شرکت سهامی عام به منظور انجام پروژه هایی که برای ایجاد عمران و آبادانی باید انجام شوند از نظر قانون تجاری مناسب می باشد..به این معنی که پروژه های بزرگ عمرانی ، اقتصادی ، زیرساختی برای انجام به سرمایه کلانتر از سرمایه شرکت سهامی خاص احتیاج دارد ، و به این منظور شرکت سهامی عام به وجود آمده است تا سرمایه این پروژه ها با مشارکت عموم مردم و جذب سرمایه های ملی تامین گردد . سهام این شرکتها در تالار بورس به خرید و فروش می رسد. جهت ثبت شرکت سهامی عام 20% سرمایه توسط سرمایه گذاران تامین می شود و بقیه ی آن با فروش اوراق سهام تامین خواد شد که این 20 % هم 35% آن باید به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز شود و پس از آن اظهارنامه ای با اساسنامه و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که به امضاء اعهضا رسیده باشد به اداره ثبت شرکتها ارائه شده و چنانچه تایید شود اعلامیه پذیره نویسی صورت گیرد. در روزنامه های کثیرالنتشار و دیگر رسانه ها برای پذیره نویسی آگهی شده و به عموم اطلاع رسانی می شود تا درخواست کنندگان بتوانند در مدت زمان تعیین شده اقدام به خرید سهام نمایند و برگه ی تعهد سهام را امضا کنند و هزینه ی خرید هریک از اوراق سهام را به بانک تادیه نمایند و رسید آن را اخذ نمایند. این رسید در دو نسخه تنظیم شده و تاریخ و امضای پذیره نویس یا نماینده رسمی را دارا می باشد. نسخه اول در بانک خواهد ماند و نسخه دوم با قید رسید وجه و مهر و امضای بانک، به پذیره نویس ارائه می شود. چنانچه ورقه تعهد سهم به امضاء شخص دیگری به نمایندگی از پذیره نویس برسد می بایست سمت و نشانی و مشخصات کامل خود را در ورقه ثبت نماید و این مدارک به ورقه تعهد سهم پیوست می گردد.چنانچه ورقه سهم امضا شود یعنی اساسنامه شرکت مورد قبول است و تصمیمات مجامع عمومی صاحبان سهم مورد تایید می باشد.پس از انقضای مهلت پذیره نویسی یا تمدید آن موسسین نهایتا" در عرض یک ماه می بایست به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی نمایند و بعد از اثبات تعهد صحیح سرمایه شرکت که حداقل می بایست ۳۵% آن تادیه شده باشد موسسین جهت تشکیل مجمع عمومی موسس اقدام می نمایند.

حداقل سرمایه شرکت سهامی عام

با توجه به قوانین تجارت حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام 5 میلیون ریال است و از این مبلغ باید20% سرمایه پرداخت شود و مابقی آن بوسیله ی فروش سهام به عامه مردم تامین می شود. از این میزان 35% آن می بایست هنگام ثبت به حساب شرکت واریز شود.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

جهت ثبت شرکت سهامی عام می بایست نخست به تامین سرمایه آن پرداخت به همین جهت می بایست اعلامیه پذیره نویسی ارائه گردد. مردم می توانند پس ازاعلام پذیره ‌نویسی به شعب بانک اعلام شده مراجعه کرده و برگه‌ی تعهد سهم را امضا کرده و هزینه ی مقرر را به حساب شرکت واریز کنند. فروش سهام در شرکت سهامی عام به سهولت انجام می شود و به توافق دیگر سهامداران نیازی نمی باشد. در ثبت شرکت سهامی عام ، یکی از اصول دارای اهمیت بنا به قانون تجارت ایران قید عنوان ” سهامی عام ” در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به طور واضح می باشد. از دیگر ناکات حائز اهمیت مقدار سرمایه اولیه است که حداقل 5 میلیون ریال است. در صورتیکه سرمایه شرکت به هر دلیلی از این مقدار کمتر شود نهایتا" می بایست در عرض یک سال سرمایه افزایش داده شود و سرمایه اولیه به حدی که مقرر شده رسانده شود. چنانچه موفق به انجام این کار نشود شرکت سهامی عام باید به نوع دیگری از شرکت های مود قبول تبدیل گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.