفاده از نام خانوادگی خود تاجر یا استفاده از نام خانوادگی افراد ثالث به شرط رعایت ضوابط مربوط، در این زمینه مانعی ندارد. چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند در موردی که استفاده تاجر از نام خانوادگی خود برای انتخاب نام تجارتی بسیار آسان است و نیاز به کسب اجازه از کسی نخواهد داشت.

ولی استفاده از نام خانوادگی دیگران حتی استفاده از نام خانوادگی شوهر از طرف زوجه یا برعکس نیاز به اخذ اجازه برطبق قوانین دارد. در نظام حقوقی ایران طبق مواد 576 و 582 تجارت و طبق ماده 8 کنوانسیون اتحادیه پاریس 1883، چگونگی انتخاب نام تجاری یا برند نیاز به تشریفات خاصی ندارد.

بکار گیری عملی نام تجارتی برای اعتبار یافتن آن کافی است و در کشور فرانسه نام تجارتی وقتی طبق قانون انتخاب شده باشد، اعتبار دارد. اعم از این که ثبت شده باشد یا به ثبت نرسیده باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ریحانه جلالی
ریحانه جلالی
1 سال قبل

سلام قوانین انتخاب اسم شرکت به چه صورت هست؟

شماره موبایل
9217382011
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
ویرایشگر
کارشناس حقوقی (منا ارکان)
1 سال قبل

سلام دوست عزیز اسم شرکت باید حداقل 3 یا 4 سیلاب باشد و حداقل یک اسم خاص در آن به کار رفته باشد.