ثبت شرکتاخبار و مقالاتخدماتثبت اختراع در ایران

ثبت اختراع در ایران

جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

طرحی خاص است که برای یک فرآورده ارائه می شود اختراع می گویند، بدین منظور دانستن نحوه ثبت اختراع در ایران بسیار مهم بوده که باید به آن توجه شود. از این رو در ادامه به تشریح مختصر ثبت اختراع در کشور ایران و می پردازیم.

راهنمای ثبت اختراع در ایران

ثبت اختراع در ایران و انجام تشریفات مربوطه مطابق قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ و آیین نامه اجرایی آن، مصوب ۱۳۸۷ انجام خواهد شد.

مطابق این قانون ثبت اختراع مستلزم تسلیم اظهارنامه به مرجع ثبت (اداره کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) است ماده ۲ آیین نامه). اظهارنامه ثبت اختراع باید در سه نسخه و در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شود.

اظهارنامه مزبور باید حاوی اطلاعات مختلفی، از جمله مشخصات کامل متقاضی، عنوان اختراع، توصیف اختراع، ادعاها، تعیین طبقه اختراع براساس طبقه بندی بین المللی اختراعات، مدارک مربوط به حق تقدم و رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی باشد (مواد ۶ تا ۹ قانون و مواد ۳ تا ۶ آیین نامه (اداره ثبت اختراعات (مرجع ثبت) پس از دریافت اظهارنامه و ضمایم مربوطه آن را ظرف ۶ ماه از حيث انطباق با شرایط شکلی و ماهوی مندرج در قانون و آیین نامه بررسی می نماید و عندالزوم می تواند از کارشناس امر برای احراز شرایط ماهوی اختراع استعلام و کسب نظر نماید؛ هرچند این نظر جنبه مشورتی برای مرجع ثبت دارد (ماده ۲۸ آیین نامه).

پس از تصمیم مرجع ثبت مبنی بر اعطای گواهینامه اختراع، مراتب به متقاضی برای پرداخت هزینه های مربوطه و انتشار آگهی اعلام و پس از پرداخت هزینه ها، اختراع با قید مراتب مندرج در ماده ۳۱ آیین نامه در دفتر ثبت اختراع ثبت می شود و سپس ظرف سی روز آگهی مربوط به ثبت در روزنامه رسمی منتشر می گردد.

بیشتر بدانید ...
تعریف شرکت سهامی

پس از انتشار آگهی ثبت اختراع و تسلیم نسخه ای از آن به مرجع ثبت، گواهینامه اختراع صادر و به متقاضی تسلیم خواهد شد (ماده ۳۳)

هرچند ثبت اختراع و اعطای گواهینامه ثبت اختراع پس از طی تشریفات یاد شده در بالا انجام می شود، ولی شروع حمایت های قانونی از مخترع از همان لحظه ای است که اظهارنامه ثبت اختراع در اداره ثبت اختراعات با قید تاریخ و ساعت تقدیم و ثبت دفتر مربوطه می شود.

ثبت اختراع در ایران

ثبت اختراعات خارجیان در ایران

براساس کنوانسیون پاریس که ایران در سال ۱۹۵۹ عضویت آنرا پذیرفته است. یکی از اصول آن «اصل رفتار ملی» است. چرا که براساس این اصل، هر فرد خارجی (البته عضو کنوانسیون پاریس) می تواند در اداره مالکیت صنعتی ایران اختراع خود را به ثبت برساند و در صورت نقض اختراع می تواند علیه نقض کننده اختراع در دادگاه های ایران اقامه دعوی نماید و برای شخص استفاده کننده «ولو دولتی باشد» ایجاد مشکل نماید.

با بررسی دقیق تر آمارها آشکار می شود که اکثر اختراعات خارجیانی که در ایران ثبت شده است در حوزه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی» است که خود زنگ خطری برای تولید کنندگان داخلی و محققان بویژه برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی خواهد بود. چرا که در صورت ثبت اختراع توسط شرکت خارجی مثلا شرکت ؟

تولید محصولات همان اختراع در داخل کشور، باید حق لیسانسی را به مالک اختراع (که اختراعش را در ایران ثبت نموده است) بپردازید و گاهاً ممکن است شرکت خارجی از تولید محصولش توسط شرکت های داخلی ایران، ممانعت به عمل آورد و هزینه های سنگین سرمایه گذاری، کشور را با مشکلات و بحران های جدی مواجه می سازد.

5/5 - (1 امتیاز)

یک پاسخ بنویسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن