در بین متقاضیان کارت بازرگانی ، اشخاصی هستند که برای اولین فعالیت های اقتصادی خود خواهان کارت بازرگانی می شوند در این موارد باید توجه داشت که اگر شخص مقررات و چگونگی استفاده از این کارت را به خوبی نداند ممکن به همان اندازه که سود دارد برای او مشکل ساز و زیان آور باشد.

کارت بازرگانی حقوقی

اکنون به توضیح خود این کارت میپردازیم . این کارت هم به افراد حقیقی و هم به شخصیت های حقوقی مثل شرکت ها اعطا می شود. و حق تجارت در عرصه جهانی به مالک آن داده خواهد شد. کارت بازرگانی در انجام اموری مثل ثبت سفارش ، واردات کالا از مناطق آزاد زیر نظر گمرک و.. کار برد دارد.

برای اخذ کارت بازرگانی متقاضیان میتوانند به اتاق بازرگانی صنعتی در پایتخت یا استان های دلخواه خود مراجعه کنند.

کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی

در اینجا برای شما شرح داده خواهد شده که چه نوع کارتی اعم از حقیقی یا حقوقی بودن برای شما مناسب است.

این کارت برای شخصیت های حقیقی و حقوقی فرقی نمیکند تنها در مسائل ای کوچک که به یک محصول خاص معطوف می شود. اما فرایند دریافت این کارت برای شخصیت های حقوقی مشکل تر از شخصیت های حقیقی است برای تمدید کارت بازرگانی حقیقی تنها مفاصا حساب دارایی اخذ می کنند اما برای تمدید کارت بازرگانی حقوقی مفاصا حساب مالیاتی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی اخذ می کنند. بقیه مدارک تقریبا یکسان است.

مزیت اخذ کارت های بازرگانی

وجود کارت بازرگانی برای امور زیر الزامی می باشد و بدون کارت بازرگانی این کارها را نمی توان انجام داد:

 • ثبت سفارش و ترخیص كالا
 • ورود کالا از مناطق آزاد
 • پرداخت حق گمرک
 • ارسال هر نوع کالاهای مجاز

موارد ی که نیاز به داشتن کارت بازرگانی نمی باشد:

 1. شرکت تعاونی مرز نشینان
 2. ملوانان ایرانی شاغل در شناورهایی كه در بین سواحل ایران و سایر كشورها در تردد هستند
 3. ماموران گمرک
 4. کارگران ایرانی که در خارج از ایران فعالیت میکنند با داشتن کارنامه از وزارت کار

مزایای دیگر داشتن کارت بازرگانی

 • اگر مالک کارت بازرگانی یک شخص حقیقی باشد ان شخص بازرگان یا تاجر نامیده می شود و این موضوع به عنوان یک ویژگی مثبت نسبت افراد معمولی در عرصه تجارت تلقی میگردد.
 • افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند و رفت و آمد های مستمر به کشورهای دیگر دارند ویزای بازرگانی اعصا میشود ( لازم به ذکر است که هر کور مقررات خاص خود را دارد)
 • افرادی که کارت بازرگانی دارند جز اعضای اتاق بازرگانی به حساب می آیند.
 • یکی از مهمترین مزیت این کارت این است که برای ثبت نماد تجاری افرادی که دارای کارت بازرگانی هستند میتوانند از نماد های تجاری بیگانه و غیر ایرانی استفاده نمایند.
 • زیر نظر قانون میتوان با اخذ این کارت از مناطق آزاد کالا وارد کشور شوداعتبار کارت بازرگانی از یک تا پنج سال می باشد و در صورت به پایان رسیدن مدت آن میتوانید نسبت به تمدید اقدام نمایید.
 • شرط ارائه کارت بازرگانی به توابع خارجی این است که اگر این کارت برای یک تاجر خارجی در ایران صادر شود تاجران ایرانی هم میتوانند آزادانه در کشور مزبور فعالیت اقتصادی داشته باشند.

معایب کارت بازرگانی

 1. درست است که دریافت کارت بازرگانی نوعی امتیاز برای تجار به حساب می آید اما اگر کسی راه درست استفاده کردن آن را نداند ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شود.
 2. افرادی که متقاضی برای دریافت کارت بازرگانی هستند باید از تمام مقررات ورود و خروج کشور آگاهی داشته باشند.
 3. افراد با دریافت این کارت باید مالیات کالا و ارزش افزوده را بپردازد و با ثبت نام در سایت نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

در بالا یاد آور شدیم که کارت بازرگانی برای تجار که مدام اقدام به واردات و صادرات کالا می نمایند مناسب و امتیاز حساب می شود اما برای افرادی که برای اجاره و یا فروش کارت بازرگانی نسبت به اخذ آن اقدام می نمایند مشکل ساز است لازم به ذکر است برای دریافت کارت بازرگانی مبلغ بین 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان و مدت زمان بک هفته ای را نیاز دارد و بعضی افراد بدون اینکه تجربه و مشتری و امکانات لازم برای تجارت را داشته باشند کارت بازرگانی را دریافت کرده هیچ استفاده ای نمی توانند از کارت بازرگانی خود بکنند.

مالیات کارت بازرگانی

کارت بازرگانی بدون استفاده مالیاتی را در بر نمیگیرد بلکه در صورت به وجود آوردن درآمد مالیات به آن تعلق میگیرد. برای دارندگان کارت بازرگانی مطابق ماده 131 قانون مالیات مستقیم برای افراد حقوقی 25% در آمد آنها را شامل می شود. تجاری که کالایی را بطور قطعی وارد کرده باید طبق اساسنامه گمرک ، 4% از مبلغ پرداخت شده به گمرک را مالیات بپردازند.

تمدید کارت بازرگانی

مدارک مورد نیاز برای تمدید کارت بازرگانی با توجه به نوع حقیقی ییا حقوقی بودن آن متفاوت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت اتاق بازرگانی مراجعه نمایید.

نکته :

این کارت برای انجام امور تجاری از یک تا پنج سال به تجار داده می شود با اینکه در این مدت استفاده از کارت بلامانع است اما گاهی به دلایلی این کارت باطل شده و از اعتبار ساقط میشود. بطور مثال اگر دارنده کارت یکی از شرایط اخذ کارت بازرگانی را نداشته باشد یا بعد از مدت یکی از آنها را از دست دهد ؛ کارت بازرگانی باطل خواهد شد. اگر صاحب این کارت مرتکب قاچاق بشود طبق ماده‌ی 30 قانون گمرک ایران، در صورت اثبات گناهکار بودن فرد مجرم ، از عضویت در اتاق بازرگانی اخراج و کارت او نیز باطل خواهد شد .

افراد که دچار بدهی و شکست اقتصادی شده و وضعیت تصفیه‌ ی حساب‌ های آنها مشخص نیست، نیز کارت بازرگانی صادر نخواهد شد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.