جوازتاسیس در واقع به موافقت اصولی (اولیه) و یا مجوزی اطلاق می گردد که مطابق آن متقاضی اجازه دارد جهت اجرای کارهای تولید ، مونتاژ ، طراحی آسانسور ، فنی مهندسی و ... در محدوده مد نظر شرکت به فعالیت بپردازد. کسب این موافقت به منزله عدم اخذ مجوزهای دیگر مرتبط با موضوع فعالیت تلقی نمی گردد. به عنوان مثال جهت تولید کالاهای دارویی ، غذایی و آرایشی بهداشتی و ... باید مجوز بهداشت و نیز پروانه بهره برداری قبل ازشروع تولید کسب شود. جهت اخذ پروانه مهندسی می توان پس از اخذ جواز فنی مهندسی اقدام مقتضی را صورت داد.

در گذشته به این نام مشهور بوده است که پیش از ساخت و تاسیس کارخانه یا واحد صنعتی باید اخذ گردد. البته برای ثبت برند یا علامت تجاری نیز متقاضی باید اقدامات اخذ جواز تاسیس را انجام دهد. به بیان دیگر یکی از ملزومات ثبت علامت تجاری فارسی ، گرفتن جواز تاسیس می باشد. صاحب جواز تاسیس از مزایای دیگری همچون تسهیلات بانکی نیز بهره مند خواهد شد. تا جایی که برخی از بانک ها و موسسات مالی تا میزان چندین برابر میانگین موجودی حساب متقاضیان به آنان وام اعطا می نماید. از دیگر مزایای دریافت جواز برای دارندگان آن این است که صاحب جواز می تواند مقدار سی درصد از مبلغ متراژ زمین ذکر شده در جواز را به صورت نقدی و الباقی آن را به صورت اقساط با شرایط مناسب واریز نماید.

جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

گاها دیده می شود که افراد جواز تاسیس و پروانه بهره برداری را به جای هم استفاده می کنند و به تفاوت میان این دو مجوز واقف نمی باشند. به واسطه دریافت جواز تاسیس ، صاحبان سرمایه می توانند در یکی از شهرک های صنعتی مجاز اقدام به راه اندازی و ساخت و تجهیز کارخانه یا واحد صنعتی نمایند. اما برای شروع بهره برداری و آغاز انجام تولیدات انبوه باید پروانه تولید یا پروانه بهره برداری داشت. بدین منظور باید تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای تولید کاملا فراهم باشد. سپس بعد از درخواست متقاضی و بازدید و بررسی کارشناسان مربوطه پروانه بهره برداری صادر و جایگزین جواز تاسیس خواهد شد.

تفاوت جواز کسب با پروانه کسب

درباره تفاوت جواز کسب با پروانه کسب باید بگوییم هر شخصی که به تولید و ارائه خدمات می پردازد برای آغاز کسب و کار خود باید جواز کسب بگیرد در صورتی که جواز کسب نداشته باشد کار و  فعالیت او غیرقانونی می باشد و مشتریان آن ها به او اعتماد نخواهند کرد.جهت هر کسب و کار و فعالیتی اتحادیه ای اختصاصی دارد و صاحب هر کسب و کار و فعالیتی جهت دریافت پروانه کسب به اتحادیه صنف خود رجوع نماید.این امکان وجود دارد که جواز کسب به صورت دائم و یا موقت صادر گردد.درصورتی که پروانه شما به صورت موقت است یکسال اعتباردارد و تنها یک مرتبه صادر می گردد پس از آن می توانید پروانه دائمی با مدت زمان 5 ساله دریافت کنید.

 

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

 

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری

به مجوزی که اشخاص از قبیل اشخاص حقیقی و حقوقی به منظور انجام فعالیت تولیدی و اقتصادی دریافت می کنند گفته می شود.موضوعی که جهت آن جواز دریافت کنید باید با موضوع شرکت ارتباط داشته و مرتبط باشد.اشخاص و شرکت ها در قالب واحدهایی اعم از حقیقی وحقوقی می توانند این مجوز را اخذ نمایند.منوط به آنکه بخواهند شرکتی را ثبت کنند.نخستین گام به منظور تاسیس و راه اندازی کارخانه و یا واحد تولیدی اخذ جواز می باشد.هنگامی که می خواهید مجوز دریافت کنید باید تعیین کنید که می خواهید کارخانه را برای شرکت و یا شخص خاصی تاسیس کنید.چنانچه تحت شرکت خاصی است به صورت حقوقی و در صورتی که این چنین نباشد به صورت حقیقی صادر می گردد.شخاصی که مالک این جواز هستند می توانند در یکی از شهرک هایی که در متن جواز ذکر شده%کالاهایی را که در جواز تعیین شده است را تولید کنند.پروانه بهره برداری مجوزی می باشد که به همه واحدهای صنعتی که مبادرات لام جهت نصب ماشین آلات خط تولید،فراهم نمودن نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده باشند، اعم از اینکه دارای جواز تاسیس یا اعلامیه تاسیس بوده و یا نباشند داده می شود.تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری در این است که جواز تاسیس به سندی که نشان دهنده پیش بینی ظرفیت و نوع تولید یک محصول است، اطلاق می گردد که پیش از تاسیس یک واحد صنعتی صادر می شود، در حالی که پروانه بهره برداری به سندی گفته می شود که نوع و ظرفیت تولید ایجادشده برای یک محصول در مکانی مشخص را نشان می دهد و پس از تاسیس واحد صنعتی و پیش از شروع تولید صادر می شود.

جواز تاسیس

جواز تاسیس به مجوزی گفته می شود که که افراد حقوقی و حقیقی برای تاسیس و راه اندازی یک واحد تولیدی می توانند از وزارت صنعت ، معدن و تجارت دریافت نمایند. لازم به ذکر است که موضوعی که قصد دریافت جواز تاسیس آن را دارید باید با موضوع فعالیت شرکت مرتبط باشد. در واقع اولین گام برای تاسیس کارخانه یا واحد تولیدی دریافت جواز تاسیس می باشد. به منظور دریافت جواز تاسیس، باید مشخص شود که قصد دریافت جواز تاسیس برای شرکت خاصی دارید یا فرد حقیقی. به این ترتیب صاحب جواز می تواند در یکی از شهرک های صنعتی که درمتن جواز تاسیس ذکر شده، کالاهای مشخص شده را تولید کند.

مدارک مورد نیاز جهت کسب جواز تاسیس

 1. تکمیل فرمهای مربوطه.
 2. ارسال از طریق سایت بهین یاب.
 3. پیگیری از کارشناس.
 4. حضور در سازمان.
 5. تایید توسط کارشناس.

فرایند کسب جواز فنی مهندسی به همین صورت می باشد تنها با یک تفاوت ، و آن این است که پس از کامل نمودن فرم ها ، کارشناس از واحد فنی مهندسی مربوطه بازدید بعمل می آورد.

پروانه بهره برداری چیست

پروانه بهره برداری مجوز و سندی است که به تمامی واحدهای صنعتی که اقدام به نصب ماشین آلات خط تولید، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و همچنین تولید آزمایشی می نمایند اعم از اینکه واحدهای صنعتی نامبرده دارای اعلامیه تاسیس یا جواز تاسیس باشند یا نباشند اختصاص می یابد. پروانه بهره بردای از سوی وزارت صنایع و معادن صادر خواهد شد و این مجوز در برخی از شهرها و شهرستانها از تاریخی که پروانه صادر می شود تا زمانی که واحد صنعتی مورد نظر فعالیت داشته باشد دارای اعتبار خواهد بود.

پروانه بهره برداری مجوزی است که به کلیه واحدهای صنعتی که اقدامات لازم ، شامل تامین زمین و تاسیسات  و احداث ساختمان  را برای نصب ماشین آلات خط تولید تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده اند اعم از اینکه دارای جواز تاسیس بوده یا نبوده داده می شود.
این پروانه سندی رسمی و لازم الاجرا است که مشخص کننده مدت بهره برداری از تولیدات کارخانجات و واحدهای تولیدی بوده و از جانب وزارت صنایع و معادن صادر می شود.
دارندگان پروانه بهره برداری می توانند از کلیه امتیازات و مشوق هایی که وزارت صنعت ، معدن و تجارت برای واحدهای تولیدی فعال در نظر می گیرد، استفاده جویند. از جمله این مزایا به شرح ذیل می باشد :

