راه اندازی یک کسب‌و‌کار جدید مستلزم داشتن طرح کسب ‌وکار و برنامه‌ریزی‌های دقیق مالی است. شرکت ها در هر کشوری با اهداف متفاوتی تشکیل می‌شوند.

اولین گروه به افرادی اختصاص دارد که فاقد هرگونه نوآوری و ابداع جدیدی در روش انجام کسب ‌و‌کار خود هستند و با داشتن یک هدف معین و از پیش تعیین‌شده مانند واردات مشغول فعالیت می شوند.

گروه دوم دوم به اشخاصی تعلق دارد که قصد دارند با ارائه‌ی یک ایده‌ی جدید یا تولید محصول به مرتفع ساختن مسائل دیگران پرداخته یا از طریق ایجاد سایت اینترنتی، درآمد کسب می‌کنند. گسترش استارتاپ این افراد، پس از شناسایی نیازها و تقاضاهای بازار صورت می گیرد. آنها درصورتی به فعالیت خود ادامه نمی دهند که موفق به کسب نتیجه دلخواه نشوند؛ اما در غیر این ‌صورت این دو مدل کسب‌وکار باید شرکت خود را به ثبت برسانند تا بتوانند به کارهای خود را به شکل قانونی ادامه داده و گسترش دهند. واضح و مبرهن است که انواع شرکت‌ها در ایران وجود دارند.

آموزش ثبت شرکت

با الکترونیکی شدن پروسه ثبت یک شرکت در حال حاضر، دیگر این کار دشواری گذشته را ندارد و می توانید کار ثبت را بدون کمک موسسات ثبت شرکت انجام دهید.

⭐ مرحله‌ی اول: پیدا کردن شریک خوب

پیدا کردن شریک خوب و مناسب، نخستین گام جهت ثبت شرکت است چراکه وجود حداقل 2 نفر شریک جهت ثبت شرکت‌ با مسئولیت محدود و3نفر برای شرکت‌ سهامی خاص و عام الزامی است. از آنجا که سهامداران با توجه به سزمایه ای که وارد شرکت کرده اند، مسئولیت و حق رأی پیدا می کنند لذا بهتر است شریکی را انتخاب کنید که مورد اعتمادتان باشد و هدفی همراستا با شما در ایجاد کسب و کار داشته باشد..

⭐ مرحله‌ی دوم: ثبت نام در سامانه‌ی ثبت شرکت

با مراجعه به سامانه اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری می توانید اقدام به ثبت اینترنتی نمایید. پس از کلیک بر روی گزینه پذیرش تأسیس باید فرم آن را با دقت کامل تکمیل کنید. در مرحله‌ی اول در قسمتی که «اطلاعات متقاضی» نام دارد باید مشخصات خودتان را درج کنید و پس از آن مرحله بعد را آغاز کنید.

⭐ مرحله‌ی سوم: انتخاب نام مناسب برای شرکت

در این مرحله تحت عنوان «نام‌های درخواستی»، شما باید اسامی مورد نظر خود را وارد کنید ولی کلمه‌ی «شرکت» را در ابتدای آن‌ها ذکر نکنید. شما می توانید حداکثر ۵ نام شرکت را به ترتیب اولویت خودتان وارد فرم کنید تا در آخر یکی از آن‌ها پذیرفته شود. جهت اطلاع از بایدها و نبایدهای بیشمار مقرر شده جهت انتخاب نام ، می‌توانید در هممین بخش فرم مربوط به توضیحات آن را دانلود کرده و مطالعه کنید. درآخر یک شماره پیگیری برای شما نمایش داده می‌شود که متعاقبا می‌توانید از وضعیت ثبت شرکت تان از طریق این شماره در سامانه آگاهی یابید.

⭐ مرحله‌ی چهارم: مشخص کردن مدت و موضوع فعالیت شرکت

در این مرحله "مدت و موضوع فعالیت"باید با کلیک بر روی گزینه محدود و نامحدود، مدت فعالیت شرکت و موضوع اصلی فعالیت آن را مشخص کنید. بهتر است جهت اجتناب از بروز مشکلات در آینده، قبل از پر کردن این موارد با شرکای خود مشورت کنید. به منظورانتخاب موضوع فعالیت باید گزینه‌ی اضافه کردن موضوع فعالیت را انتخاب کنید. پس از باز شدن پنجره‌، می‌توانید از میان موضوعات تعریف‌شده در سایت، یکی را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که انجام یک سری از فعالیت‌ها مستلزم اخذ مجوز است. فهرست آنها در این قسمت قراردارد و می توانیدآن را دانلود کنید. درصورت مشاهده تطابق میان فعالیت شما با یکی از موارد مندرج در این فهرست، نسبت به اخذ مجوز برای آن اقدام کنید.اما چنانچه فعالیت موردنظرتان را در فهرست پیشنهادی سایت مشاهده نکردید، می‌توانید در قسمت شرح فعالیت این موضوع را توضیح دهید.

