جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید
هر ساعتی در روز کنار شما هستیم با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت لوگو و نشان تجاری

ثبت لوگو و نشان تجاری

خیلی از کسب و کار ها علاقمند به داشتن لوگو هستند از این رو باید ثبت لوگو و نشان تجاری را انجام دهند. برند به یک عبارت، نام، نشان، علامت و نقشی اطلاق می گردد که معرف محصول یا خدمات ما می باشد و باعث تمایز ما از سایر رقبا می گردد. در این مقاله به مطالبی درباره ثبت لوگو و نشان تجاری و بررسی ثبت برند پرداخته شده است. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

لوگو یعنی

لوگو به یک نمادی گفته می شود که معرفی کننده یا نشان دهنده نوع فعالیت، هدف فعالیت و بسیاری از موارد دیگر باشد.

لوگوها معمولاً به گونه ای طراحی می شوند که در عین سادگی حاوی بیشترین اطلاعات و نشانه های تصویری (معمولاً با هدف تبلیغاتی) هستند.

برخی از لوگو ها براساس هدف مجموعه طراحی می شوند. مانند لوگو شرکت هیوندا که نشان شراکت، معامله، دوستی و صمیمیت است.

ثبت لوگو

بعضی از افراد بر این باورند که برند تجاری با لوگو و علامت تفاوت دارد. اما هر سه در عرصه ی اقتصادی و تجاری در بردارنده یک چهره و محتوایی می باشند.

علامت تجاری، برند تجاری، نشان تجاری؛ آرم تجاری، لوگو تجاری و غیره و همه شامل یک شخصیت در سیستم اقتصادی و تجاری کشور می باشند و همه تنها به عنوان متفاوت کننده ای بین محصولات و خدمات شرکت ها و به عنوان علامتی هستند که قادر می باشند شرکتی را در بین شرکت های دیگر تعیین و متفاوت سازند.

تنها عامل تفاوت بین این موضوعات نوع طراحی و مالکان این نوع طرح ها می باشند. تنها موضوعی که این قابلیت را دارد تا این لوگو و آرم و غیره را از یکدیگر متفاوت نماید مالک قانونی هر برند و یا علامت تجاری می باشد که نام او در تصدیق نامه ثبت برند قید شده باشد.

در حقیقت علامت، لوگو و یا برند تجاری ترکیب شده ای از خط و خطوط، رنگ، تصویر، شکل های دو بعدی و سه بعدی، نور، رسم و غیره می باشند که یا به صورت تنهایی و یا به صورت ترکیبی و هراز گاهی با استعمال از حروف و علامت های دیگری سبب خلق طرحی می شوند که به شرکت آفریننده اختصاص داشته است. همچنین قادر می باشند عهده دار متفاوت کننده محصولات آنان و هم چنین قاعده بازاریابی و به فروش رساندن آن ها باشند.

برند تنها به شرکت های حقوقی تعلق ندارد و هر شخص و مالک فعالیتی تجاری قادر می باشد در صورتی که آرمان و یا طرحی دارند آن را به نام خود ثبت کنند و برخلاف عقیده و باور دیگران دارا بودن شرکت الزامی و ضروری نمی باشد.

حتی میزان تحصیلات خانم یا اقا بودن و سن افراد هم محدودیتی برای به ثبت رساندن برند به همراه ندارد. همچنین این موضوع که شما در کدام یک از شهرهای کشور ساکن هستید هم در این مبحث محدودیتی ندارد.

ثبت لوگو و نشان تجاری و آرم تجاری

اولین مبادرت به منظور ثبت لوگو خلق طرح انحصاری خودتان می باشد.

بهترین راهکار این است که در خصوص این امر با اداره ثبت شرکت، مجموعه حقوقی پایش در ارتباط باشید . بعد از آن با بهره گیری از مشاوران ما باید اظهارنامه ای تنظیم گردد و مدارک شرکت و یا شخص حقوقی تهیه و تدوین شود بعد از آن بایستی در پایگاه نهاد مالکیت معنوی موضوع ثبت لوگو تقاضا گردد.

بعد از آن که کارشناسان و متخصصان این اداره تایید نمودند باید در مقر نهاد مالکیت معنوی که در تهران قراردرد پرونده ای تشکیل و هزینه های مرتبط با آن پرداخت گردد و در نتیجه لوگو به ثبت و چاپ و منتشر می شود بدین صورت شما صاحب لوگو و علامت تجاری شناخته خواهید شد و تصدیق نامه ی ثبت علامت تجاری برای مدت زمانی 10ساله به نام شما صادر می شود.

هنگامی که علامت یا لوگویی را ترسیم می کنید بایستی مدافع آن باشید. بایستی قادر باشید با ارائه محصولی با مرغوبیت زیاد و متناسب با تقاضای مشتری حال خوب او راکامل نمایید .

