شناسه ملی شرکت ها ۱۱رقمی است. این شناسه نسبت به اشخاص حقوقی همانند کدملی برای اشخاص حقیقی می باشد. به همراه داشتن این کد۱۱رقمی برای کلیه اشخاص حقوقی حاضر در بانک،شهرداری،اداره،مدرسه،شرکت،مدسیه های خصوصی وثبتی به عنوان مدرک شناسایی الزامی است. شناسه ملی هرشرکت مختص ان شرکت است و چه در زمان ثبت شرکت و چه زمان لغوشرکت، تغییری نخواهد کرد.

شناسه ملی ۱۱رقمی فوق الذکر به ترتیب ازسمت چپ،۴رقم اول مربوط به کد شهرستلن مکان ثبت،۶رقم دوم برای شخص حقوقی مالک شناسه است و آخرین رقم به عنوان رقم کنترل شناخته شده که طبق ۱۰رقم پیشین انتخاب می شود.

مزایای دریافت شناسه ملی

 1. مطلع شدن از شرایط شرکت،دارایی و سایر اطلاعات موردنیاز از شرکتی که درپی خریدسهام آن هستید.
 2. شناخت بهتر مالک اصلی برند و آگاهی نسبت به نشانی و مشخصات کامل متقاضی برند.
 3. حضوریافتن در مناقصه ها ومزایده های دولتی به عنوان فرد حقوقی
 4. معتبربودن مدرک تحصیلی فرد حقوقی در کشور
 5. وصل شدن به نظام های مالیاتی
 6. ملحق شدن به نظام ملی شناسه کالا و خدمات ایران کد
 7. اخذ آگهی تبلیغات یا آگهی تاسیس شرکت ها به صورت رایگان

شناسه ملی ثبت شرکت

اطلاعیه ای مبنی بر ماده ۱۶ آیین نامه خصوصی شناسه ملی به تمام افراد حقوقی کشور به شرح زیر است:

طبق مصوب هیات وزیران به شماره ۱۶۱۶۹ ت ۳۹۲۷۱ اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی ایرانی ” آیین نامه همه اشخاص حقوقی”منجمله دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و عمومی را موظف به دریافت شناسه ملی نموده است. با توجه به اجرایی شدن این آیین نامه از اوایل سال جاری، انجام هرگونه معاملات، دریافت و ارایه خدمات صرفاً با ارایه شناسه ملی امکان پذیرخواهد بود

1-طبق (ماده 2 ایین نامه ) تمامی اشخاص موظفند طبق برنامه زمانی اعلامی سازمانهای ثبت کننده، فرم درخواست شناسه ملی را تکمیل و همراه با اسناد و مدارک لازم که توسط سازمان ثبت کننده اعلام می شود به سازمانهای یاد شده ارائه کنند.

2-طبق ماده (3 ایین نامه ) سازمان های ثبت کننده باید امکان ثبت شماره ملی اشخاص حقیقی و شناسه ملی اشخاص حقوقی ایرانی و شماره فراگیر اشخاص خارجی تشکیل دهنده شخص حقوقی را در پایگاه اختصاصی خود ایجاد کنند. به نحوی که اختصاص شناسه ملی به شخص حقوقی منوط به درج شماره شناسه یاد شده گردد.

3-طبق ( ماده 4 ) سازمان ثبت کننده پس از اختصاص شناسه ملی در پایگاه باید کارت شخص حقوقی را صادر و از طریق دفاتر پستی تحویل نماید.

4-طبق (ماده 5) شخص حقوقی دارنده کارت مکلف است با تغییر هر یک از اقلام اطلاعاتی مندرج در کارت یا صاحبان امضای مجاز شخص حقوقی و نیز پایان مدت اعتبار کارت، مراتب را با ارائه اسناد و مدارک به سازمان ثبت کننده اعلام کند تا حسب مورد نسبت به تعویض کارت و یا اصلاح اطلاعات پایگاه مربوط اقدام گردد.

5-طبق ( ماده 11) تمامی دستگاههای اجرایی موظفند نسبت به درج شناسه ملی اشخاص حقوقی و کد پستی دفتر مرکزی در هرگونه کارت، مجوز و یا گواهی فعالیت اعم از کارت شناسایی اداری و صنفی و غیره اقدام و از ارائه هر گونه مجوز، تسهیلات ، امکانات، عقد قرارداد و قبول شرکت در مناقصه برای اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی خودداری نماید.

6-طبق (ماده14) تمامی اشخاص حقوقی موظفند بر روی هر گونه کارت، سربرگ اوراق تبلیغاتی ، پروانه ، گواهی های صادر شده ، اوراق مالی و حسابداری و موارد مشابه آن ، شناسه ملی و کد پستی دفتر مرکزی ( اقامتگاه قانونی ) خود را قید کنند.

7-طبق (ماده 15) واحدهای تابع سازمان از جمله دفترخانه های اسناد رسمی، بنگاه های معاملاتی و سایر واحدهای ذی ربط موظف اند در هنگام تنظیم اسناد در صورتی که هر یک از متعاملین یا مورد معامله مربوط شخص حقوقی باشد، نسبت به درج شناسه ملی و وکد پستی شخص حقوقی در اسناد مربوط اقدام نمایند.

سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی

یکی از پایگاههای اطلاع رسانی در کشور سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور است. بعضی افراد این سامانه را با سامانه ثبت اسناد کشور یا سامانه ثبت شرکتها اشتباه می گیرند در صورتی که تنها اطلاعات شناسه ملی در این سامانه قابل دسترسی می باشد. آدرس الکترونیکی این سامانه میباشد.

که در این سامانه می توان به اطلاعات شناسه ملی ، تاریخ تاسیس، تاریخ ثبت شرکت ، نام شخصیت حقوقی ، نوع شخصیت حقوقی، ثبت کننده شخصیت حقوقی، شماره ثبت شرکت ، واحد ثبتی ، کد پستی و محل اقامت قانونی شرکت دست یافت.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.