ثبت شرکتاخبار و مقالاتثبت برندشرایط انتخاب برند

شرایط انتخاب برند

اطلاع از شرایط انتخاب برند در کم ترین زمان را با مشاوره رایگان موسسه پایش ثبت می توانید انجام دهید. بدین صورت برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است در ادامه متن زیر با ما همراه باشید.

اطلاع از شرایط انتخاب برند

استفاده از نام کوچک و نام خانوادگی به عنوان نام تجارتی اعم از این که از نام تاجر یا از نام ثالث استفاده گردد. از جهت شرایط صحت با نام تجارتی وبازرگانی مستعار یا فانتزی تفاوت دارد.

زیرا اسامی افراد و اسامی خانوادگی آن ها در هر کشور تابع ضوابط خاصی است. اصولا در این گونه موارد شرایط اساسی قانونی در موقع انتخاب نام برای افراد و نام خانوادگی آن ها از جهات مختلف مراعات می شود و مورد پذیرش جامعه است.

بنابراین انتخاب اسامی مزبور به عنوان نام تجارتی یا برند با رعایت شرایط مربوط به فعالیت تجارتی اعتبار دارد. نیاز به شرایط صحت علیحده ای نخواهد داشت. ولی انتخاب نام های مستعار و فانتزی برای ثبت برند چون کاملا در اختیار تاجر قرارداد و قبلا مورد کنترل جامعه و قانون قرار نگرفته است.

لذا در انتخاب چنین اسامی به عنوان نام بازرگانی رعایت بعضی از شرایط خاص نیز لازم است. با این وصف، شرایط اساسی صحت نام بازرگانی به طور کلی به شرح زیر است:

اولاً- نام بازرگانی باید قانونی و مشروع باشد.

ثانیاً- اغفال کننده و گمراه کننده نباشد.

ثالثاً- ذوقی باشد.

رابعاً-دور از واقعیت نباشد.

خامساً- خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی نباشد.

شرایط انتخاب برند

مشروعیت برند

انتخاب نام بازرگانی همان طور که در مورد انتخاب مارک ها و علائم تجارتی مقرر شده است، وقتی اعتبار دارد که ممنوعیت قانونی نداشته باشد.

به عبارت دیگر باید مشروع باشد. بنابراین اگر قانون انتخاب نامی را به عنوان اسم بازرگانی ممنوع اعلام کرده باشد.

نمی توان از آن به عنوان نام تجارتی استفاده کرد در بعضی از کشورها از جمله در فرانسه نام تجارتی باید به ثبت برسد.

بیشتر بدانید ...
تفاوت مالکیت صنعتی و مالکیت فکری

لذا اسامی ممنوع شده قانونی قابل ثبت نیست و نام تجارتی تا زمانی که به ثبت نرسیده اعتبار قانونی نداشته و مورد حمایت قرار نمی‌گیرد.

عدم ایجاد شبهه در انتخاب برند

نام تجارتی نباید ایجاد شبهه کند و برای مشتریان در زمینه فعالیت های اقتصادی تولیدی یا خدماتی ارائه شده به وسیله تاجر یا موسسه تجاری، اغفال کننده نباشد و مشتری را دچار اشتباه و سر درگمی نکند.

بنا براین باید نام تجارتی انتخابی با رشته فعالیت تاجر یا موسسه تجارتی تا حدودی ارتباط داشته باشد.

به طور مثال استعمال کلمه «هنرمند» به عنوان نام تجارتی در مشاغل و حرفه هایی که ارتباطی با کلمه «هنر» نداشته باشد.

مشتری را اغفال و گمراه خواهد کرد و یا استعمال کلمه ای که نام یک سازمان رسمی کشور است یا این که انتخاب یک نام مبداء جغرافیایی که با فعالیت واقعی تاجر ارتباط نداشته باشد، اغفال کننده است.

با این ترتیب نام تجارتی انتخابی تاجر باید مشخص کننده نوع فعالیت مورد نظر تاجر باشد، به طوری که اغوا کننده و اغفال کننده مشتریان نبوده و جنبه توصیفی و کلی نداشته باشد.

رعایت نظم جامعه در انتخاب نام برند

نام تجارتی چه به صورت مستعار باشد یا به صورت فانتزی، نباید باعث جریحه دار کردن احساسات جامعه گردد و به نظم جامعه لطمه وارد کند.

البته اخلاق حسنه و نظم عمومی در همه جهان مفهوم واحدی ندارند بلکه در هر کشوری معیار مختص به خود را دارا است.

لذا ضابطه معین جهانی که مرز اخلاق و ضد اخلاق ویا نظم و ضد نظم را بتواند مشخص کند، قابل ارائه نیست بنابراین باید با توجه به موقعیت و وضع زندگی و فرهنگ و تمدن هر جامعه این مرز مشخص گردد.

ماده 975 قانون مدنی ایران که می گوید: محکمه نمی‌تواند قوانین خارجی و یا قراردادهای خصوصی را که برخلاف اخلاق حسنه بوده و یا به واسطه جریحه دار کردن احساسات جامعه یا به علت دیگر، مخالف نظم عمومی محسوب می شود به موقع اجرا گذارد. اگر چه اجراء قوانین مزبور اصولا مجاز باشد» موید این نظر است.

