شرکت دانش بنیان از جمله شرکت هایی است که با رشد تقاضای ثبت آن مواجه هستیم. همان گونه که از اسم شرکت دانش بنیان مشهود می باشد.

این قبیل شرکت ها بر اساس علم، تحقیقات و نوآوری و کار آفرینی تاسیس می شوند. در مجموع تمرکز این شرکت های دانش بنیان بر روی اجرایی ساختن و تولید یک یا چند اختراع می باشد. در کل هدف از تشکیل شرکتهای دانش بنیان، ارتقای علم و ثروت و استفاده از اختراعات و وارد بازار کردن اختراعات می باشد. پس می توان نتیجه گرفت لازمه ثبت شرکت دانش بنیان داشتن اختراع است تا به منظور تجاری ساختن آن اختراع وارد عمل شوند.

نحوه ثبت شرکت دانش بنیان

به منظور ثبت شرکت دانش بنیان باید با مراجعه به سایت www.daneshbonyan.ir ، متقاضی درصورت احراز شرایط مقرر شده در آئین نامه در بخش " مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا"، مطابق با فرآیندها در سایت ارزیابی شرکت ها و موسسات دانش بنیان مورد بررسی قرار می گیرد.

مهمترین معیار جهت قرارگیری یا عدم قرارگیری شرکتی در زمره شرکتهای دانش بنیان، این است که طرح ظرفیت اجرای ایده و طرح تجاری، تکنیکی و پژوهشی ( Business plan ) یا همان قابلیت تولید و تجاری سازی را دارا باشد.

انواع شرکتهای دانش بنیان

 • شرکتهای تولید کننده کالا و خدمات
 • شرکتهای نو پا
 • شرکتهای صنعتی

شرکتهای نو پا : به شرکتهایی گفته می شود کمتر از 3 سال قبل تاسیس شده باشند..

این نکته در مورد شرکت های نوپا حائز اهمیت است که این قبیل شرکت ها برای اینکه تحت حمایت قانون قرار بگیرند بایستی دارای شرایط زیر باشند :

بایستی محصول در حد نمونه آزمایشگاهی ساخته شود که قصد با هدف تولید و فروش و عرضه در بازار را داشته باشد.

دست کم دو نفر کارمند پاره وقت را استخدام کرده باشد که یکی از آنها کارشناس زمینه کالا و خدمات دانش بنیان می باشد.

شرکتهای دانش بنیان تولیدی و صنعتی که به شکل شرکتها و صنایع بزرگ به صورت شرکت فنی مشغول فعالیت هستند ، باید حائز یکی از شرایط زیر باشند :

کل در آمد شرکت در نتیجه فروش کالا و خدمات دانش بنیان در سال مالی اخیر (مشروط به قید آن در اظهارنامه مالیاتی ) باید دست کم ۳ میلیون ریال باشد یا همزمان بیش از ۱۰% درآمد شرکت در سال مالی گذشته را شامل شود.

سابقه پرداخت بیمه برای دست کم ۳ تن از کارکنان تمام وقت شرکت در طی ۶ ماه گذشته را داشته باشد.

هزینه اختصاص یافته به ساخت تجهیزات یا فرآیند سازی دانش بنیان که شرکت می خواهد با استفاده از آن کالا و خدمات تولید کند، همزمان باید از لااقل ۵۰% از درآمد مالی سال اخیر بدست آمده باشد که این مبلغ باید در اظهارنامه مالیاتی شرکت درج شده است.

تجهیزات یا فرآیند سازی دانش بنیان باید لااقل در حد نمونه آزمایشگاهی ساخته شود که شرکت می خواهد با استفاده از آنها به کالا و خدمات تولید کند. همزمان بیشترین سن شرکت ۳ سال بوده و دست کم ۲ نیروی انسانی پاره وقت را استخدام کرده باشد.

شرایط کالاها و خدمات شرکت دانش بنیان

در سطح تکنولوژیکی : سطح کالاها و خدمات باید در زمینه های فناوری برتر یا متوسط رو به بالا باشد و بخاطر پیچیدگی های تکنیکی نتوان از آن براحتی کپی برداری کرد.

مرحله تولید : کالاهایی که عرضه شده باید در مرحله تولید یا لااقل در مرحله تولید نمونه آزمایشگاهی باشد و بتوان آن را از لحاظ تکنیکی مورد بررسی قرار داد و در مورد خدمات باید آنها اسناد فروش داشته باشند.

تسلط بر دانش تکنیکی : شرکت باید دانش تکنیکی مورد نیاز برای طراحی کالا و خدمات و انجام مراحل تولید کالا و خدمات را در اختیار گرفته باشد.

دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی درصورتی می توانند شکل دانش بنیان پیدا کنند که مجازند با ایجاد و مشارکت شرکتهای دانش بنیانی را تاسیس کرده یا در آنها شریک شوند که حداکثر ۴۹% سهام آن شرکت به دانشگاهها و موسسات پژوهشی و دیگر واحدهای دولتی تعلق داشته باشد و باقیمانده سهام به اعضای هیات علمی و دانشجویان و سایر سهامداران با بخش خصوصی تعلق داشته باشد. اگر دانشگاه بیش از ۵۰% سهام را در اختیار داشته باشد شرکت دانش بنیان دولتی قلمداد می شود و چنانچه دانشگاه کم تر از ۵۰ % را در تملک داشته باشد شرکت دانش بنیان خصوصی محسوب می شود.

شرکت دانش بنیان : به شرکتی گفته می شود که می توانند بواسطه فروش تکنولوژی (خدمات) بتوانند کمترین درآمد را برای مدت کوتاهی بدست آورند . این شرکت ها با استفاده از این روش می توانند از شاخص های اختصاصی جهت اخذ تسهیلات و مزایا بهره ببرند.

این نکته را بخاطر داشته باشید در هنگام ثبت شرکت دانش بنیان نمی توان شرکتهای دولتی – موسسات و نهادهای عمومی و غیر دولتی و همچنین شرکتها و موسساتی که قسمت دولتی مالک بیش از نیمی از آنها است، را در زمره شرکتهای دانش بنیان قرار داد و از مزایا و حمایت های قانون دانش بنیان برخوردار شوند.

ارائه تمامی اطلاعات سهامداران و اعضای هیئت مدیره بهمراه رزوومه شرکت و مشخصات اشخاص درون سازمان جهت ثبت شرکت دانش بنیان ضروری است تا پس از بررسی آنها مشخص شود آیا شرکت مذکور جزء شرکت دانش بنیان محسوب می شود یا نه.

شرکتهای مستقر در پارک علم و فن آوری ، نیز باید مورد ارزیابی قرار بگیرند. درصورت حاضر بودن اعضای هیات علمی درشرکتها، این امر جهت ارزیابی شرکت دانش بنیان کمک بسزایی خواهد بود.

نکات مهم در ثبت شرکت دانش بنیان

پس از کسب اطلاع نهاد مجری حمایت کمیته دبیرخانه کارگروه ارزیابی و شناسایی شرکتها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا و در صورت تایید این نهاد، شرکت دانش بنیان می تواند مشمول از حمایت های مربوطه قرار گیرد.

درصورت مشاهده تخلف و یا استفاده غیر قانونی از تسهیلات یعنی عدم استفاده از آنها جهت تولید فناوری ، شرکت مذکور به موجب ماده ۱۱ قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان مجازات خواهد شد.

بخاطر داشته باشید شرکتهای تأیید شده هیچ مجوز و یا گواهی خاصی دریافت نمی کنند.

حمایتها و تسهیلات پس از ثبت شرکت دانش بنیان

تسهیلات و حمایت های ارائه شده عبارتند از: معافیت از پرداخت مالیات ، عوارض، حقوق گمرکی، سود بازرگانی ،عوارض صادراتی برای ۱۵ سال و ارائه وام های کم بهره و …

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش بنیان

خوشبختانه افراد تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان که مشمول خدمت نظام وظیفه شده اند در طی چند سال اخیر حمایت هایی ارائه شده (مانند برگزیدگان المپیادها، برگزیدگان کنکور و …) و این افراد، پس از طی کردن دوره آموزش سربازی، لزومی ندارد به شکل تمام وقت در پادگان‌ها حاضر باشند و درصورت انجام موفق یک پروژه تحقیقاتی درواست شده از طرف دستگاه‌های دفاعی و دولتی،و کار در شرکتهای دانش بنیان موفق به اخذ کارت پایان خدمت خواهند شد. از دیگر مزایا و حمایت های ارائه شده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. ارائه تسهیلات بانکی با بهره کم
 2. اعطای اراضی در شهرکهای صنعتی
 3. مستقر شدن در محدوده کاربری مسکونی شهر تهران
 4. کسب تخفیف برای دوره های آموزشی شرکتهای دانش بنیان
 5. حمایت از محصولات ساخت ایران

و …

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.