 1. پروانه بهره برداری برای ثبت برند نیز بسیار حائز اهمیت است.
 2. از طریق پروانه بهره برداری ، از تمامی تشویقات وزارت صنعت بهره مند خواهید شد.
 3. پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان وارد کردن ماشین آلات داخلی بدون پرداخت مالیات گمرکی را می دهد.
 4. پروانه بهره برداری باعث معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی جدید می شود.
 5. پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان گرفتن علامت استاندارد برای واحدهای صنعتی ای که محصولاتشان شامل استاندارد اجباری است می گردد.
 6. پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان شرکت در مناقصه های دولتی و همچنین خصوصی به عنوان تولید کنندگان کالا را می دهد.
 7. پروانه بهره برداری به دارندگان آن ها امکان حضور در نمایشگاه های خارجی و داخلی و همچنین ارائه محصولاتشان می گردد.
 8. پروانه بهره برداری باعث تهیه مواد اولیه پلاستیک و شیمیایی از پالایشگاه ها و شرکت ها به قیمت دولتی می گردد.

مزایای پروانه فنی مهندسی

مجوزی است که به استناد "تخصص" ، "سوابق تجربی " و " پروژه های انجام شده "به اشخاص حقیقی دارای مدرک تحصیلی کارشناسی فنی و مهندسی به بالا ( جواز تاسیس واحد فنی و مهندسی ) و اشخاص حقوقی که حداقل 1 نفر از اعضاء "هیئت مدیره "دارای این مدرک تحصیلی  میباشند ، در زمینه های تخصصی فنی و مهندسی اجازه فعالیت در داخل دفاتر کار (مسکونی و اداری)  داده میشود و میتوانند از مزایا و مشوق های مرتبط برخوردار گردند.

 1. مطالعات کلان بخشی و امکان سنجی
 2. شناسائی و معرفی فرآیندها و فن آوری های جدید، انتقال و انطباق آنها با شرایط و برنامه‌های توسعه صنعتی و معدنی کشور
 3. شناسائی و معرفی فن آوری های مرتبط با محیط زیست و کاهش آلودگیهای ناشی از فعالیت های صنعتی، معدنی وتجاری
 4. ارائه سیستم های نوین مدیریتی به منظور افزایش بهره وری واحدهای تولیدی و تجاری
 5. مدیریت اجرا، بازرسی فنی و نظارت بر پروژ ه های صنعتی، معدنی و تجاری
 6. ارائه خدمات فنی مهندسی در زمینه مهندسی ارزش و سیستم‌های مدیریت کیفیت و …
 7. تدوین استانداردهای صنعتی، معدنی و تجاری
 8. ارائه خدمات آزمایشگاهی صنعتی و فنّی و کالیبراسیون در بخش صنعت، معدن و تجارت
 9. طراحی و پیاده‌سازی نرم افزارهای مهندسی در بخش صنعت، معدن و تجارت
 10. طراحی محصول، فرآیند و تهیه مدارک فنّی
 11. طراحی خطوط و بهینه سازی روشهای تولید
 12. ارائه خدمات فنی مهندسی به منظور ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی ‌و خدمات تجاری و انطباق آنها با استانداردهای‌صنعتی و تجاری ‌معتبر
 13. نمونه سازی و مهندسی معکوس
 14. ارائه خدمات فنی مهندسی به منظور توسعه اتوماسیون و بهینه‌سازی و به روز نگه‌داشتن فن‌آوریهای صنعتی، معدنی وتجاری
 15. ارائه خدمات فنی مهندسی در زمینه نصب، راه اندازی، نگهداری و تعمیر واحدهای صنعتی، معدنی و تجاری
 16. ارائه خدمات فنی مهندسی در زمینه کاهش ضایعات صنعتی، معدنی و تجاری، بازیافت و بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت، معدن و تجارت

انواع پروانه کسب

ایجاد کسب و کار و کسب درآمد صادر می شود. جواز کسب به دو نوع دائمی و و موقت تقسیم می شود.

جواز دائمی پنج ساله است و جواز موقت یک ساله است. می توان گفت این سند نوعی قانونی کردن فعالیت های واحد صنفی می باشد. کسی که درخواست جواز می کند نیاز ها و خواست های مشتریان و ارباب رجوع ها را طبق قوانین و ضوابط کشوری تامین می کند. واحدهای صنفی که جواز کسب اخذ می کنند، برای ارباب رجوع ها قابل اعتماد تر هستند.

مراحل دریافت جواز تأسیس

 1. حساب کاربری در سایت وزارت صنایع ایجاد نموده و کلمه کاربری و رمز عبور دریافت شود.
 2. ثبت درخواست.
 3. تعیین اولویت موضوع.
 4. صدور جواز.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.