بیشتر بدانید ...
انواع نام بازرگانی و نام برند

بنابراین ممکن است نام تجارتی مستعار و یافانتزی در کشوری خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی باشد ولی در کشور دیگر چنین نباشد.

استفاده از نام محل به عنوان برند

تاجر یا موسسه تجارتی می تواند نام شهرها، نواحی و حتی کشورها را به عنوان نام بازرگانی خود انتخاب کند اما نام یا اسامی جغرافیایی که جنبه عمومی داشته باشد، نمی تواند نام تجارتی اختصاصی یک تاجر باشد.

همان طور که مارک یا علامت صنعتی یا تولیدی و خدماتی همین خصوصیت را دارد و نمی توان برای افراد حق اختصاصی قائل شد.

به عبارت دیگر نمی توان نام جغرافیایی منطقه ای را نام تجاری انحصاری برای موسسه تولیدی که در آن محل قرار گرفته است انتخاب کرد.

زیرا برای سایر تجار مستقر در آن ناحیه نیز امکان استفاده از نام جغرافیایی آن محل مشهور وجود دارد و نمی توان آنان را از این حق محروم کرد.

البته تاجر می تواند اسمی را از ترکیب نام محل جغرافیایی معین با نام یا عناوین دیگر به وجود آورد و این نام مرکب را برای اسم بازرگانی خود انتخاب کند.

به طور مثال تاجری می تواند نام تجاری خود را تهران الکتریک معرفی کند که در این صورت چنین نامی، نام تجارتی اختصاصی تاجر باید شناخته شود یا مثلا در فرانسه می تواند نام تجاری هتلی به نام «گراند هتل نتردام پاریس باشد.

در فرانسه از علامتی که به وسیله شخص ثالثی قبلا انتخاب شده باشد و همچنین از پرچم و نام شرکت ها، نمی توان به عنوان بازرگانی استفاده کرد.

همچنین در کشور فرانسه هرگاه یک مارک تولیدی قبلا به ثبت رسیده باشد و بعد شخص دیگری آن مارک را به عنوان نام بازرگانی انتخاب کند، تقلب وتزویر محسوب خواهد شد.

عنوان یک اثر فکری یعنی عنوان یک یک کتاب گاهی مشهور می شود و این عنوان در اذهان عمومی جایگاه ویژه ای پیدا می کند.

به طور مثال عنوان کتابی به نام «کلبه عمو توم» یا عنوانی به نام «سپید دندان» در بین طبقات مردم شهرت دارد. حال اگر تاجری علاقه مند شود که از این گونه عناوین ادبی و امثال آن به عنوان نام تجارتی استفاده کند. در فرانسه باید از مولف کسب اجازه کند.

بیشتر بدانید ...
نحوه سریع ثبت برند

در حقوق ایران راجع به این موضوع حکمی وجود ندارد ولی به نظر می رسد برای حفظ حیثیت و شخصیت مولف لازم است از وی کسب اجازه شود.

بند پنجم- عدم اغفال

همان طور که اشاره شد نام بازرگانی باید گمراه کننده نباشد و الا عنوان مکارانه یا تقلب و تزویر ممکن است به همراه داشته باشد.

معیار تشخیص حالت سردرگمی و گمراهی در رویه قضایی، معیار و استانداردهایی است که مشتریان و مصرف کنندگان ارائه می کنند.

به این معنی که در نظر مصرف کننده و مشتری آیا نام بازرگانی انتخاب شده اغفال کننده است یا خیر؟ که تشخیص آن با دادگاه خواهد بود. اثبات خطر به اشتباه افتادن مشتریان یا اغفال مصرف کنندگان محصولات یا استفاده کنندگان از خدمات برعهده صاحب نام بازرگانی مقدم است. که مدعی است صاحب نام تجارتی جدید به حقوق وی تجاوز کرده است.

یک نام تجارتی وقتی گمراه کننده است که مشابه نام تجارتی تاجر دیگری با فعالیت تجاری و اقتصادی مشابه باشد. مشتری، مصرف کننده از نظر طبیعت و واقعیت دچار اشکال و سردرگمی گردد.

به طور مثال فعالیت تجاری چرم واقعی و چرم مصنوعی، فعالیت مشابه اغفال کننده است. اگر دو تاجر با نام بازرگانی همانند به عرضۀ این دو نوع محصول اشتغال داشته باشند.

ولی اگر یکی از دو تاجر که نام تجاری مشابه دارند. به تولید و یا عرضۀ محصولات شیمیایی مخصوص کشاورزی اشتغال داشته باشد. تاجر دیگر به تولید و یا عرضۀ محصولات غذایی دام و طیور بپردازد مشابهتی بین این نوع فعالیت تجاری وجود ندارد.

اگر یک نام تجاری از شهرت و معروفیت خاصی برخوردار باشد. تاجر دیگر نمی تواند از این نام تجاری در فعالیت تجارتی و اقتصادی مشابه ولو فرعی باشد، استفاده کند.

به این بهانه که شهرت و معروفیت نام تجاری مقدم در حدی است. که انتخاب نام همانند آن سبب گمراهی و اشتباه مصرف کنندگان نخواهد بود. چنین اقدامی تزویر محسوب می شود و موجب مسئولیت مدنی است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :