موسسه ملی مالکیت صنعتی

موسسه ملی مالکیت صنعتی قائم مقام سازمان ملی مالکیت صنعتی است که به موجب قانون 19 ژوئیه 1901 به وجود آمد و وابسته به وزارت صنایع بود. موسسه ملی مالکیت صنعتی فرانسه ساختار سازمان قبلی را دگرگون کرد و در واقع به موجب قانون 4نوامبر 1987 با ساختار جدید شکل گرفت و به موجب قانون 26 نوامبر 1990 تکمیل شد. این موسسه از این تاریخ به عنوان یک سازمان یا موسسه عمومی، شخصیت حقوقی پیدا کرد و از قدرت مالی مستقل برخوردار گردید که مرکز آن پاریس است. این موسسه ده شعبه وابسته دارد که در شهرهای بردو، گرونویل، لیل، مارسی، نیس، سوفیا آنتی پولی، رن، استراسبورگ و تولوز فعالیت دارند.

اداره مالکیت صنعتی

موسسه مالکیت صنعتی زیرنظر و مدیریت یک مقام عالی اداری، اداره می شود و دارای قدرت و اختیار خاصی است ، خصوصا در زمینه رد کردن درخواست گواهی اختراع در حدود صلاحیتی که قانون گذار مشخص کرده است، صلاحیت خواهد داشت.در مورد رد درخواست گواهی اختراع، تصمیم ریاست و مدیریت موسسه مالکیت صنعتی قابل اعتراض در مراجع اداری است و فقط قابل تجدید نظر ورسیدگی قضایی در دادگاه های استیناف است ولی در مورد اعتراض به تصمیمات سایر امور اداری این موسسه ،دادگاه اداری صلاحیت رسیدگی خواهد داشت.

وظایف اداره مالکیت صنعتی

وظایف موسسه مالکیت صنعتی در فرانسه به موجب ماده 1-411 قانون مالکیت صنعتی، تعریف و مشخص شده است که به سه دسته تقسیم می شود:

بندیکم

وظیفه اصلی و اساسی موسسه ملی مالکیت صنعتی، اجرای قوانین و آئین نامه های مربوط به مالکیت صنعتی و ثبت علائم صنعتی و تجاری و ثبت شرکت ها و معرفی لیست مشاغل و حرف و امثال آن است.

علاوه برامور مذکور، تهیه بولتن و آمار رسمی آگهی های مدنی و تجارتی و تامین ابزار و اسباب انتشار اطلاعات فنی، تجاری و امور مالی مربوط به عناوین مختلف مالکیت صنعتی و اسناد متمرکز شده، نشر قانونی مرتبط با موضوع را عهده دار است که با چاپ و انتشار بولتن رسمی و مستند، یکی از بهترین منابع پژوهش ها و نحوه رسیدگی قضایی در زمینه مالکیت صنعتی به شمار می آید.

بند دوم

وظیفه دیگر موسسه ملی مالکیت صنعتی فرانسه، متمرکز ساختن و انتشار هر گونه اطلاعات ضروری است که به منظور حمایت از ابداعات و به منظور ثبت کردن موسسات و بنگاه های تجاری، قابل استفاده باشد و همچنین در راستای تضمین حفاظت و حراست هر نوع سند حساس و مهم مربوط به مالکیت صنعتی انجام وظیفه می کند.

بند سوم

انتخاب هر گونه خط مشی به منظور ایجاد هماهنگی دائمی بین ضوابط ملی وبین المللی مورد نیاز و ضروری، در خصوص ابداعات و سازمان ها یا بنگاه های اقتصادی.

در رابطه بااین وظیفه، موسسه ملی مالکیت صنعتی لازم را فراهم می کند تا نظریات و پیشنهادات وزیر مسئول صنایع و مسئولان آن موسسه در جهت هماهنگی ضوابط ملی با ضوابط بین المللی و هرگونه تغییرات یا پشنهاداتی که در این زمینه مفید و موثر باشد، مورد بررسی و ارزیابی کارشناسانه قرار گیرد.

موسسه مالکیت صنعتی درفراهم ساختن مقدمات توافقات بین المللی مشارکت موثر دارد. این موسسه همچنین تلاش می کند تا فرانسه را در سازمان های بین المللی صلاحیت دار معرفی نماید.

همان طور که اشاره شد موسسه ملی مالکیت صنعتی، در خصوص قبول اختراعات و علائم صنعتی و تجارتی و مارک ها و آرم های تولیدی و اعطاء گواهی براساس قانون، صلاحیت دارد ولی در زمینه اعطاء گواهی نامه دست آوردهای گیاهی و کشاورزی صلاحیت اظهار نظر و مداخله نخواهد داشت. بلکه در این زمینه، کمیته ای به نام کمیته حمایت از دست آوردهای گیاهی که در وزارت کشاورزی طبق ماده 1-412 قانون مالکیت صنعتی تشکیل می شود، نسبت به درخواست های واصله، اقدام و تصمیم قانونی مبنی براعطاء گواهی نامه یا رد آن ،اتخاذ خواهد کرد. ریاست این کمیته با یک نفر قاضی است و عده ای از متخصصان بخش دولتی و خصوصی در این کمیته عضویت دارند. تصمیم کمیته ظاهراً قطعی است زیرا نسبت به تصمیم متخذه اعتراض و رسیدگی مجدد پیش بینی نشده است.

با توجه به این که ریاست کمیته حمایت از دست آوردهای گیاهی به قاضی سپرده شده است و در تصمیمات متخذه از متخصصان و کارشناسان صاحب صلاحیت بخش دولتی و خصوصی و نظریات آن ها استفاده می شود، وقوع اشتباه و تخلف از قوانین و مقررات را می توان منتفی دانست و شاید به همین دلیل تصمیم کمیته قابل اعتراض شناخته شده باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.