با توجه به اینکه مقررات و قوانین مربوط به حمایت از اسم تجاری قلمروش محدود به قلمرو سرزمینی همان دولت واضع این قوانین است و به خارج از مرزهای آن کشور تسری پیدا نمی نماید،

حمایت بین المللی از اسم تجاری

این امر نام های تجاری و به ویژه نام های تجاری مؤسسه های تجاری بزرگ و معروف را از حمایت فعال در قبال تبادل کالاها و خدماتی که تولید و ارائه می دهند و در سطح بین المللی عرضه می کنند محروم می کند.

این در حالی است که اینگونه مؤسسه های تجاری، اسامی تجاری بسیار با قیمتی دارند بگونه ای که این نام ها از کلیه عناصر تجاری دیگر یک مؤسسه تجاری با ارزش تر است.

به همین دلیل نیاز بود که در سطح بین المللی نیز از نام های تجاری حمایت به عمل می آمد و در کنار حمایت داخلی، حمایت بین المللی نیز ایجاد می گردید. در گذشته این موضوع با انعقاد قرارداد بین دو کشور همسایه که تجار آن با هم مراوده و معامله داشتند صورت می گرفت. مثلا در سال ۱۳۱۶ در ایران قانونی تصویب شد به نام قانون تصویب عهدنامه اقامت و تجارت و بحرپیمایی منعقده بین دولت ایران و دولت اتحاد جماهیر شوروی که در این قانون تحت عنوان مراسلات متعاطيه به شرط معامله متقابله در مورد اسم تجاری ای که به عنوان علامت مورد استفاده قرار می گیرد آمده است که ... طرفين متقابلا متعهد می شوند در مملکت خود در آتیه اسم تجارتی را که نزد آنها به عنوان اسم نوع معینی از اجناس مصطلح شده باشد به رسمیت نشناخته به ثبت نرسانند.

اما با گسترش معاملات و اکتفاء ننمودن بازرگانان به بازار کشورهای همسایه حمایت از نام تجاری در قالب انعقاد قراردادهای بین المللی جامه عمل پوشید که اولین قرارداد بین المللی و مهمترین آنها در حمایت از اسم تجاری معروف به قرارداد پاریس است و پس از آن می توان به کنوانسیون سازمان جهانی مالکیت معنوی و نیز قرار داد تریپس اشاره کرد.

با توجه به اهمیت کنوانسیون مالکیت صنعتی، ما ابتداء به تفصیل به شرح خواهیم پرداخت.

جهت مطالعه بیشتر در مورد ثبت طرح صنعتی می توانید به مقاله آن مراجعه نمایید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.