برند به یک عبارت، نام، نشان، علامت و نقشی اطلاق می گردد که معرف محصول یا خدمات ما می باشد و باعث تمییز ما از سایر رقبا می گردد. در این مقاله به مطالبی درباره ثبت لوگو و نشان تجاری پرداخته شده است. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

لوگو چیست

لوگو به یک نمادی گفته می شود که معرفی کننده یا نشان دهنده نوع فعالیت، هدف فعالیت و بسیاری از موارد دیگر باشد.

لوگوها معمولا به گونه ای طراحی می شوند که در عین سادگی حاوی بیشترین اطلاعات و نشانه های تصویری (معمولا با هدف تبلیغاتی) هستند. برخی از لوگو ها براساس هدف مجموعه طراحی می شوند. مانند لوگو شرکت هیوندا که نشان شراکت، معامله، دوستی و صمیمیت است.

 

ثبت لوگو و نشان تجاری

 

مراحل ثبت لوگو و نشان تجاری

برای ثبت لوگو باید یکسری مراحل گذارنده شود و چه بهتر است که کلیه این مراحل ثبت لوگو و نشان تجاری توسط تیمی کاردان و باسابقه مانند مجموعه پایش انجام بگیرد تا از هزینه های اضافی و دوباره کاری ها جلوگیری شود. اما در صورتی که خودتان خواستید ثبت لوگو انجام بدهید، تنها کافیست مراحل زیر را انجام بدهید. یادتان نرود که مشاورین مجموعه پایش در هر زمان یاری رسان شما هستند. برای این منظور باید مدارک را تهیه و آماده نموده باشید .سپس به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس sherkat.ssaa.ir رجوع کنید. پس از ورود به سایت اداره مالکیت صنعتی در قسمت چپ وارد قسمت ثبت علامت تجاری شوید و بر روی ثبت اظهارنامه علائم تجاری کلیک کنید.

در هنگام ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت نظر داشته باشید:

 1. وارد کردن اطلاعات هویتی شخصیت حقیقی یا حقوقی ثبت لوگو
 2. درج اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی صاحبین لوگو
 3. انتخاب طبقه کالا بر طبق شروط مندرج در اداره مالکیت معنوی 
 4. کلیه هزینه های ثبت لوگو یا برند باید به صورت اینترنتی پرداخت شود.
 5. در انتها برای شما پیامکی ارسال خواهد شد که رمز شما و کد رهگیری شما خواهد بود. حتما آن را ذخیره کنید.
 6. سپس هزینه های ثبتی را پرداخت کنید.
 7. پس از بررسی توسط کارشناسان اداره مالکیت صنعتی و امضا ریاست اداره مالکیت صنعتی باید یک روزنامه ثبت نام نمایید که مدت این روزنامه 30 روز هست. در صورتی که درمدت 30 روز کسی نسبت به برند یا لوگو شما اعتراضی نداشت، نسبت به پرداخت حق الثبت برند یا لوگو باید اقدام کنید.

 

لوگو و نشان تجاری

انواع لوگوهای قابل ثبت

لوگو نمادی است که با یک عبارت یا توضیح نمادین یک کسب و کار یا معرفی شرکت یا محصولات قابلیت تبلیغ داشته و می توان آن را به عنوان شاخص برای تشخیص محصولات از یکدیگر کاربرد خواهد داشت.

اکثرا لوگوها را به صورتی طراحی می کنند که با سادگی خود در عین حال نمایانگر اطلاعات زیاد نوشتاری و تصویری و نمادین یک محصول باشند. از این رو یک لوگو باعث شناسایی محصولات در بازار های عرضضه خواهد بود. انواع لوگو ها به شرح زیر می باشند:

 • آرم یا لوگو تصویری 

با در نظر داشتن نام این نوع لوگوها در میابیم که این لوگوها به صورت نمادی و شکل خاصی طراحی می شوند که بیننده با دیدن طرح تصویری آن از نوع فعالیت و حرفه اطلاعات کسب می کند. این نوع لوگو معمولاً برای سازمان ها، شرکت ها استفاده خواهد شد.

 • لوگو یا آرم نوشتاری 

این نوع لوگوها به صورت کاملاً سفارشی برای یک شرکت یا سازمان و یا محصول به صورت طراحی خاص و ویژه یک نام و لوگو انجام می پذیرد . برای طراحی این لوگو از فونت ها و رنگ ها و اشکال خاص استفاده خواهد شد. تمامی حروف لوگو به صورت زیبایی قابل طراحی است که باید توسط متخصصین و گرافیست های حرفه ای طراحی شود. طرح نهایی این لوگو ها باید مشمول موضوع فعالیت ان حرفه باشند. برای مثال طراحی لوگو یک فست فود و کافی شاپ با فونت و اشکال مختلف باید با لوگو ارائه شده برای مراکز آموزشی از لحاظ نوشتار متفاوت باشد.

 • لوگو نماد حرفی

این نوع لوگو ها تصاویری از حروف اول یا نمادی از حرفه مود نظر بوده که می توان برای شرکت ها ، ارگان ها و... طراحی شود. این لوگو ها را می توان در زمانی که یک نام یا حروف مشخصه شرکت طولانی است استفاده کرد. این طراحی ها به صورت گرافیکی اائه شده که می توان از آن ها برایتبلیغات محصولات و خدمات استفاده کرد.

 • لوگو ترکیبی

این نوع لوگوها معمولا ترکیبی از نوع تصویری و نوشتاری است که در کنار یکدیگر به صورت لوگوتایپ ارائه و طراحی می شوند. این لوگوها با طراحی خاص کنار یکدیگر قرار گرفته و می توان از برند ها در کنار حرفنماد ها نیز استفاده کرد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.