⭐ مرحله‌ی پنجم: درج آدرس شرکت

اسم این مرحله «اطلاعات مرکز اصلی» است و همان‌طور که از نامش مشهود است، باید آدرس شرکت وارد شود. پس از اینکه کد پستی نوشته شد و کلیک بر روی «دریافت نشانی کد پستی از اداره‌ی پست»، آدرس به‌طور اتوماتیک در خط پایین درج می‌شود. چنانچه محلی برای کسب و کارتان اجاره‌ یا خرید نکرده‌اید، نگران نباشید. آدرس مندرج می تواند آدرس محل سکونت خود یا یکی از شرکا باشد. آدرس را دقیق و درست درج کنید زیرا سازمان ثبت شرکت ها در آینده تمام مدارک را به این آدرس برایتان ارسال می کند.

⭐ مرحله‌ی ششم: مشخص کردن سرمایه‌ی اولیه

اسم این مرحله «سرمایه‌ی شخص حقوقی»است. برای شرکت‌های مسئولیت محدود باید کمترین سرمایه‌ی مورد نظر و برای شرکت‌های سهامی باید تعداد سهم و ارزش اسمی آن ها ، در این قسمت درج شود. کمترین مقدارسرمایه جهت تأسیس یک شرکت با مسئولیت محدود مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است.

⭐ مرحله‌ی هفتم: درج نام شرکا

اسم مرحله‌ی ششم این فهرست«اشخاص» می باشد و باید اسامی و شماره ملی شرکای شرکت وارد شود. درصورتی که بیش از 150 نفر شریک شرکت باشند، آنگاه باید فهرستی که در این قسمت از سایت تعبیه شده را دانلود کرده و پرکنید و سپس به همراه مدارک لازم به واحد ثبتی مربوطه پست کنید. به منظورادامه دادن مراحل ثبت‌نام ، باید نام دست کم یکی از شرکا را درج کنید تا وارد مرحله بعدی شوید.

⭐ مرحله‌ی هشتم: مشخص کردن سمت اشخاص

در این مرحله‌ که «سمت اشخاص» نام دارد باید سمت مورد نظر (از قبیل مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و ...) و تاریخ شروع فعالیت‌های آن‌ها را درج کنید.

⭐ مرحله‌ی نهم: وارد کردن سهام اشخاص

در آخر این مرحله باید میزان سهام یا سرمایه هر یک از شرکا را مقابل نام شان درج کنید

⭐ مرحله‌ی دهم: مشخص کردن ارتباط بین اشخاص

اطلاعات درباره نماینده‌ی شرکت ومحدوده اختیارات وی را باید وارد این قسمت کنید.

⭐ مرحله‌ی یازدهم: ثبت شعب شرکت

چنانچه قصد افتتاح شعبه ای برای شرکت خود دارید ، باید اطلاعات مربوطه را وارد این قسمت کنید. در مرحله بعد سمت‌های مرتبط تعیین می شوند. نمی توانید از نام شرکت اصلی و کلمه‌ی «شعبه» برای اسم شعبه استفاده کنید. چنانچه نمی خواهید شعبه ای ثبت کنید، این مرحله را رد کنید.

⭐ مرحله‌ی دوازدهم: انتخاب روزنامه‌ی سالی/مالی

در این بخش باید روز و ماه سال مالی خود را تعیین کنید و سپس از میان اسامی مندرج در فهرست، روزنامه‌ی مؤسسه یا شرکت خود را انتخاب کنید.

⭐ مرحله‌ی سیزدهم: وارد کردن متن صورت‌جلسه

دراین قسمت باید مطابق توضیح سایت ،صورت‌جلسه مؤسسین، هیئت مدیره یا رکن اداره‌ کننده‌ی متناظر با نوع شخصیت حقوقی انتخابی را کامل و دقیق تکمیل نمایید.

⭐ مرحله‌ی چهاردهم: اظهارنامه /تقاضانامه

در این بخش متن اظهارنامه یا تقاضانامه‌ی تان تایپ می شود.

