به نهاد سازمانی معینی ، شرکت دولتی اطلاق می شود که با مجوز قانونی به شکل شرکتی تاسیس شده باشد که کل سرمایه یا حداقل بیش از نیمی از سرمایه آن را دولت تأمین کرده باشد. امکان دارد که این شرکت توسط دولت تاسیس شده باشد و یا کل سهام آن بواسطه ملی شدن به دولت واگذار شده باشد همانند شرکت ملی نفت ایران.

بنابراین شرکت تجاری زمانی شرکت دولتی محسوب می شود که سرمایه آن از طریق شرکت دولتی تأمین شده باشد و شرکت دولتی صاحب بیشتر از نیمی از سرمایه آن باشد.

آیا شرکت سهامی خاص دولتی است ؟

با این حال شرکت تجاری که تأمین کننده سرمایه آن جهت تاسیس به شکل شرکت سهامی خاص، شرکت دولتی باشد ، شرکت دولتی به معنی خاص تلقی نمی گردد و اداره آن براساس قانون خاصی نمی باشد ؛ ولی بخاطر اینکه بیشتر از 50% سرمایه آن تحت مالکیت شرکت دولتی است، شرکت دولتی قلمداد می شود.

این شرکت، تابع مقررات قانون تجاری و لایحه اصلاحی آن است و باید مطابق آن ها تاسیس و ثبت شود. این شرکت پس از ثبت ، شخصیت حقوقی پیدا می کند. اداره شرکت، انحلال، تصفیه امور بر اساس مقررات قوانین تجاری صورت می پذیرد.

شرکت های دولتی را مادامی شرکت سهامی و تجاری می توان تلقی کرد که میزان آن در اساسنامه مشخص نشده باشد.

ثبت اغلب شرکت های دولتی در قالب شرکت سهامی انجام می شود. وجه تفاوت شرکت دولتی و تجاری در مورد بازرس و حسابرسی در شرکت های دولتی است. شرکای شرکت های تجاری، بازرسین را تعیین می کنند ولی روش انتخاب بازرسان در شرکت سهامی عام متفاوت است و آنها از میان لیست منتشره شده وزارت امور اقتصادی و دارایی انتخاب می شوند . وظایف بازرس شرکت های دولتی ، قانونی بوده ولی سازمان حسابرسی، عهده دار امور حسابرسی می باشد.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص از جمله شرکتهای تجاری سهامی خصوصی محسوب می شود که سهام آن غیر قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار بوده لیکن افراد عادی براحتی آن را داد و ستد می کنند. کل مبلغ سرمایه را موسسان شرکت باید در زمان تشکیل فراهم کرده باشند و سپرده 35% سرمایه در بانک افتتاح شده باشد.

مسئولیت سهامداران در شرکت‌های سهامی خاص مشابه شرکت های با مسئولیت محدود در خصوص بدهی ها و دیون شرکت محدود به میزان سرمایه گذاری شان در شرکت می باشد و چنانچه آن مبلغ کافی نباشد الزامی در واگذاری اموال شخصی خود بدین منظور نداردند و در واقع سهامداران شرکت تنها به اندازه مبلغ اسمی سهام شان مسئولیت محدود دارند و این امر در تضاد با شرکت های تضامنی است.

وجه تفاوت شرکت‌های سهامی خاص با شرکت های با مسئولیت محدود در ایران در این نکته است که شرکت سهامی خاص را می توان توسط دست کم 3سهامدار تاسیس کرد و سهام قابل داد و ستد است بدون اینکه لازم باشد در دفتر اسناد رسمی ثبت شود درحالیکه در شرکت با مسئولیت محدود، سرمایه به شکل اعلامی است بدین معنی که لزومی ندارد مبلغ اعلام شده به بانک سپرده شود درحالیکه 35% مبلغ اعلامی در شرکت سهامی خاص باید نقدا به حساب بانکی شرکت سپرده شود و باقیمانده آن طی پنج سال پرداخت شود.

ویژگی‌های شرکت‌های سهامی خاص

حداقل مبلغ سرمایه 1000.000ریالی جهت ثبت از مشخصه هایی است که موجب سهولت امر تاسیس شرکت سهامی خاص گشته است و مراحل معین شده جهت تاسیس آن ها خیلی کمتر از شرکت سهامی عام است و این یکی از دلایلی است که افراد زیادی از جمله استارت آپ ها را تشویق نموده از این نوع شرکت به منظور ثبت و اعتبار قانونی یافتن بهره ببرند.

در واقع شرکت های سهامی هر چند فاقد فعالیت بازرگانی باشند اعم از سهامی عام یا خاص از نظر قانون، شرکت بازرگانی تلقی می گردند.

بکار رفتن اسم سهامی خاص در ابتدای اسم این شرکت‌های سهامی موجب سهامی خاص شدن آن ها می گردد و در غیر این صورت از نظر قانون، سهامی خاص تلقی نمی شوند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.