تعداد بسیار زیادی از شرکت های تجاری به فعالیت های بیرون از مرز و جهانی علاقه مند می باشند حفظ و نگهداری از حق و حقوق علامت تجاری این شرکت ها در کشورهای دیگر هم از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است.

مراحل ثبت برند بین المللی

با عنایت به این که در هر کشوری بر اساس قانون و مقررات تجاری آن کشور ثبت برند صورت می پذیرد و حمایت از برند یا علامت تجاری نیازمند این می باشد که برند ها در آن کشور ها به ثبت رسیده باشد این امکان وجود دارد که در تمامی کشورها ثبت برند امکان پذیر نباشد و جهت درخواست کنندگان هم محدودیت های زمانی و هزینه های زیادی را به پا به پای خود داشته باشد.

به منظور برطرف نمودن این مشکل تعدادی از کشورهایی که در کنوانسیون پاریس عضویت دارند با کمک و همیاری یکدیگر نظام مادرید را به منظور ثبت و حمایت و محافظت از برند تاسیس و راه اندازی کرده اند و این ماموریت را به نهادی با عنوان سازمان ثبت جهانی برند (WIPO) محول کرده اند.

شرایط ثبت بین المللی برند

به منظور ثبت برند بین المللی، نخست لازم است طبق قوانین و مقررات آن کشور به صورت رسمی در کشور مبدأ برند مورد نظر را به ثبت رسانده باشند.از آن جایی که کشور ایران هم یکی از اصلی ترین و مهم ترین اعضای کنوانسیون پاریس می باشد بنابراین هر علامت تجاری که در کشور ایران به ثبت رسیده است این قابلیت را دارد تا در سیستم بین المللی مادرید ثبت گردد.

ثبت بین المللی برند به این معنا است که می توان برند ذکر شده را در کشورهایی که در عضو کنوانسیون مادرید عضویت دارند را با پرداخت نمودن هزينه هاي قانوني در هر كشور به صورت تک تک به ثبت رساند. نظام مادرید در حال حاضر دربردارنده 85 عضو می باشد که از کشور­ها و اداره های منطقه­ای تشکیل شده است و ثبت برند بین المللی به وسیله اداره های مالکیت معنوی کشورهایی که در نظام مادرید عضویت دارند میسر و ممکن می باشد.

با توجه به نظام بین المللی مادرید و پروتکل الحاقی آن سرپرست ثبت برند سازمان جهانی مالکیت معنوی WIPO است. در حقیقت سازمان جهانی ثبت برندWIPO تحت تایید نامه و پروتکل مادرید که در برگیرنده ثبت برند بین المللی می باشد ، اداره و سرپرستی می شود.

به منظور ثبت برند به شکل بین المللی و جهانی بایستی مبادراتی صورت بگیرد. این مبادرات به ترتیب عبارتند از:

اطلاعاتی که به ثبت و فرم درخواست و ارزیابی هزینه­ ها مربوط می شود را می توان به وسیله آدرس اینترنتی MADRID SYSTEM / WIPO.INT کسب نمود.

وجود یک برگ نامه درخواست ثبت برند بین المللی با عنوان موسسه ثبت علامت های تجاری با قید اسم های کشورهای مورد نظرالزامی و ضروری می باشد.

درخواست کنندگان بایستی توجه داشته باشند که مدارک ثبت برند بین المللی آن­ها به طور دقیق با ثبت داخلی تطابق داشته باشد و عکس مدارک ثبت برند در داخل کشور هم بایستی الحاق تقاضا گردد.

به منظور اشخاص حقوقی لازم و ضروری می باشد که یک معرفی نامه بر روی سربرگ شرکت یا وکالت نامه رسمی وکیل ارائه گردد. به منظور اشخاص حقیقی، هم رجوع نمودن صاحب برند یا نماینده قانونی او با ارائه وکالت نامه رسمی در نظر گرفته شده است.

لازم و ضروری می باشد که یکی از سه فرم MM3, MM2, MM1، که در سایت WIPO دردسترس می باشد ، با عنایت به درخواست ثبت در کشورهای عضو موافقت نامه، پروتکل یا هر دو، در سه رونوشت کامل گردد.

پرداخت هزینه ثبت به وسیله کامل نمودن فرم سنجش هزینه موجود در سایت WIPO و به فرانک سوئیس معین و مشخص می شود . هزینه ثبت برند بین المللی پس از تسلیم اظهارنامه به سازمان مالکیت معنوی بر اساس تعداد طبقه های برند و کالاهای مورد نظر و کشورهای مورد درخواست ، مشخص و معین و به فرانک سوئیس به حساب WIPO قابل پرداخت خواهد بود.

در هر منطقه ای، سازمان جهانی ثبت برند دربردارنده نمایندگی هایی می باشد که بایستی به منظور ثبت برند از این نمایندگی ها مبادرت گردد و تقاضایی به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا اسپانیایی به منظور این نمایندگی ها ارسال گردد

بعد از آن که مدارک به وسیله کارشناسان و متخصصان مورد تایید واقع گردید درخواست شما مورد تایید و تصدیق و به ر احتی و به آسانی ثبت خواهد گردید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.