⭐ مرحله‌ی پانزدهم: پر کردن اساسنامه

در این مرحله با کلیک بر روی گزینه «دریافت متن اساسنامه» فرمی برای شما نمایش داده می‌شود که بر اساس اطلاعات درج شده در قسمت‌های قبلی، پرشده است. درصورت وجود اشتباهی درتکمیل قسمت‌های قبلی ، می‌توانید وارد مرحله مربوطه شده و آن را تصحیح کنید. درذیل آن، یک سری قوانین بیان شده که مطالعه دقیق آن ها مفید می باشد.

⭐ مرحله‌ی شانزدهم: پر کردن شرکت‌نامه

این مرحله همانند مرحله‌ی قبلی با کلیک برروی گزینه «دریافت متن شرکت‌نامه» آن متن در کادر پایین نمایش داده می‌شود که می توان آن را تغییر داد .

⭐ مرحله‌ی هفدهم: پر کردن خلاصه اظهارنامه/تقاضانامه

این مرحله نیز مانند ۲ مرحله‌ی قبل بوده و در آن اشاره شده درصورت تکمیل اطلاعات و مدارک ارائه شده، امکان صدور آگهی وجود داشته و در نهایت منتشر می شود.

⭐ مرحله‌ی هجدهم: پر کردن مدارک

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت

مدارک ثبت شرکت به شرح زیر هستند :

 1. دو نسخه شرکت‌نامه پر ‌شده
 2. دو نسخه تقاضانامه پرشده
 3. دو نسخه اساسنامه پر ‌شده
 4. ارائه اصل مجوز فعاليت صادره از مراجع ذی‌ربط در صورتی که ثبت موضوع مستلزم اخذ مجوزباشد
 5. کپی برابر با اصل شده مدارک احراز هويت کليه شرکا و مديران و هیئت نظارت، در صورت وجود هيئت نظارت (چنانچه تعداد شرکا بيش از ۱۲ نفر باشند)
 6. ارائه اصل گواهي عدم سوء سابقه اعضاء هیئت مديره و مديرعامل
 7. ارائه دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی مؤسسین
 8. ارائه اصل وکالت‌نامه وکيل دادگستری چنانچه وکیل کارهای ثبت شرکت را انجام داده باشد
 9. ارائه اقرارنامه مدیران و بازرسان

پس از تکمیل مدارک، روی گزینه تأیید مدارک مورد نیاز کلیک کرده و پذیرش نهایی را انتخاب کنید..

⭐ مرحله‌ی پایانی: پست کردن مدارک

در آخر، پس از تکمیل فرم های بالا باید تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کنید،تا کلیه شرکا آن را امضا کنند و سپس از طریق پست برای اداره‌ی ثبت شرکت‌ها در تهران در پاکت‌های مخصوص ارسال کنید. شما می‌توانید با استفاده از کد رهگیری که در هنگام ثبت نام اینترنتی دریافت کردید از وضعیت پرونده‌ی خود آگاه شوید. با بررسی مدارک ارائه شده در زمان معین شده، یکی از سه حالت زیر برای پرونده شما پیش می آید :

۱- رد شدن پرونده

چنانچه ایرادی به مدارک شما وارد شد که غیر قابل اصلاح باشد، شرکت شما غیر قابل ثبت بوده و مشمول این دسته خواهد شد. در این حالت باید مجددا مراحل فوق را انجام داده و کد رهگیری جدید بگیرید.

۲- ناقص بودن پرونده

چنانچه مدارک شما ناقص باشد، ولی قابل اصلاح باشد، شامل این گروه می شوید. شما باید مطابق ابلاغیه ارسالی، مدارک خود را اصلاح کرده و نقایص را مرتفع سازید.

۳- صدور آگهی

درصورت موافقت اداره‌ی ثبت شرکت‌ها با تقاضای شما، باید جهت انتشارآگهی اقدام کنید. البته قبل از آن باید شخصا به اداره‌ی ثبت شرکت مراجعه کنید و با امضای دفاتر مدارک خود را تحویل بگیرید. در آخر با مراجعه به سایت روزنامه رسمی شرکت و واریز هزینه‌های لازم، آگهی تأسیس خود را در روزنامه رسمی کل کشور منتشرکنید. پس از چاپ شدن آگهی در روزنامه رسمی باید دفاتر پلمپ تجاری مشتمل بر دفتر کل و روزنامه‌ی شرکت را دریافت کنید. شما تا چند ماه پس از تاریخ ثبت شرکت مهلت تشکیل پرونده‌ی مالیاتی و دریافت کد اقتصادی دارید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.