به طور کلی با پایان مراحل قانونی ثبت شرکت فعالیت قانونی شما در خصوص این امر به پایان نرسیده است و مواردی قانونی وجود دارند که در صورت رعایت نکردن و عدم انجام آن ها با مشکل روبرو خواهید شد .بنابراین باید پس از ثبت شرکت یکسری از اقدامات را انجام دهید.

اقدامات پس از ثبت شرکت

یکی از این موارد پلمپ دفاتر قانونی می باشد که در این مقاله به طور کامل توضیح داده خواهد شد:

پلمپ دفاتر قانونی

پلمپ دفاتر قانونی چیست ؟ این قانون که در بر گیرنده کلیه ی شرکت ها ،موسسات و سازمان هایی که دربردارنده ی قوانین مالیاتی می باشند می شود و طی آن الزامی می باشد که تمامی مراکز ذکر شده بایستی دفاتر مالیاتی را از سازمان امور مالیاتی دریافت نمایند و فعالیت های مالی خود را در این دفتر به با توجه به دستورالعمل ها و آئین نامه تحریر دفاتر قانونی با رعایت ترتیب زمانی به صورت خوش خط و خوانا و بدون خط خوردگی و لاک گرفتگی درج نمایند و در هنگام تحویل اظهار نامه مالیاتی در پایان هر سال مالی به اداره دارایی منطقه این دفاتر به صورت کامل شده و پلمپ شده به همراه دیگر مدارک به اداره دارایی تسلیم خواهد شد.

این نکته را در نظر داشته باشید که تهیه، کامل نمودن و تحویل این دفاتر بسیار ضروری می باشد زیرا مشخصه و تعیین کننده عملکرد مالی یک شرکت در طول سال می باشد . عدم تحویل آن به علی الراس شدن مالیات مجموعه خواهد شد. این اقدام حتی برای شرکت هایی که در طول سال فعالیت نداشته اند نیز ضروری و الزامی می باشد البته در این شرایط دفتر به صورت خالی به اداره دارایی تحویل خواهد شد.

در تعریفی ارائه شده از سایت اداره ثبت شرکت ها دفاتر قانونی(دارائی) این گونه تعریف شده است:

دفتر دارائی به دفتری گفته می شود كه تاجر باید هر سال فهرست کاملی از تمامی دارائی های قابل نقل و انتقال و غیر قابل انتقال و بدهی ها و طلب های سال گذشته را به ریز ترتیب داده ودر دفتر ثبت و امضاء نماید:

هر شركتی یا مؤسسه ای یا شركت تعاونی اعم از تعاونی مصرف یا مسكن که در اداره های ثبت شرکت به ثبت می رسد وظیقه دارد اقدام به گرفتن دفتر پلمپ شده نماید.(طبق ماده 6 قانون دفاتر تجارتی)

تمامی بانك ها به منظور عملیات سالیانه خود دفتر روزنامه و كل و دارایی در یافت می كنند باید به ترتیب تاریخ در تمامی صفحات صادرات و واردات نوشته شود. تراشیدن و حك كردن و هم چنین جای سفید گذاشتن و یا بین سطور نوشتن ممنوع است و تمام آن دفاتر پس از پایان هر سالی حداقل تا 10 سال نگهداری می شود.

زمان تحویل دفاتر دارایی و مهلت انجام آن

برای دریافت این دفاتر در هر سال بایستی در سال قبل اقدام نمود(به طورکلی بایستی از ماه های آخر سال مانند بهمن و اسفند که ماه های پایانی سال می باشند به منظور دریافت این دفاتر اقدام نمایید) توجه داشته باشید که با شروع سال جدید دفاتر همان سال تمام خواهد شد و دفاتر سال بعدی عرضه می گردد.

نکته 1 : دفاتر هر سال باید حداکثر تا پایان اسفند ماه سال قبل پلمپ شده باشند (مثلاً دفاتر سال 91 باید حداکثر تا پایان اسفند ماه سال 90 پلمپ شده باشد)

نکته 2 : بهتر است متقاضیان محترم حداکثر تا پایان دی ماه هر سال به منظور دریافت پلمپ دفاتر سال بعد اقدام نمایند چون در ماه های آخر سال جمعیت و تراکم کار بسیار بالا خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای پلمپ دفاتر

 1. نسخه شناسنامه مدیر عامل ومهر شرکت ارائه شود.
 2. اگر نماینده شرکت اقدام نموده است نامه مهر وامضاء شده شرکت باید ارائه شود.
 3. آخرین تغییرات ثبتی شرکت در روزنامه رسمی ارائه شود.
 4. اظهار نامه پلمپ را تکمیل و ارائه نمایید (از دفاتر پستی دریافت می شود)
 5. تقاضانامه ی دفاتر پلمپ ارائه شود.(در پست انجام می گیرد)
 6. آدرس دقیق پستی وکد پستی شرکت ارائه شود.

در انتها به این نکته توجه داشته باشید که پلمپ دفاتر قانونی و ارئه آن جزئی از مقررات و قوانین می باشد و عدم انجام آن مطابق قانون جریمه مالیاتی خواهد شد جرایمی مانند: عدم صدور صورتحساب ، عدم درج شماره اقتصادی ، استفاده از شماره اقتصادی خود برای دیگران یا برعکس ، مسئولیت تضامنی +10درصد مبلغ مورد معامله که بدون رعایت ضوابط این ماده صورت گرفته باشد را در بر دارد.

و هم چنین استناد به دفاتر و مدارک تقلبی و اظهارات کذب به منظور فرار از پرداخت نمودن مالیات در صورت احراز ویا عدم تحویل اظهار نامه مالیاتی ترازنامه و حساب سود و زیان (سه سال متوالی) منجر به 3ماه تا 2 سال حبس و هم چنین محرومیت از تمامی معافیت های قانونی در مدت ذکر شده می شود.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.