شرکتهای تجاری برای تشکیل باید دارای حداقلی از اشخاص باشند که در این مقاله به شرح آن پرداخته ایم.این شرکتها به چهار دسته تقسیم می شوند.

حداقل اشخاص برای تشکیل شرکت تجاری

الف- شرکتهای دو شریکه: مانند شرکت با مسئولیت محدود (ماده ۹۴ ق.ت)، شرکت تضامنی (ماده ۱۱۶ ق.ت)، شرکت نسبی (ماده ۱۸۳ ق.ت) و شرکت مختلط غیرسهامی (ماده ۱۴۱ ق.ت(.
ب- شرکت های سه شریکه: دو دسته از شرکتهای تجاری را می توان جزو این دسته از شرکت ها قرار داد، البته برخلاف شرکتهای دو شریکه که مورد تصریح قانونگذار بوده اند. شرکت های سه شریکه مورد تصریح قرار نگرفته بلکه از برخی مواد قانونی لزوم وجود سه شخص برای تشکیل این شرکتها قابل استفاده است که عبارتند از

1-شرکت سهامی خاص: لزوم وجود حداقل سه شخص برای تشکیل شرکتهای سهامی خاص از دو ماده ۳ و ۱۰۷ لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت ۱۳۴۷ قابل استفاده است. ماده ۳ مقرر می دارد: «در شرکت سهامی تعداد شرکا نباید از سه نفر کمتر باشد».

همان گونه که ملاحظه می شود ماده مزبور از جهت نوع شرکت سهامی یعنی عام و خاص مطلق و بدون قید و شرط بوده و اطلاق آن شامل هر دو نوع شرکت می شود. ماده ۱۰۷ قانون مزبور مقرر داشته است: «شرکت سهامی به وسیله هیئت مدیره ای که از بین صاحبان سهام انتخاب شده و کلا یا بعضا قابل عزل می باشند اداره خواهد شد. عده اعضای هیئت مدیره در شرکت سهامی عام نباید از پنج نفر کمتر باشد

از ماده فوق استفاده می شود که در شرکتهای سهامی عام برخلاف اطلاق ماده ۳، وجود حداقل ۵ شخص لازم و ضروری است. زیرا از یک طرف به صراحت حداقل اعضای هیئت مدیره ۵ نفر اعلام گردیده و از طرف دیگر تصریح شده که اعضای هیئت مدیره باید از میان صاحبان سهام انتخاب شوند و اقتضای جمع صدر و ذیل ماده ۱۰۷ این است که برای تشکیل شرکت سهامی عام حداقل ۵ شخص لازم و ضروری است.

بنابراین ماده ۱۰۷ فوق مقید ماده ۳ بوده و حکم ماده ۳ را مختص شرکت سهامی خاص قرار داده است.

2-شرکت مختلط سهامی: در مورد شرکت مختلط سهامی نیز مانند شرکت سهامی خاص در مورد حداقل شركا تصریح قانونی مبنی بر لزوم ۳ شخص وجود ندارد بلکه ماده۱۶۲ ق.ت مقرر داشته است:

«شرکت مختلط سهامی شرکتی است که در تحت اسم مخصوصی بین یک عده شرکاء سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می شود»

3-شرکت ۵ شریکه: تنها شرکتی که برای تشکیل آن وجود پنج شریک لازم و ضروری است عبارت از شرکت سهامی عام است که از ماده ۱۰۷ ل.ا.ق.ت این مطلب قابل استفاده است که در قسمت قبل به آن اشاره گردید.

4-شرکت 7 شریکه: شرکت تعاونی تنها مصداق این شرکت می باشد که به موجب تبصره ماده ۲ قانون شرکت تعاونی مصوب ۱۳۵۰، تعداد اعضای شرکت تعاونی نباید از ۷ عضو کمتر باشد. نکته قابل توجه این است که قانونگذار در شرکتهای تعاونی به جای واژه «شریک» از واژه «عضو» استفاده نموده و عضو شرکت را نیز اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی نامیده است (بند ۱ ماده ۱ همان قانون)

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.