ماده ۱۰۵ لایحه اصلاحی در خصوص محتوای صورتجلسه و شخص تهیه کننده صورتجلسه و تعداد نسخ آن مقرر می دارد:

«از مذاکرات و تصمیمات مجمع عمومی صورتجلسه ای توسط منشی ترتیب داده می شود که به امضاء هیأت رئیسه مجمع رسیده و یک نسخه از آن در مرکز شرکت نگهداری خواهد شد»

در خصوص ماده ۱۰۵ نکات ذیل قابل اشاره می باشد:
 1. صورتجلسه مجمع شامل مذاکرات و تصمیمات مجمع عمومی است.
 2. صورتجلسه همچنانکه از ماهیت آن پیداست، نوعی نوشته کتبی اعم از دستی یا تایپی است که توسط منشی نوشته یا تایپ می شود و اصولا در اغلب شرکت ها، تصمیمات قبلا توسط اکثریت سهامداران به منشی شرکت اعلام و نامبرده آن را تایپ نموده و سهامداران صرف آن را تصویب می نمایند.
 3. صورتجلسه تغییرات شرکت در مجمع بایستی به امضاء هیأت رئیسه مجمع برسد لذا امضاء سایر سهامداران لازم نیست بلکه نامبردگان بایستی صرفا با تصمیمات موضوع جلسه موافقت نمایند.
 4. با توجه به عبارت «یک نسخه از آن در مرکز شرکت نگهداری خواهد شد» صورتجلسه حداقل در دو نسخه باید تنظیم و امضاء شود که یک نسخه از آن در خود شرکت نگهداری شده و نسخه دیگر در صورت لزوم بایستی طبق ماده ۱۰۶ به مرجع ثبت شرکت ها جهت ثبت ارسال گردد.
 5. عدم تنظیم صورتجلسه مذکور در ماده ۱۰۵ توسط هیأت رئیسه دارای وصف جزایی می باشد. (ماده256 لايحه)

جهت مطالعه در زمینه ثبت صورتجلسه تغییرات شرکت در تهران به مقاله ی آن مراجعه نمایید.

موارد ارسال صورتجلسه مجمع به مرجع ثبت شرکت ها جهت ثبت و آگهی

این موارد در ماده ۱۰۶ لایحه اصلاحی بیان شده است: «در مواردی که تصمیمات مجمع عمومی متضمن یکی از امور ذیل باشد یک نسخه از صورتجلسه مجمع باید به جهت ثبت به مرجع ثبت شرکتها ارسال گردد.

 1. انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان
 2. تصویب ترازنامه
 3. کاهش یا افزایش سرمایه و هر نوع تغییر در اساسنامه
 4. انحلال شرکت و نحوه تصفیه آن

در خصوص این ماده مطالب ذیل قابل ذکر می باشد:

1- از آنجا که تمامی موارد داخل در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده مندرج در ماده ۸۳ لایحه بایستی طبق بند ۳ و ۴ ماده ۱۰۶ لایحه جهت ثبت به مرجع ثبت شرکتها ارسال گردد. لذا بایستی گفت یک نسخه از کلیه تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده بایستی به مرجع ثبت شرکت ها جهت ثبت ارسال گردد
۲- تصميمات مندرج در بند او ۲ ماده ۱۰۶ داخل در صلاحیت مجمع عمومی عادی است. لذا بایستی یک نسخه از صورتجلسه مزبور به مرجع ثبت شرکت ها جهت ثبت ارسال گردد. البته ماده ۷ قانون ثبت شرکت ها نیز به ثبت تغییرات مدیران شرکت یا شعب آن تأکید دارد.

۳- اصولأ طبق بند ۳ ماده ۱۰۶ اگر صورتجلسه مجمع متضمن هر نوع تغییر در اساسنامه باشد بایستی یک نسخه از آن به مرجع ثبت شرکتها ارسال گردد.

۴- البته طبق ماده ۲۰۰ قانون تجارت در سایر شرکت های تجاری نیز اصولا موارد مندرج در ماده ۱۰۶نیز بایستی جهت ثبت به مرجع ثب شرکتها ارسال گردد.

۵- اصولا غير از ارسال یک نسخه از صورتجلسه مجمع طبق ماده ۱۰۶ به مرجع ثبت شرکت ها جهت ثبت، تصمیمات فوق الذکر بایستی آگهی شده و اعلان گردد وإلا در قبال اشخاص ثالث معتبر نمی باشد و ماده ۲۰۰ ق.ت بر اعلان تصميمات فوق تأکید دارد و از سوی دیگر از ملاک مواد ۲۰۹ و ۲۲۷ لایحه اصلاحی در خصوص ضرورت آگهی انحلال و ختم تصفیه شرکت سهامی در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار شرکت می توان به این نتیجه رسید که اصولا در مواردی که تصمیمات شرکت جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال می شود، آگهی آنها ضرورت دارد و این آگهی در ماده ۱۲۸ لایحه اصلاحی نیز در خصوص نام و مشخصات و حدود اختیارات مدیر عامل پیش بینی شده است. لذا با توجه به مواد فوق الذکر و مقررات قانون ثبت شرکت ها و نظامنامه قانون تجارت اصولا تصمیماتی که جهت ثبت به مرجع ثبت شرکت ها ارسال می شود
بایستی آگهی نیز گردد.

البته غیر از تصمیمات مندرج در ماده ۱۰۶ برخی از تصمیمات دیگر شرکت نیز بایستی جهت ثبت به مرجع ثبت شرکتها ارسال و آگهی نیز بشود که این موارد عبارتند از:
1- صورتجلسه مجمع عمومی مؤسس (ماده ۱۸ لایحه اصلاحی)

۲- تصميمات هیأت مدیره مندرج در مواد ۱۲۸ و ۱۶۳- بند ۲ ماده ۱۸۳

۳- مراتب ختم تصفیه شرکت طبق ماده ۲۲۷

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.