جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

چگونه برند ثبت کنیم ؟

چگونه برند ثبت کنیم

چگونه برند ثبت کنیم؟ در این متن به نحوه ثبت برند پرداختیم تا شما را در راه ثبت برند راهنمایی کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است در ادامه این متن همراه ما باشید.

برند چیست؟

از گذشته تاکنون باتوجه به تنوع هزار محصول و کالا و خدمت رنگارنگی که در بازار وجود دارد تنها تعداد معدودی توانسته است که رونق کسبی داشته باشد. این بیان فقط در بازار داخلی پایدار نبوده است بلکه در بازارهای جهانی نیز نفوذ یافته است.

مواردی که باعث این رونق و شناسایی بهتر محصولات و کالاها و یا خدمات در بازار شده است می توان گفت که کیفیت آن، نوع قیمت آن، خدمات پس از فروش، ارزش اعتبار و اجتماعی خاص و غیره.

در اصطلاح و به بیانی دیگر برای این نوع موارد خاص که برای شناسایی بهتر و متمایز ساختن محصولات و خدمات و هم چنین شناخته شدن و تداوم کسب و کار خود به آن نیازمند می باشید، برند گفته می شود.

چگونه می توانیم برند ثبت کنیم ؟

اولین سوالی که در ذهن ایجاد می شود که چگونه برند ثبت کنیم. در این مقاله از راهکارها و روش های ثبت برند برای شما توضیحات لازم داده شده است:

همان طور که در بالا اشاره شد ثبت برند دارای مزایایی می باشد که با در نظر گرفتن هدف ثبت و استفاده از مزایا باید اقدام به ثبت آن نمایید.

برای شروع کسب وکار که هدفمند پیش رود بهترین راه ارتباطی برند می باشد. که از جمله اصل و اساس مهم کار بشمار می رود. در شروع کار باید از نحوه ثبت و مدارک لازمه ثبت برند آشنایی و اطلاعات لازم را کسب نمایید سپس اقدامات لازم را در اداره ثبت مالکیت صنعتی انجام دهید.

باید به این موضوع اشاره کرد که ثبت برند اختیاری است و قانون آن را اجباری نکرده است بلکه در موارد خاص اجباری می باشد. مطابق قانونی 1 ماده تجارت و ثبت علائم و اختراعات آمده است که داشتن برند و علامت های تجاری اختیاری می باشد فقط در مواردی که دولت اجباری کرده است.

اما زمانی که دولت برای متقاضیان ثبت برند مزایای را تعیین کرده است که می توانند مورد حمایت قرار گیرند افراد زیادی این انگیزه را پیدا کرده اند که برای استفاده از حمایت های دولتی و در امان ماندن از متقلبان، برند خود را ثبت نمایند.

برند، از جمله دارایی پنهان یک محصول و یا خدمات می باشد که موارد زیادی را می توان شامل شد از جمله نام و نشان، علائم، نماد، آرم و غیره که در بردارنده شهرت کسبی و اعتبار می باشد.

چگونه برند ثبت کنیم

شرح چگونگی ثبت برند

با انتخاب برند که قابلیت ثبت را داشته باشد می توان تمایز بین محصولات و کالا را با یکدیگر به صورت واضح نشان داد. هم چنین مالک آن می تواند با انتخا برند خاص شهرت کسبی و معروفیت در بازار کسب نماید و با این روش بتواند درآمد خود را رونق دهد.

باید به این نکته اشاره کرد که برند فقط به محصول و یا کالا اختصاص ندارد بلکه برای خدمات نیز می توان برندی زیبا انتخاب کرد.

همان طور که به ممتایز کردن اشاره شد می توان در این بین از اهمیت ثبت برند نیز صحبت کرد که یک کسب و کار هدفمند باید به این موضوع توجه کند که برای کسب درآمدی بالا و شهرت اعتبار کسبی نیاز به نام و نشانی است که مختص به یک محصول و یا خدمات باشد و قابلیت کپی برداری و استفاده سوء استفاده گران را نداشته باشد. تنها راهی که دولت و قانون تجارت برای مالکان در نظر گرفته است این است که ثبت برند خود را انجام دهند. از حمایت های دولتی بهره مند شوند و هم چنین میل و رغبت مصرف کننده و مخاطبان به برند ثبت شده بیشتر می باشد.

ثبت برند با توجه به ماده قانون تجارت اختیاری می باشد و اجباری نیست لذا بنا بر دلایل و مواردی که بتوان از مزایای ثبت برند استفاده نمود بهترین کار این است که برند را در اداره مالکیت صنعتی ثبت نمایید.

از طرق ثبت برند می توان اطمینان لازم را برای بهتر شناسایی کالا و محصولات کسب نمایید. همچنین از حقوق استعمال انحصاری بهره مند شوید.

لذا اشخاص و متقاضیان که قصد دارند بازار هدفمند و سودهی بیشتری داشته باشند و به تداوم و بقای کسب و کار خود فکر می کنند بهتر است که برند خود را ثبت نمایند.

زمانی که برند خود را ثبت نمودید می توانید به دیگران اعطای نمایندگی بدهید. برای خود درآمدی دیگری داشته باشید. جهت دید وسیع تر به این موضوع می توان گفت که با ثبت برند و رسمیت یافتن آن، هم چنین کسب سود اقتصادی بالا برای صاحبان آن، می توانند با سرمایه گذاری بیشتر، کسب و کار خود را رونق و رواج داد.

زمانی که در اداره ثبت مالکیت صنعتی ثبت برند خود را تکمیل نمودید و مورد حمایت و حفاظت های قانونی قرار گرفتید، می توانید مانع سوء استفاده گران و متقلبان شوید.

