ثبت شرکتاخبار و مقالاتجدیدترینمراحل ثبت شرکت سهامی عام

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

یکی از مهم ترین مطالب در خصوص ثبت شرکت های سهامی مراحل ثبت شرکت سهامی عام است. شرکت های سهامی عام برای ثبت نیاز به طی نمودن مراحلی در این حوضه دارند و اصولاً روند ثبت آنها نسبت به شرکت های سهامی خاص کمی طولانی تر می باشد.

شرکت سهامی عام از جمله شرکت هایی هستند که برای ثبت با هر موضوع فعالیتی باید از سازمان فرا بورس و یا بورس مجوز دریافت کنند. زیرا این شرکت ها به مجرد ثبت در اداره ثبت شرکت ها سهام آنها در سازمان بورس مورد نقل و انتقال قرار می گیرد.

در این شرکت ها برخی از اعضاء موسس هستند و برخی دیگر از طریق پذیره نویسی سهام به این شرکت ها ورود پیدا می کنند. در ادامه این مطلب توضیحات کامل در خصوص مراحل ثبت شرکت سهامی عام خواهید خواند. همچنین می توانید برای مطالعه سایر شرکت ها به مقالۀ ثبت شرکت مراجعه کنید.

روش ثبت شرکت سهامی عام

اگر بخواهیم برای این نوع شرکت چند دسته بندی در خصوص مراحل آن قرار دهیم باید دسته بندی اول را مربوط به اخذ مجوز از سازمان بورس قرار دهیم. دسته بندی دوم نیز مراحل مربوطه در اداره ثبت شرکت ها می باشد.

در ادامه در خصوص مراحل مربوطه در هر یک از دسته بندی های فوق اطلاعات اختصاصی را ارائه خواهیم داد. اما قبل از اینکه به مراحل مربوط به شرکت های سهامی عام بپردازیم بد نیست در خصوص قواعد این نوع شرکت و مواردی که اعضاء شرکت باید پیش از انجام مراحل ثبت شرکت سهامی عام انجام دهند را توضیح دهیم.

شرکت های سهامی عام از 5 عضو سهامدار و 2 عضو بازرس تشکیل می شود. در این نوع شرکت وجود نسبت فامیلی بین سهامداران و هیئت مدیره و بازرسان شرکت مجاز نمی باشد.

سرمایه این نوع شرکت نباید از 5000000 ريال کمتر باشد و برای ثبت این نوع شرکت لازم است 35 در صد از سرمایه تعیین شده توسط هیئت موسس شرکت تأمین شود و باقی سرمایه باید از طریق پذیره نویسی سهام شرکت انجام گیرد.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

اخذ مجوز از فرا بورس در مراحل ثبت شرکت سهامی عام

برای دریافت مجوز ابتدا باید هیئت موسس اقدام به تشکیل مجمع عمومی موسسین نمایند و در این مجمع تصمیم به ثبت شرکت سهامی عام کنند.

باید کلیۀ قواعد و مقررات مربوط به شرکت سهامی عام در این نوع شرکت لحاظ شود. از این رو باید ابتدا درخواست ثبت شرکت سهامی عام به سازمان بورس ارائه شود.

این سازمان پس از بررسی های انجام شده ممکن است امکان ثبت شرکت سهامی را فراهم بداند. که این بررسی نیز بر اساس قوانین سازمان فرا بورس انجام خواهد شد. در صورت تایید به موسسین شرکت اجازه صدور پذیره نویسی سهام را می دهد.

پذیره نویسی سهام در خود بورس یا فرا  بورس صورت می گیرد. 75 درصد از سرمایه این شرکت باید به موجب خرید پذیره نویسی توسط مردم انجام شود تا این نوع شرکت مجاز به ثبت قرار گیرد.

بعد از فروش برگه های سهام در صورتی که حد نصاب قانونی انجام شود. مجمع عمومی موسسین با اطلاعیه دعوت از این مجمع تشکیل می شود.

در صورت حضور حداقل اعضاء برای رسمیت جلسه و حد نصاب مورد نظر اجازه ثبت شرکت از سوی سازمان بورس یا فرا بورس صادر می شود.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام در اداره ثبت شرکت ها

شرکت های سهامی عام نیز از سایر شرکت ها مجزا نیستند و باید درخواست ثبت خود را در سامانه ثبت شرکت ها انجام دهند با بررسی اطلاعات سامانه ای و تایید اطلاعات مورد نظر باید مدارک و مستندات مربوطه به همراه مجوز ثبت و نیز سایر اسناد و مدارک به اداره ثبت شرکت های حوضه ثبتی شرکت پست شود. بعد از بررسی های انجام شده.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام اتمام یافته و آگهی تأسیس آن صادر می شود. این آگهی باید در روزنامه رسمی و روزنامه محلی شرکت منتشر شود.

نتیجه گیری: آنچه که در خصوص مراحل ثبت شرکت سهامی عام خواندید به صورت کلی بود. تمامی این مراحل باید به دقت هر چه تمام تر انجام شود.

شرکت های سهامی عام نسبت به سایر شرکت ها روند ثبت طولانی تری دارد و اعتبار این نوع شرکت های تجاری نیز به نسبت بیشتر است. بعد از ثبت شرکت سهامی عام، سهام شرکت در سازمان فرا بورس یا سازمان بورس قابل نقل و انتقال می باشد.

مجتمع ثبت پایش با وکلاء و مشاوران ثبتی هم اکنون مشاوره های مربوطه ثبت شرکت سهامی عام را ارائه می کند. مقالۀ ثبت شرکت سهامی خاص را هم اکنون مطالعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :