کشور ایران به عهدنامه همکاری ثبت بین المللی، اختراع (PCT (patent Cooperation Treaty که در سال 1349 در واشنگتن بسته شده است و بازسازی آن در سال های 1380، 1362، 1358 صورت پذیرفته منضم گردیده است که در تاریخ 24/6/1386 به تصدیق مجلس شورای اسلامی رسیده است و در تاریخ 16/8/1386 شورای نگهبان آن را تایید و تصویب کرده است ولی تا به حال سند تایید و تصدیق به منظور این که این امر الزامی است تا انجام گردد به دارالانشا WIPO معرفی نگردیده است.

ثبت اختراع بین المللی در ایران

قصد و غرض از عهدنامه ذکر شده آسان کردن آیین های ثبت جهانی اختراع به وسیله همکاری در تهیه و تدوین نمونه هایی از قبیل اظهارنامه و تکمیل نمودن آن به وسیله هر کدام یک از اعضاء PCT و تشکیل پرونده به وسیله درخواست کننده با پرداخت نمودن هزینه مربوط می باشد.

درخواست کننده ثبت اختراع جهانی قادر می باشد اختراع خود را با تکمیل نمودن اظهارنامه بین المللی و نقشه های اختراع و وصف آن با درج عنوان اختراع خود را با تکمیل نمودن اظهارنامه جهانی همکاری و نقشه های اختراع و وصف آن با درج عنوان اختراع مرحله ها را به وسیله WIPO به انجمن جهانی همکاری در ثبت اختراعات بین المللی ارسال دارد که پس از بررسی و ارزیابی آغازین و قبولی برای درخواست کننده با توجه به ماده 8 بند 2 حق تقدم در ثبت اختراع بین المللی به وجود می آید (مستفاد از ماده 1 و 50 معاهده) شایان ذکر است که دایره بین المللی با عنایت به ماده 50 عهدنامه قادر می باشد با پدیدار نمودن اطلاعاتی دیگر در خواست کننده را از اختراعاتی که در گذشته به ثبت رسیده اند باخبر سازد.

لازم به ذکر است که مجمع کمک های فنی که اعضای آن از بین کشورهایی که عهدنامه را امضا نموده اند گزینش می گردد کمک های لازم را مانند آموزش متخصص،تامین تدارکات لازم را برای مخترع مهیا می نماید.

به این نکته توجه داشته باشید که مالکان اختراع قادر می باشند با تسلیم نمودن اظهارنامه ای به WIPO اختراع خود را با مشارکت آن اداره در عرصه بین المللی ثبت نمایند و به منظور ارائه و به فروش رساندن آن در بازارهای جهانی مبادرت کنند . اظهارنامه ی جهانی اختراع، در برگیرنده مواردی مانند تقاضا ، وصف و تشریح اختراع ، تقاضا یا تقاضا ها ، نقشه های فنی (در صورت نیاز) و خلاصه اختراع می باشد. کابینه جهانی تشکیلات بین المللی مالکیت معنوی اظهارنامه جهانی را بی درنگ پس از به پایان رسیدن 18 ماه از تاریخ مطالبه حق تقدم برملا و پراکنده می نماید .

اظهارنامه جهانی که پراکنده شده است مواردی از قبیل : کلیه متن های ارائه شده به وسیله درخواست کننده، اعلامیه جستجوی جهانی و هر گونه تصحیح خواسته ها به وسیله درخواست کننده مطابق ماده 19 قانون و هم چنین هر نوع گزارش مطابق بند 4،17 نظام نامه اجرایی قانون PCT را در بر می گیرد. هنگامی که اظهارنامه جهانی به یکی از زبان های عربی ،چینی، ژاپنی ،روسی، آلمانی؛ اسپانیایی و یا انگل، فرانسوی باشد به همان زبان چاپ و منتشر می گردد.

مزیت های pct

از قبیل مزیت های PCT می توان به مواردی اشاره نمود که در ذیل بیان شده است:

 1. شرایط مطلوبی را به منظور آسان سازی در کسب حمایت بین المللی مهیا می نماید.
 2. سبب می شود تا ارائه اظهارنامه ثبت اختراع به اداره های ملی و یا منطقه ای به آسانی صورت بگیرد.
 3. باعث می شود تا کارها به سرعت انجام شود و از هدر رفتن وقت و هزینه جلوگیری می کند.
 4. شرایط مناسبی را به منظور استیناف و امور مربوط به اصلاح نمودن مدارک و مستندات اظهارنامه ثبت اختراع مهیا می نماید.

