به موجب ماده 1 قانون ثبت اختراعات، اختراع به ماحصل فکر فرد یا افراد گفته می شود که فرایند یا محصولی به منظور مرتفع ساختن مسائل موجود در یک حرفه، فن، صنعت یا تکنولوژی برای اولین بار مطرح می شود.

اختراعات قابل ثبت

موضوعی را می توان به عنوان اختراع ، به ثبت رساند که مشتمل بر نوآوری بوده و دارای کاربرد صنعتی باشد.منظور از ابتکار جدید یا نوآوری ؛ هر چیزی است که سابقا در فن یا در صنعت وجود نداشته و افراد دارای مهارت عادی در فن مذکوراطلاعی از آن نداشته باشند و از نقطه نظر صنعتی، اختراعی که قابلیت ساخت یا استفاده در زمینه ای را دارا باشد، کاربردی محسوب می شود

مدارک لازم برای ثبت آنلاین اختراع

 1. اظهارنامه ثبت اختراع: فرمهای مربوطه توسط متقاضی یا نماینده او در سایت مذکور پر شود.
 2. توصیف مشروح اختراع: توضیح دادن کامل اختراع مورد نظر.
 3. نقشه های اختراع: به نوع اختراع بستگی داشته و شامل نقشه، نمودار یا فرم می شود.
 4. ادعا: ذکرمزایای اختراع و اطلاعات جهت حل مشکل مطرح شده.

جهت ثبت اختراع باید اظهار نامه ارائه شود. درصورت عدم ارائه اظهارنامه اختراع به مرجع ثبت ، شخص شامل برخرداری از حقوق ثبت اختراع نمی گردد.

چنانچه مخترع یا مالک اختراع شفاها یا به هر شکلی آن را برای عموم افشا نماید قبل از اینکه اظهارنامه راتسلیم کرده و آن را به ثبت رساند و یا 6 ماه پس از افشاء موضوع اظهارنامه اختراع را تحویل ندهد، دیگر صاحب حق اختراع نمی باشد. پس قبل از هرکاری لازم است ثبت حق اختراع انجام شود و پس از ثبت مخترع می تواند درصورت تجاوز به حق اختراع یا استفاده غیر قانونی ، شکایتی در دادگاه اقامه کند.

ثبت اظهارنامه و مراحل آن

 1. وارد شدن به پورتال اداره کل مالکیت صنعتی و وارد شدن به قسمت ثبت اظهارنامه
 2. پذیرش تعهد نامه مبنی بر رعایت مواد قانونی.
 3. تعیین نوع اظهارنامه (اینکه یک اظهار نامه جدید ثبت می شود یا به ثبت اظهارنامه اختراع، شکایت می شود)

مراحل ثبت اظهارنامه اختراع

درج اطلاعات اظهارنامه که موارد( مالکیت اظهارنامه، نماینده قانونی، شخص دریافت کننده ابلاغ، مشخصات مخترع، عنوان و خلاصه اختراع، ادعای حق تقدم) را شامل می شود

آپلود مدارک ضمیمه.

مرور اطلاعات وپیوست ها.

واریزهزینه و اخذ شماره اظهارنامه.

1) درج اطلاعات اظهارنامه به شرح زیر می باشد:

مالکیت اظهارنامه:

مالک اظهارنامه به کسی اطلاق می شود که او تقاضای ثبت اختراع را به نام خود تسلیم کرده باشد اهم از اینکه شخص حقیقی یا حقوقی باشد. در این قسمت درصورتی که متقاضی یک شخص باشد باید به عنوان مالک اطلاعات مربوط به خود را درج کند و چنانچه بیش از یک نفرمالک باشند، طبق اولویت اسامی و اطلاعات دیگر مالکین وارد می شود.