طعم کامل رضایتمندی بایستی بر دل و چشم مشتری نفوذ کند و این مبحث قادر می باشد برند شما را موفق تر نماید و به پیشرفت و توسعه روز افزون شما کمک نماید.

اما این تازه اول راه می باشد و بایستی به منظور این پیروزی هر روز نسبت به دیروز بیشتر تلاش کنید. به همین دلیل می توان این چنین نتیجه گرفت که برخلاف موضوع تفاوت و بازاریابی برای شرکت لوگو و علامت تجاری وظیفه های دیگری را هم برای شرکت وهم برای شخص حقوقی انجام می دهند.

ثبت لوگو و نشان تجاری

چه لوگوها و یا آرم هایی را می توان ثبت کرد؟

لوگو و یا علامت تجاری به وسیله ی اشخاص هنگامی قادر به ثبت رساندن می باشد که دربردارنده ی خصوصیات های خاص و با رعایت نمودن قواعد و قاعده های قانونی همراه باشند.

هر قسم از برند و یا لوگو و آرم این قابلیت را ندارند که به ثبت برسد مگر در صورتی که به وسیله کارشناسان و متخصصان اداره مالکیت معنوی در کشور ایران و کارشناسان و متخصصان نهاد بین المللی ثبت برند wipo در زمان ثبت جهانی برند تایید و مقبول واقع شوند.

علامت و نشان تجاری که کپی برداری شده باشند، و بسیار زیاد با علامت دیگری شباهت داشته باشند. قادر نباشند وجه تمایزی را به وجود بیاورند، سبب شک و شبه و دوگانگی شوند، نشانگر طرح و فعالیت آفریننده خود نشوند ، از کلمات عام و یا از کلماتی که تعریفی می باشند در آن ها استعمال شده باشد.

علامت و نشانه های ملی و مذهبی و لشکری و کشوری در آن استفاده شده باشد و هم چنین از علامت های تجاری جهانی استفاده نموده باشند و چندین موارد دیگر هم قادر نمی باشند در اداره های ثبت شرکت ثبت گردند.

علامت و یا لوگو بایستی انحصاری باشد، مطابق فعالیت آفریننده ی برند ترسیم شده باشد و به عنوان علامت تجاری شناخته گردد و این قابلیت داشته باشد تا مضمون و طرح آفریننده خود را معرفی نماید و آن را به مشتریان انتقال دهد.

این قابلیت را داشته باشد تا بتواند به ثبت برسد و به عنوان پایه و اساس بازاریابی شرکت قادر باشد به درستی و به خوبی رفتار کند.

مراحل ثبت لوگو و نشان تجاری

برای ثبت لوگو باید یک سری مراحل گذرانده شود. چه بهتر است که کلیه این مراحل ثبت لوگو و نشان تجاری توسط تیمی کاردان و با سابقه مانند مجموعه حقوقی پایش انجام بگیرد تا از هزینه های اضافی و دوباره کاری ها جلوگیری شود. اما در صورتی که خودتان خواستید ثبت لوگو انجام بدهید، تنها کافی است مراحل زیر را انجام بدهید.

یادتان نرود که مشاورین مجتمع ثبتی پایش در هر زمان یاری رسان شما هستند. برای این منظور باید مدارک را تهیه و آماده نموده باشید.

سپس به سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس sherkat.ssaa.ir رجوع کنید. پس از ورود به سایت اداره مالکیت صنعتی در قسمت چپ وارد قسمت ثبت علامت تجاری شوید و بر روی ثبت اظهارنامه علائم تجاری کلیک کنید.

در هنگام ورود اطلاعات در سایت اداره مالکیت معنوی به موارد زیر دقت نظر داشته باشید:

 • وارد کردن اطلاعات هویتی شخصیت حقیقی یا حقوقی ثبت لوگو
 • درج اطلاعات وکیل یا نماینده قانونی صاحبین لوگو
 • انتخاب طبقه کالا بر طبق شروط مندرج در اداره مالکیت معنوی
 • کلیه هزینه های ثبت لوگو یا برند باید به صورت اینترنتی پرداخت شود.
 • در انتها برای شما پیامکی ارسال خواهد شد که رمز شما و کد رهگیری شما خواهد بود. حتما آن را ذخیره کنید.
 • سپس هزینه های ثبتی را پرداخت کنید.
 • پس از بررسی توسط کارشناسان اداره مالکیت صنعتی و امضا ریاست اداره مالکیت صنعتی باید یک روزنامه ثبت نام نمایید که مدت این روزنامه 30 روز هست. در صورتی که درمدت 30 روز کسی نسبت به برند یا لوگو شما اعتراضی نداشت، نسبت به پرداخت حق الثبت برند یا لوگو باید اقدام کنید.

