در ماده ­ی 590 قانون تجارت مقرر شده است که:

«اقامتگاه شخص حقوقی محلی است که دارای شخص حقوقی در آنجاست».

ماده­ی 1002 قانون مدنی هم اقامتگاه اشخاص حقوقی را «مرکز عملیات» آن ها دانسته است. چنانچه این تفسیر را بپذیریم که مقصود از مرکز عملیات در ماده­ی 1002 قانون مدنی، مرکز عملیات اداری شرکت است. دیگر بحث سنتی و تقریباً بی فایده­ی تعارض بین قانون مدنی و قانون تجارت منتفی خواهد شد.

تعیین مرکز شرکت

یکی از مواردی که حتماً باید در اساسنامه و اظهارنامه­ ی ثبت شرکت مشخص شود، مرکز اصلی شرکت یا همان اقامتگاه شرکت است. تعیین نکردن مرکز اصلی شرکت جزو موارد نقص مدارک است و در صورتی که رفع نشود، ادارات ثبت شرکت­ها از ثبت شرکت خودداری می کنند.

مرکز اصلی شرکت یکی از مواردی است که در آگهی تأسیس شرکت قید شود و در روزنامه­ ی رسمی هم منتشر می گردد. حفظ حقوق اشخاص ثالث و منافع عمومی اقتضا می کند که تنها نشانی اعلام شده در اسناد پرونده­ ی ثبت شرکت ها مرکز اصلی و اقامتگاه شرکت تلقی گردد، حتی اگر عملاً مرکز اصلی شرکت در جای دیگری مستقر شده باشد.

ماده­ ی 76 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور دینی به نوعی آدرس اعلامی به اداره ­ی ثبت شرکت ها را محل ابلاغ اوراق دعوا دانسته است. برابر این ماده:

«در دعاوی راجع به سایر اشخاص حقوقی دادخواست و ضمائم آن به مدیر یا قائم مقام او یا دارنده حق امضاء و در صورت عدم امکان به مسئول دفتر مؤسسه با رعایت مقررات مواد (68، 69 و 72) ابلاغ خواهد شد و... هر گاه ابلاغ اوراق دعوا در محل تعیین شده ممکن نگردد، اوراق به آدرس آخرین محلی که به اداره ثبت شرکت ها معرفی شده ابلاغ خواهد شد»(تبصره­ی 1). همچنین به موجب تبصره­ی 3 این ماده:

«در دعاوی مربوط به شرکت های منحل شده که دارای مدیر تصفیه نباشند. اوراق اخطاریه و ضمائم آن به آخرین مدیر قبل از انحلال در آخرین محلی که به اداره ثبت شرکت ها معرفی شده است، ابلاغ خواهد شد».

لازم به ذکر است که آیین نامه اجرایی قانون الزام اختصاص شماره ملی و کد پستی برای کلیه اتباع ایرانی مصوب 1378 شامل کلیه­ی اشخاص حقوقی، از جمله شرکت­های تجاری هم هست.

جزء ب بند دوم قسمت 9 قانون شرکت های انگلستان مقرر می دارد که متقاضی ثبت شرکت باید هنگام تقاضای ثبت مشخص نماید که «دفتر ثبت شده شرکت» در کدام یک از قلمروهای سه گانه­ی پادشاهی متحد (انگلستان، ویلز، والز) واقع خواهد شد.

دفتر شرکت در هر کجا واقع شود، مأموریت ثبت شرکت های آن محل صالح به ثبت شرکت خواهد بود. در انگلستان بین دو مفهوم «اقامتگاه شرکت» و «محل استقرار شرکت» تفاوت قائل می شوند. اقامتگاه شرکت همان است که به مأمور ثبت شرکت ها اعلام شده و به ثبت رسیده است، اما «محل استقرار شرکت» جایی است که اداره و مدیریت شرکت در آنجا انجام می شود.

بر این اساس شکرت ممکن است در کشورهای مختلفی واقع شده باشد و در هر کدام از این کشورها محل اداره داشته باشد. در حقوق این کشور تشخیص محل استقرار شرکت از لحاظ تکالیف مالیاتی اهمیت دارد؛

در حقوق فرانسه بر اساس ماده­ی 2-210 قانون تجارت این کشور، هر شرکتی باید یک مرکز اداری (-siege social.) داشته باشد و در تمام اسناد و مدارک شرکت مرکز اصلی باید قید شود. تعیین مرکز اصلی شرکت در صلاحیت دادگاه رسیدگی کننده به دعاوی شرکت، محل انجام تشریفات قانونی ابلاغ، قانون حاکم بر شرکت و تابعیت شرکت تأثیرگذار است. چنانچه اقامتگاه واقعی شرکت محلی غیر از اقامتگاهی باشد که در اساسنامه قید شده و به مرجع ثبت شرکت ها اعلام گردیده است، باشد، چنین امری در مقابل اشخاص ثالث قابل استناد نیست.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.