مبتکری که ایرانی است قادر می باشد با در برداشتن حمایت جهانی و با به فروش رساندن امتیاز اختراع خود سود کافی را به دست بیاورد و همین امر برای کشور هم از حیث صادرنمودن محصولات و بازرگانی سود زیادی را به ارمغان خواهدآورد.

در ضمن عهدنامه لاهه درباره ایده های صنعتی تا به حال که 36 کشور آن را به امضا رسانده اند از ایده ها و علامت های فروش و دیگر صنعت های و هنرهای دستی ایران به دلیل در بر نداشتن حمایت های قانونی در خارج از کشور سوءاستفاده می کنند که به ضرر و زیان صادرات ایران از قبیل فرش ایران می باشد.

هزینه ثبت اختراع بین المللی

درخواست ثبت در نظام PCT به طور عمومی سه دسته هزینه را در حین ارائه اظهارنامه جهانی خود می پردازد که عبارت اند ار:

هزینه ارائه اظهارنامه بین المللی: 1330 فرانک سوئیس ( حدودا" معادل 1450 دلار آمریکاست ، که این مقدار به اندازه قیمت مبادله عملیاتی آن وابسته می شود.) (که این اندازه وابسته به بها تبدیل جاری قابل انجام در هر مرحله زمانی مشروط می باشد ).

هزینه جستجو : که این هزینه قادر می باشد از 410 تا 2400 دلار آمریکا در حنبش و متحول باشد و این هزینه به مرجع جستجوی جهانی که مشخص شده است بستگی دارد .

هزینه های ناچیز ارسال که این میزان متغیر و به اداره در یافت کننده پیوستگی دارد.

به منظور این که اظهارنامه جهانی اختراع در تمامی کشورهای هم پیمان تاثیرگذار واقع گردد در این وهله ، هزینه ای که بایستی پرداخت گردد شما وادار به پرداخت نمودن هزینه ها نمی باشید در صورتی که شما اظهارنامه های گوناگون و جداگانه به منظور تمامی کشورها مهیا و ارائه کرده باشید. شما فقط متعهد می باشید یک سری از هزینه ها را به منظور ارائه اظهارنامه جهانی به دریافت کننده PCTبپردازید . این مجموع پرداخت ها دربرگیرنده ی هزینه هایی از جمله: ارائه ، جستجو و گسترش اظهارنامه جهانی می باشد. و به وجه متداول کشور یا به یکی از ارزهایی که از طریق موسسه دریافت کننده و مورد تایید و مقبولیت قرار گرفته است انجام می شود.

اطلاعاتی که دررابطه با هزینه های PCT موسسه های دریافت کننده در جدول های هزینه PCT کامل شده است با مراجعه نمودن به آدرس ذیل قابل مشاهده می باشد :

www.wipo.int/pct/en/fees.pdf

هم چنین ( راهنمایی درخواست کنندگان PCT و خبرنامه PCT) وهم چنین مبلغ هایی که شما در زمان وارد شدن به فازملی پرداخت می نمایید ی از مهم ترین . با اهمیت ترین هزینه ها قبل از بخشیدن حق اختراع است ،که این هزینه دربرگیرنده " هزینه هایی از جمله ترجمه نمودن اظهارنامه ، هزینه ملی و منطقه ای ارائه اظهارنامه و هم چنین هزینه هایی که به منظور اخذ خدمات نماینده و وکیل های حقوقی اختراع می باشد .

در بعضی از موسسه ها هزینه ارائه اظهارنامه ملی به منظور اظهارنامه های جهانی نسبت به آن هایی که به صورت مستقیم اظهارنامه ملی را ارائه می نمایند کمتر می باشد . شما نبایستی این نکته را از خاطرتان خارج نمایید که در تمامی اختراع هایی که به ثبت رسیده اند چه به وسیله نظام PCT صورت گرفته باشد یا به صورت دیگری انجام گردیده باشد شما مکلف می باشید تا هزینه های محافظت از حق اختراع خود را جهت حفاظت از اعتبار اختراع خودتان بپردازید و استمرار زندگانی اختراع وابسته به پرداخت نمودن هزینه های (سالیانه) اختراع خواهد بود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.