تقسیمات مالکیت فکری

به طور سنتی مالکیت فکری به دو دسته تقسیم می شود:

مالکیت ادبی- هنری و مالکیت صنعتی که هر یک در درون خود مصادیق متعددی را جای داده است.

دایره حمایت مالکیت فکری

در این خصوص ماده2 معاهده تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری فهرست نسبتاً جامعی از موضوعاتی که تحت حمایت حقوق مالکیت فکری هستند نام برده است که عبارتند از:

«آثار ادبی و هنری، علمی، اجراهای هنرمندان آثار نمایشی، آوانگاشت ها وسازمان های ضبط و پخش، اختراعات در تمامی زمینه های تلاش انسانی، کشفیات علمی، طرح های صنعتی، علائم تجاری، مبدا جغرافیایی کالا، حمایت در برابر رقابت غیرعادلانه و تمامی حقوق دیگری که ناشی از فعالیت فکری درزمینه های صنعتی، علمی،ادبی و هنری هستند».

مالکیت ادبی و هنری

حق مولف یا کپی رایت ویا مالکیت ادبی و هنری، حق پدیدآورنده آثار ادبی، هنری و علمی در نامیده شدن اثر به نام او و نیز حق انحصاری وی در تکثیر، تولید، عرضه، اجرا و بهره برداری از اثر می باشد که مبنای نظری این حقوق را ضرورت قرار دادن داده های علمی در اختیار بشریت و در نتیجه تقویت پژوهش های علمی از طریق پاداش دادن به پدید آورندگان آن ها دانسته اند.

این قسم از مالکیت که به دنبال حمایت از هنرمندان و مصنفان است خود شامل دو بخش حقوق پدیدآورندگان اصلی آثار هنری وادبی و حقوق جانبی می گردد. اثر مورد نظر در حقوق مالکیت ادبی و هنری شامل آثار نوشتاری، آثار سمعی و بصری، اثر سینمایی، آثار تجسمی و اثر فنی می باشد. از مالکیت ادبی – هنری، تعریف های گوناگونی ارائه شده است از جمله:

حق مولف عبارت است از سلطه و اختیارات مولف براثرش که آن را خلق کرده یا به وجود آورده است ویا مجموعه حقوقی که قانون برای آفریننده( خالق اثر)نسبت به مخلوق اندیشه او می شناسد. در ماده 1قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمند، پدید آورنده وبه آنچه از راه دانش یا هنر و یا ابتکار آنان پدید می آید بدون در نظر گرفتن طریقه یا روشی که در بیان ویا ظهور ویا ایجاد آن به کاررفته«اثر» اطلاق می شود» بنابراین در تعریف حق مولف یا مالکیت ادبی و هنری می توان گفت که مالکیت ادبی و هنری، حق پدیدآورنده آثار ادبی، هنری و علمی در نامیده شدن اثر به نام او و نیز حق انحصاری وی در تکثیر، تولید، عرضه ، اجرا و بهره برداری از اثر خود است.به عبارت دیگر حق مولف یا کپی رایت یک اصطلاح حقوقی است و عبارت است از حقوقی که به ابداع کنندگان آثار ادبی و هنری تعلق می گیرد.

مالکیت صنعتی

حقوق مالکیت صنعتی به عنوان قسم دیگر از حقوق مالکیت فکری، عبارت است از:

سلطه قانونی برمجموع حقوق اختصاص یافته برکلیه پدیده های با ماهیت صنعتی یا خدماتی و علائم مشخصه وابسته به امور صنعتی یا تجاری انحصاری که مورد حمایت قانون گذار است می باشد. ماهیت صنعتی این نوع از آفریده های فکری آن را متمایز از حقوق مالکیت ادبی هنری می گرداند.

کنوانسیون پاریس راجع به حمایت از حقوق مالکیت صنعتی، بدون ارائه مخاطب از این طریق می نماید. بند 3ماده یک این کنوانسیون اشعار می دارد:« غرض از مالکیت صنعتی مفهوم عام آن است و این مفهوم نه تنها در صنعت و بازرگانی به معنی اخص اطلاق می شود بلکه بررشته های صنایع کشاورزی و استخراجی و کلیه محصولات مصنوعی یا طبیعی از قبیل انواع شراب وبرگ توتون و میوه و دام وگل و مواد معدنی و آب های معدنی و آب جو و ارد و دانه نیز شمول دارد»

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.