جایگاه طرح صنعتی

موقعیت و جایگاه طرح ها و مدل های صنعتی

منظور این است ک طرح ها و مدل های صنعتی چه جایگاهی در قلمرو مالکیت ادبی و چه موقعیتی در قلمرو مالکیت صنعتی دارند. به تعبیر دیگر طرح ها و مدل های صنعتی اوصاف و خصایصی نزدیک به خصوصیات آثار ادبی و هنری را دارا هستند.

یا این که اوصاف و خصوصیات آن ها شباهت و نزدیکی بیشتری با اوصاف اختراعات و مارک های تجاری یا صنعتی دارد یا با این که در قلمرو مالکیت صنعتی قراردارند، موجود مستقلی هستند و اوصاف خاص خود را خواهند داشت؟

ممکن است گفته شود یک طرح یا مدل، نقش یا شکلی است که از ترکیب خطوط یا رنگ ها،در اثر ابداع و ابتکار ناشی از تراوشات ذهنی یک ذهن خلاق و مبتکر به وجود می آید. یعنی با تلاش فکری یک فرد هنرمند خلق می شود. بنا براین طرح که شکلی دوبعدی و مدل که شکلی سه بعدی است.

مخلوق فکر یک انسان مبتکر و هنرمند است و این گونه آثار رنگ و ضبغه ادبی و هنری دارند. مخصوصا اگر مدلی یا طرحی جنبه تزئینی داشته باشد وبرای زیباسازی های گوناگون به کار گرفته شود.شاید همین تفکر و تلقی از طرح و مدل باعث شده باشد که بسیاری از طرح های صنعتی از جمله اثر تزئینی، اثر تجسمی، اثر معماری نقشه قالی و گلیم و اثر فنی ابداعی و ابتکاری، در قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب 1348 ایران آورده شود و برطبق ماده 2این قانون در ردیف آثار ادبی و هنری و با همان خصوصیات، مورد حمایت قرار گیرد.

ولی طبق قانون جدید ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386، طرح های صنعتی تابع ضوابط خاصی شده است که در مباحث بعدی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و تفاوت آن ها با آثار هنری مشخص خواهد شد.

ازطرفی ممکن است گفنه شود طرح ها و مدل های صنعتی با توجه به خصوصیاتی که دارند، به اختراعات و مارک های تجارتی و صنعتی از نظر اوصاف نزدیک تر هستند،زیرا موارد استعمال آن ها از نظر کاربردی به موضوع اختراع یا مارک صنعتی و تجارتی شباهت بیشتری دارند.

با وجود این که طرح ها و مدل های صنعتی، می توانند با آثار ادبی و هنری و همچنین با اختراعات و مارک ها از بعضی جهات مرتبط باشند، معذالک از نظر حقوقی وضع خاصی دارند وباید از هر دو گروه مذکور متمایزباشند.

به تعبیر دیگر با وجود این که طرح ها یا مدل های صنعتی از طرفی با پدیده های ادبی و هنری و از طرف دیگر با اختراعات و مارک های تجاری و صنعتی در ارتباط اند، مع الوصف از حیث آثار حقوقی موجودی هستند و مستقل که اوصاف و خصوصیات انحصاری خود را دارند.

همان طور که اشاره شد، طرح هائی که در زمینه صنایع مختلف شکل می گیرد ویا در زمینه زیباسازی و کارهای تزئینی طرح یا مدلی ارائه می گردد از ذهن خلاق یک انسان و تلاش فکری او الهام گرفته شده ست بنابراین طرح با مدل، یا مالکیت فکری یا ادبی و هنری می تواند نوعی هم زیستی داشته باشد ولی بین حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مالکیت ناشی از طرح و مدل با وجود مشترکات، تفاوت های مهمی ملاحظه می شود که اهم این تفاوت ها عبارتند از:

1. تفاوت در کسب یا تحصیل حقوق ناشی از مالکیت ادبی و هنری و کسب حقوق ناشی از مالکیت طرح ها و مدل ها

2. تفاوت از جهت آثار حقوقی مادی و معنوی

3. تفاوت در مدت حمایت

4. نحوه واگذاری و آثار واگذاری

5. تفاوت از جهت سقوط و بقاء حقوق ناشی از مالکیت فکری، هنری و حقوق ناشی از طرح ها یا مدل های صنعتی که در مباحث بعدی مورد بررسی بیشتری قرار خواهد گرفت و مشخص خواهد شد که کاملا از یکدیگر متمایز هستند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.