به مالکیت شخص بر یکی از حقوقی که به منظور اشخاص در عرصه های تجارت و صنعت شناخته شده باشد مالکیت صنعتی گفته می شود.دو نمونه از مالکیت صنعتی حق بر اختراع و حق بر علامت تجاری می باشد.

اداره مالکیت صنعتی

مالکیت صنعتی دربردارنده دو جنبه مادی(مالی)و جنبه غیرمادی(معنوی)می باشد.به مالکیت صنعتی مالکیت معنوی هم گفته می شود زیرا جنبه غیرمالی مسلط شده است.با اطاعت نمودن از قانون و قوانین ویژه کشور ایران و کشورهای جهان حامی مالکیت صنعتی می باشند و از مالکیت صنعتی حمایت می نمایند.

کنوانسیون پاریس که به قرارداد پاریس در سال 1883 معروف می باشد درباره مالکیت صنعتی به تصویب اعضای کنفرانسی که برای تدوین آن در پاریس گرد هم آمده بودند رسید و سپس به تدریج کشورهای دیگر به آن کنوانسیون پیوستند.دولت ایران بر اساس قانون الحاق به قرارداد پاریس،مصوب اسفند 1337 به این قرارداد پیوست و وزارت خارجه وقت،زمان این الحاق را 24/9/1338 اعلام کرد.در این کنوانسیون،بعداَ به سال های 1967(1346) و 1979(1358) اصلاحاتی به سبب کنوانسیون های استکهلم به عمل آمد و قانون الحاق دولت ایران به این اصلاحات در سال 1377 به تصویب رسید.

باید شخصی که صاحب مالکیت صنعتی است به منظور حمایت، مالکیت خود را ثبت کند از این رو درباره ثبت و وضع آن مقرراتی تصویب شده است. قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب 1310 و آیین نامه اصلاحی اجرای قانون ثبت علایم تجاری و اختراعات مصوب 1337 در کشور ایران درحال حاضر حاکم است.

مسئول ثبت کننده علامت تجاری و اختراع اداره مالکیت صنعتی است و بدین ترتیب برای صاحب علامت تجاری تصدیق ثبت علامت تجاری صادر می گردد. تصدیق نامه علامت تجاری به مدت 10 سال از تاریخ ارائه اظهارنامه ثبت علامت تجاری اعتبار دارد و حق انحصاری است.شایان ذکر است که این مدت برای نوبت های متعدد قابل تمدید می باشد.

صاحب اختراع در رابطه با اختراع می تواند درخواست نماید تا اختراع ثبت گردد. سپس گواهینامه ثبت اختراع را اداره مالکیت صنعتی به نام صاحب اختراع صدور می نماید.به این گواهینامه ورق اختراع هم می گویند.و با توجه به اینکه برای چه مدتی صاحب اختراع (5سال تا20سال) حق انحصاری استفاده از اختراع از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت اختراع با او است .بدون اینکه این مدت قابلیت تمدید شدن را داشته باشد از این جهت که بعد از این مدت هرکسی می تواند از اختراع استفاده کند.شایان ذکر است که علامت تجاری و اختراع باید در اداره مالکیت صنعتی که در تهران قراردارد به ثبت برسند.

نحوه مراجعه به اداره مالکیت صنعتی

شیوه و روند مراجعه به این اداره به این صورت می باشد که براساس مشاوره های تخصصی مخترع مئارک مربوط به ثبت اختراع خود را آماده می نماید و بعد از آن با ارسال نمودن مدارک یا با مراجعه حضوری به اداره ثبت اختراع توسط وکیل دادگستری روند و شیوه ثبت اختراع را به پایان می رساند.

در استان تهران اداره ثبت اختراع و اداره مالکیت صنعتی و اداره مالکیت معنوی همگی در یک ساختمان قراردارند.اداره ثبت اختراع با بخش های مختلفی در زمینه علامت تجاری یا ثبت برند ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع یا ایده مشغول به کار می باشد و در ایران به عنوان تنها مرکز مالکیت صنعتی و معنوی به حساب می آید.

نکته مهمی وجود دارد و آن این است که تحت هیچ شرایطی کارشناسان و مسئولین اداره مالکیت صنعتی و معنوی تهران پاسخگو به صورت حضوری نمی باشند و از طریق سایت رسمی اداره مالکیت صنعتی و معنوی و سامانه روال امور پیگیری می گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.