نماینده قانونی:

نماینده ی قانونی می تواند اشخاصی نظیر صاحب امضاء شرکت، وکیل دادگستری، دفتر حقوقی و نماینده قانونی معرفی نشده ، باشد. درصورتی که متقاضی، نماینده قانونی یا وکیل برای خود انتخاب نکرده باشد، روی گزینه مرحله بعد کلیک کرده و مشخصات مالک را وارد می کند و درصورت داشتن وکیل دادگستری ،اطلاعات وکیل مذکور را وارد می کند. دفاتر حقوقی نیز به عنوان نماینده قانونی قلمداد می شوند.

شخص دریافت کننده ابلاغ:

اشخاص حقوقی یا احدی از مالکان یا احدی از نمایندگان قانونی می توانند ابلاغیه ها را دریافت کنند.

مشخصات مخترع:

لازم است که مشخصات شخص مخترع نوشته شود و شخص مذکور باید شخص حقیقی باشد و چنانچه نمی خواهد نام او در گواهی نامه اختراع ذکر شود نامه ای مکتوب دال برعدم قید نام مخترع را به اظهارنامه ضمیمه کند.

عنوان و خلاصه ی اختراع:

لازم است عنوان اختراع نوشته شود که باید این عنوان مبدعانه، فنی و مختصر و مفید باشد. خلاصه اختراع تنها به منظور ارائه اطلاعات فنی است که در واقع به شکل موجز، وضعیت موجود در زمینه اختراع را درج کند و راه حلی به شکل مختصر ارایه شود..

ادعای حق تقدم :

ادعای حق تقدم، توسط اشخاصی تکمیل می شود که اختراع خود را در محدوده یکی از کشورهای عضو کنوانسیون پاریس ثبت کرده باشد . ( تکمیل فرم به زبان اصلی و با ترجمه رسمی دادگستری)

2) آپلود ضمائم :

روی گزینه پیوست کلیک کنید تا مدارک ضمیمه را آپلود کنید. عکس مدارک مورد نظررا انتخاب کرده و پیوست مدارک را کلیک کنید.

3) بازبینی ضمائم :

خلاصه ای از اطلاعات وارد شده نمایش داده می شود و در صورت صحیح بودن ، آن را تایید کنید. این مرحله تأیید اطلاعات به مرحله ی اول و دوم مرتبط می شود که به طور خلاصه نمایش داده می شود.

4) واریزهزینه و اخذ شماره اظهارنامه :

(برای مالکان ایرانی) هزینه ها به صورت اینترنتی واریز و به صورت آنلاین دریافت می شود و برای مالکان غیر ایرانی ، معادل ارزی هزینه ها و تعرفه های ثبتی برمبنای فرانک سوئیسی دریافت می شود. هزینه ها به شماره حساب بانک ملی به نام خدمات ثبتی اداره کل مالکیت صنعتی واریز می شود و سپس عکس رسید ارسال شده و مراحل ثبت اظهارنامه یا تقاضانامه ادامه می یابد .

شخص شماره اظهارنامه را پس از واریز اینترنتی هزینه ها، دریافت خواهد کرد.

به موجب ماده 2 آیین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات که در سال 1386 به تصویب رسید، ثبت اختراع پس از تحویل اظهارنامه به مرجع ثبت انجام می شود و حق ثبت اختراع به شخصی داده می شود که سریع تر اظهارنامه خود را تسلیم کرده باشد. مطابق اصل "اولین تسلیم کننده اظهارنامه"، شما اولین متقاضی و ثبت کننده اختراع تلقی می شوید. البته مقدم بودن اظهارنامه تنها شرط کافی نبوده و فرد متقاضی باید حائز کلیه شرایط جهت ثبت باشد.

پس از تایید شدن اظهارنامه، مراتب ثبت اختراع در آگهی در روزنامه رسمی کشور منتشر می شود. یک نسخه از روزنامه به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می شود و اداره ذیربط گواهی نامه ثبت اختراع را پر کرده و مدارک از جمله یک نسخه توصیف، ادعا و نقشه اختراع که مدیر کل اداره کل ثبت شرکتها ومالکیت صنعتی امضا و مهر نموده است، را به متقاضی یاوکیل قانونی وی تحویل خواهد داد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.