بعد از تأسیس شرکت به دلایلی ممکن است تغییراتی در آن ایجاد شود که نیاز به ثبت داشته باشد؛ برخی از این تغییرات در جریان فعالیت امری عادی و جزو لوازم فعالیت شرکت است؛ مانند تغییر اساسنامه، تغییر مدیران و بازرس یا بازرسان، نام و مشخصات و اختیارات مدیر عامل، افزایش یا کاهش سرمایه­ ی شرکت، نقل و انتقال سهام، تبدیل سهام، توقیف سهام از سوی طلب کاران شرکت و ایجاد شعبه.

همچنین ضرورت هایی ممکن است پیش آید که لازم باشد ممیزات اساسی شرکت مانند نام و اقامتگاه تغییر کند. از طرف دیگر، امروزه با فراهم شدن زمینه­ های قانونی ادغام و تبدیل شرکت های تجاری بدیهی است مسایل ثبتی مربوط به آن نیز لازم است مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین با توجه به این شرکت های تجاری همگی تاجر محسوب می شوند، ورشکستگی شرکت در خصوص تمام آنها می تواند مصداق داشته باشد، لذا نقش اداره­ ی ثبت شرکتها در این زمینه باید روشن شود. در نهایت در صورت فراهم شدن موجبات انحلال شرکت که به منزله ­ی پایان حیات شخص حقوقی است، حفظ حقوق اشخاص ثالث و جامعه ایجاب می کند که این امر در مرجع ثبت شرکت ها منعکس شود.

نقش اداره ثبت شرکتها در تغییرات شرکت

در این راستا ماده 106 ل.ا.ق.ت مقرر کرده است:

«در مواردی که تصمیمات مجمع عمومی متضمن یکی از امور ذیل باشد یک نسخه از صورتجلسه مجمع باید به جهت ثبت به مرجع شرکت ها ارسال گردد:

1- انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان؛

2- تصویب ترازنامه؛

3- کاهش یا افزایش سرمایه و هر نوع تغییر در اساسنامه؛

4- انحلال شرکت و نحوه تصفیه آن».

بازرسی درون و برون شرکتی

نظام بازرسی درون شرکت از طریق بازرسان شرکت که شرایط انتخاب و مدت تصدی آنها در مواد مختلف قانون تجارت پیش بینی شده، صورت می گیرد. در کنار این نوع بازرسی، در پاره ای از کشورها بازرسی برون شرکتی هم پیش بینی شده که از طریق نهادهای دولتی و عمومی که خارج از ارکان شرکت هستند صورت می گیرد؛

برای مثال، در حقوق کشور انگلستان، بازرسی درون شرکتی پیش بینی نشده است، در عوض وزارت تجارت و صنعت موظف است تحقیقات لازم را در صحت امور شرکت ها به عمل آورد. آن وزارت با نظارت بر امور شرکت ها ممکن است دفاتر آنها را مطالبه و بررسی نماید، با اخذ مجوز از دادگاه وارد شرکت شده و مستقیماً یا با نصب بازرس به تحقیق بپردازد.

انتصاب بازرس برای یک شرکت معین ممکن است به دستور دادگاه، به درخواست خود شرکت یا عده معینی از شرکا و موافقت وزارت یا با تصمیم مستقل وزارت به دلیل اطلاع از وجود عملکرد متقلبانه یا مضر و غیر منصفانه در آن شرکت باشد. وزارت مزبور فقط در امور شرکت تحقیق می کند و هر گونه تصمیم و اقدام متناسب با نتیجه تحقیقات با دادگاه خواهد بود.

حال پرسش این است که آیا در حقوق ایران نهاد بازرسی برون شرکتی پیش بینی شده و آیا در این زمینه نقشی نظارتی بر عملکرد شرکت ها برای واحدها و نهادهای دولتی و عمومی و مشخصاً اداره­ی ثبت شرکت ها پیش بینی شده است یا خیر؟

در دوران فعالیت شرکت آیا وظیفه ای برای اداره ثبت شرکت ها در خصوص نظارت بر امور شرکت ها مقرر شده است؟

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.