مزیت ثبت لوگو و آرم تجاری

مهم ترین مزایای یک آرم و یا لوگوی تجاری مواردی مانند: خلق تفاوت میان محصولات و خدمات ، استعمال از آن جهت فروش و بازار یابی شرکت ، استعمال ازآن به منظور راه اندازی و تاسیس و مجوز راه اندازی شعبه و نمایندگی، استعمال به عنوان اعتبار شرکت به منظور منعقد نمودن قرارداد های داخلی و جهانی بزرگ، استعمال از آن به منظور اخذ وام و تسهیلات بانکی، استعمال از آن به منظور آسان سازی تشخیص کالا ها به وسیله مشتریان، برند سازی و مدیریت آن و اعطای ارزش افزوده و خلق آن به عنوان عاملی با ارزش برای فعالیت وصدها مزایای دیگر اشاره نمود.

 

مراحل ثبت لوگو و نشان تجاری

انواع لوگوهای قابل ثبت

لوگو نمادی است که با یک عبارت یا توضیح نمادین یک کسب و کار یا معرفی شرکت یا محصولات قابلیت تبلیغ داشته و می توان آن را به عنوان شاخص برای تشخیص محصولات از یکدیگر کاربرد خواهد داشت.

اکثرا لوگوها را به صورتی طراحی می کنند که با سادگی خود در عین حال نمایانگر اطلاعات زیاد نوشتاری و تصویری و نمادین یک محصول باشند. از این رو یک لوگو باعث شناسایی محصولات در بازار های عرضضه خواهد بود. انواع لوگو ها به شرح زیر می باشند:

 • آرم یا لوگو تصویری

با در نظر داشتن نام این نوع لوگوها در میابیم که این لوگوها به صورت نمادی و شکل خاصی طراحی می شوند که بیننده با دیدن طرح تصویری آن از نوع فعالیت و حرفه اطلاعات کسب می کند. این نوع لوگو معمولاً برای سازمان ها، شرکت ها استفاده خواهد شد.

 • لوگو یا آرم نوشتاری

این نوع لوگوها به صورت کاملاً سفارشی برای یک شرکت یا سازمان یا محصول به صورت طراحی خاص و ویژه یک نام و لوگو انجام می پذیرد.

برای طراحی این لوگو از فونت ها و رنگ ها و اشکال خاص استفاده خواهد شد. تمامی حروف لوگو به صورت زیبایی قابل طراحی است که باید توسط متخصصین و گرافیست های حرفه ای طراحی شود.

طرح نهایی این لوگو ها باید مشمول موضوع فعالیت ان حرفه باشند. برای مثال طراحی لوگو یک فست فود و کافی شاپ با فونت و اشکال مختلف باید با لوگو ارائه شده برای مراکز آموزشی از لحاظ نوشتار متفاوت باشد.

 • لوگو نماد حرفی

این نوع لوگو ها تصاویری از حروف اول یا نمادی از حرفه مود نظر بوده که می توان برای شرکت ها، ارگان ها و غیره طراحی شود. این لوگو ها را می توان در زمانی که یک نام یا حروف مشخصه شرکت طولانی است استفاده کرد. این طراحی ها به صورت گرافیکی ارائه شده که می توان از آن ها برای تبلیغات محصولات و خدمات استفاده کرد.

 • لوگو ترکیبی

این نوع لوگوها معمولاً ترکیبی از نوع تصویری و نوشتاری است که در کنار یکدیگر به صورت لوگوتایپ ارائه و طراحی می شوند. این لوگوها با طراحی خاص کنار یکدیگر قرار گرفته و می توان از برند ها در کنار حرف نماد ها نیز استفاده کرد.

ثبت لوگو

روش ثبت لوگو و نشان تجاری در پایش

در ابتدا برای انجام اموری به مانند ثبت لوگو تمامی قوانین و شروط مربوط به آن را بهتر است بدانید و نیز با مراجعه به ادارات و موسسات مربوطه لیست هزینه ها و تعرفه های ثبتی ان را بدانید.

کارشناسان مجرب ثبتی پایش در کم ترین زمان تمامی مواردی که نیاز شما برای انجام ارم و لوگو تجاری می باشد را ارائه داده تا راهنمایی مناسب برای رسیدن به اهدافتان باشد.

از این رو ما با ارائه خدمات و مشاوره های رایگان در تمامی ساعات روز پشتیبانی مناسب برای انجام امور ثبت برند و آرم تجاری شما خواهیم بود.

از سویی با نگاه کردن به رزومه های موفق ثبتی گروه حقوقی پایش می توانید به این نتیجه برسید که این موسسه یکی از بهترین موسسات یاری رسان در انجام مراحل ثبت لوگو شما می باشد.

پروسه ثبت لوگو و ارم تجاری به دلیل تخصصی بودن و نیاز به مشاوران حقوقی بسیار مهم بوده که با پیگیری های لازم انجام خواهد شد.

ثبت لوگو و نشان تجاری را می توانید با همکاری متخصصان ما در مجتمع حقوقی پایش انجام دهید. همچنین برای مالکیت حقوقی لوگو می توانید اقدام به ثبت شرکت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها