روشهای انحلال در قانون تجارت مثل روش های ثبت شرکت با توجه به نوع شرکت ثبت شده تفاوت دارد که در این مقاله ما شروط انحلال شرکت با مسئولیت محدود به موجب زیان های وارد شده به شرکت را شرح خواهیم داد.

انحلال شرکت در اثر ضررو زیان

در صورتیکه نیمی از سرمایه ی شرکت به دلیل زیان های وارد شده از بین رفته باشد.

 • به نظر می آید از میان رفتن نیمی از سرمایه شرکت به خودی خود موجب منحل شدن شرکت نمی شود و می بایست دست کم یکی از شرکاء با ارائه دلایل به دادگاه خواستار منحل شدن شرکت شود.دلایلی مانند سود آور نبودن ادامه فعالیت شرکت.
 • می بایست دلایلی که به دادگاه ارائه می گردد توجیه پذیر باشد و جهت صادر کردن حکم انحلال کافی باشد لکن دیگر شرکا این مساله را بپذیرند که با منحل شدن شرکت سهمی که از دارایی شرکت باید به فردی که تقاضای انحلال را کرده پرداخت شود تادیه نمایند.و طرف مقابل نیز می بایست آن را قبول کرده و از شرکت خارج شود. در این صورت دادگاه حکم به انحلال شرکت نخواهد داد. قانونا شریکی که درخواست انحلال شرکت را کرده است در صورت انحلال شرکت به همان میزانی سهم دریافت می نماید که شرکا از دارایی شرکت به او پرداخت نمایند . یعنی مقدار دریافتی وی در هر دو صورت به یک میزان می باشد. نتیجه میگیریم که انحلال یا ادامه به کار شرکت تاثیری در دریافتی او نخواهد داشت. در این صورت دادگاه باید حکم اخراج شریک از شرکت را صادر کند.
 • قانونا" از میان رفتن نیمی از سرمایه شرکت اولین شرط برای تقاضای انحلال شرکت می باشد . در صورتیکه کمتر از نیمی از سرمایه شرکت در اثر زیان های وارده از بین برود نمیتوان تقاضای انحلال شرکت را کرد و از نظر دادگاه قابل قبول نخواهد بود. حتی اگر درخواست کننده انحلال برای انحلال به دادگاه دلایل دیگری نیز ارائه نماید.
 • آخرین موردی که در اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود برای انحلال شرکت در نظر گرفته شده است فوت یکی از شرکای شرکت می باشد.چنانچه این مورد در اساسنامه آورده نشده باشد لزومی برای انحلال شرکت نخواهد بود.
 • در مورد محجور شدن یکی از شرکا هنوز قانون مصوبه ای ارائه نداده است . لذا محجوریت شریک باعث نمی شود شرکت منحل شود.لکن در اساسنامه می توان این را مقرر کرد که در اثر محجور شدن هر کدام از شرکا شرکت منحل شود.

در صورت انحلال شرکت باید مراتب آن به اداره ثبت شرکتها گزارش شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.