چطور برند خود را ثبت کنیم؟

در ثبت برند خود باید به قوانین و اصول اولیه ثبت توجه کرد که چه علائم و نشانی برای برند خود انتخاب کنید که قابلیت ثبت را داشته باشند. برند همان حرف و یا عدد و یا نقاشی و یا نماد و یا نشان و سمبل و غیره یا می توان گفت موارد فوق را باهم ترکیب کردن می باشد که رد جهت شناساندن و معرف یک محصول و یا خدمات می باشد.

از جمله این موارد که در ثبت برند باید توجه کرد به شرح ذیل می باشد:

علائم اشتراکی: معمولاً به عنوان مثال: اتحادیه های که اشخاص و افرادی را زیر مجموعه خود دارند نمادی را انتخاب می نمایید که برای شناسایی آن اتحادیه کاربرد داشته باشد و اختصاص به آن اتحادیه باشد. مانند اتحادیه های مهندسان، حسابداران و غیره

علائم تصدیق نامه ها و استاندارهای معین: این علائم جهت نمایان ساختن قبول شدن، اهدا می شود.

این علائم معمولاً نشان دهنده استاندارد کیفیت یک محصول و یا خدمات می باشد که بر روی آن درج می شود که معمولاً دارای نماد ایزو 9001 می باشد که از گونه گواهینامه های جهانی محسوب می شود.

همان طور که در بالای متن به این موضوع اشاره شد از مهمترین بخشی که برای شروع فعالیت به عنوان اصل و اساس آن می باشد. انتخاب نام برند و یا علامت تجاری است که به نوعی باید انتخاب گردد که قابلیت کپی برداری را نداشته باشد.

امروزه ثبت برند رواج بیشتری یافته است زیرا همه صاحبان می دانند که با ثبت برند خود می توانند از مزایای قانون و دولت بهره مند شوند. برای برند و یا علامت تجاری خود باید نام و یا نشانی را انتخاب نمایید.

که کلیه جوانب بازار و رونق کار را در نظر گرفت که چگونه بتوان محصولات و یا خدمات خود را به خوبی در دنیای بازار معرفی کرد. زیرا نام و نشانی که انتخاب می کنید معرف شما و محصول شما می باشد پس در نتیجه در انتخاب آن دقت و زمان لازم را بگذارید.

زمانی که به فکر شهرت کسبی خود جلب مصرف کننده و مخاطب هستید باید این موضوع را در نظر بگیرید که هرچه برند و نشان شما آسان و دارای تلفظ راحت و گیرا باشد بهتر در یاد و ذهن پایدار و ماندگار می شود.

برای انتخاب اسم برند خود بهتر است از اسامی خاص برای نام برند خود استفاده نمایید. زیرا هر چه اسم و نام خاص تر باشد، گیرایی بیشتری دارد.

شایان ذکر است که برند خود را هم می توان به زبان فارسی و هم به زبان لاتین ثبت نمایید. اما مطابق قانون برای ثبت لاتین نیاز به اخذ کارت بازرگانی دارید که در ذیل توضیحات لازمه داده شده است.

در انتخاب برند خاص باید توجه کرد، نماد و نشانی انتخاب کنید که دارای احساسات باشد یعنی یک حس مثبت را به مصرف کننده آن بدهد. هر چه این نشان و نماد دارای بیانی واضح باشد گیرایی بیشتری دارد و مصرف کننده را به سمت خود می کشد.

چگونه برند خود را ثبت کنیم؟

چگونه ثبت برند کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جهت ثبت برند بعد از تکمیل مدارک مورد نیاز باید به سامانه اداره ثبت مالکیت صنعتی آن مراجعه نمایید و ثبت خود را انجام دهید. شایان ذکر است که اشخاص حقیقی و حقوقی روند ثبت یکسانی دارند.

 1. یک نام باتوجه به موارد و نکات ذکر شده در بالا انتخاب نمایید.
 2. به وب سایت اداره مالیکت صنعتی مراجعه نمایید به آدرس http://iripo.ssaa.ir.
 3. هنگام ورود با سامانه و قسمت اظهارنامه باید مطابق موارد خواسته کلیه فرم ها را درج نمایید.
 4. نوع اظهارنامه را انتخاب نمایید آیا حقیقی است یا حقوقی
 5. مشخصات هویتی مالک را درج نمایید.
 6. سپس اسکن مدارک و درج و بارگذاری در سامانه را انجام دهید.
 7. سپس اطلاعات وارد شده را بازبینی کرده و در صورتی که مواردی به اشتباه درج شده باشد را ویرایش نمایید. سپس تأیید و پذیرش نهایی را انتخاب نمایید.
 8. هزینه اولیه ثبت را می توان از طریق درگاه اینترنتی پرداخت نمایید.
 9. اخذ شماره اظهارنامه
 10. اخذ رمز از طریق تلفن همراه متقاضی
 11. سپس از اظهارنامه ثبت شده پرینت گرفته و ذیل آن را امضا نمایید.
 12. نسخه کپی اظهارنامه امضا شده را به همراه مدارک برابر اصل شده با اداره مرجع از طریق پست ارسال نمایید.
 13. سپس کارشناسان اظهارنامه ارسال شده را مطابق مدارک مطابقت داده و بررسی ها و استعلامات لازمه را اخذ می نمایند. در صورتی که موارد و مستندات و مدارک مغایرت و نقصی مشاهده نکرده باشد تأییدیه خود را اعلام می کنند.
 14. صدور آگهی نوبت اول در روزنامه رسمی که نام و نشان مالک هم در آن قید می شود.
 15. تسلیم گواهی ثبت بعد از سی روز از نشر آگهی توسط اداره ثبت به درخواست کننده یا نماینده او.
5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها