تسلیم اظهارنامه ثبت طرح صنعتی

تسلیم اظهارنامه به معنی اعلام حق است نه ایجاد حق. به عبارت دیگر تسلیم اظهارنامه جنبه علمی دارد نه جنبه وجودی حق،زیرا حق تحت شرایط خاص قانونی، پس از خلق یا طراحی یک طرح یا مدل صنعتی به وجود می آید نه با تسلیم اظهارنامه، به همین علت است که شخص ثالث می تواند با ارائه دلیل ثابت کند که طرح یا مدل موضوع اظهارنامه تسلیم شده را فرد دیگری غیر از متقاضی ثبت، خلق کرده است.

یعنی این طرح قبل از تقدیم اظهارنامه متقاضی ثبت، به وسیله معترض یا فرد دیگری طراحی و خلق شده است و متقاضی ثبت حق ندارد آن را به ثبت برساند که در این صورت وبا احراز ادعا، درخواست ثبت و اظهارنامه آن را باطل و بی اعتبار خواهد شد واین درخواست رد می شود.

البته تسلیم کننده اظهارنامه نیز می تواند خلاف ادعای معترض ثالث را با ارائه دلایل کافی اثبات کند.در زمینه تودیع اظهارنامه به منظور ثبت و صدور گواهی نامه طرح یا مدل های صنعتی باید مشخص شود که چه کسی صلاحیت تنظیم و تسلیم اظهارنامه را دارد، به چه مرجعی باید اظهارنامه تسلیم شود.

چگونه باید اظهارنامه تنظیم و تسلیم شود، موضوع اظهارنامه چیست و چه مدارکی باید پیوست اظهارنامه گردد؟ که موارد مذکور به شرح زیر بررسی خواهد شد:

تقدیم کننده اظهارنامه طرح صنعتی

تقدیم کننده اظهارنامه ممکن است خود طراح و خلق کننده طرح یا پدید آورنده مدل صنعتی باشد ویا قائم مقام طراح ممکن است از نامبرده وکالت داشته باشد.

آیا متقاضی طرح می تواند غیراز طراح و غیر از وکیل و نماینده وی باشد؟

در نظام حقوقی ایران، متقاضی ثبت طرح می تواند هر شخصی صاحب حق باشد و این شخص صاحب حق ممکن است وارث طراح یا منتقل الیه طرح باشد. قسمت اخیر ماده 22 قانون ثبت اختراعات، طرح ها و علائم تجاری مصوب 1386 در این زمینه چنین مقرر داشته است:

« در مواردی که متقاضی همان طراح نیست، اظهارنامه باید به همراه مدرکی باشد که ذی حق بودن متقاضی را برای ثبت طرح صنعتی ثابت نماید.با این ترتیب متقاضی ثبت طرح علاوه برطراح ممکن است وارث یا وکیل یا منتقل الیه حقوق مربوط به طرح باشد. قانون گذار در این خصوص نظر به شخص خاصی نداشته است والا آن را بیان می کرده است.

در کشور فرانسه با توجه به ماده 1-511L قانون مالکیت صنعتی که مقرر داشته است هر پدید آورنده طرح یا مدل یا وارث وی حق بهره برداری از طرح یا مدل صنعتی دارد و می تواند طبق قانون به دیگری از طریق فروش و غیره انتقال دهد وبا توجه به این که طبق ماده 2-511 قانون مذکور مالکیت یک طرح یا مدل به پدیدآورنده آن یا صاحب حق یا قائم مقام وی تعلق دارد و تودیع کننده اولیه اظهارنامه ثبت طرح، فرض براین است که پدید آورنده طرح است، مگر خلاف آن ثابت شود و با توجه به ماده 1-512 R آئین نامه اجرایی قانون مالکیت صنعتی، هر اظهارنامه طرح یا مدل ممکن است به وسیله شخص صاحب طرح یا مدل به مرجع صالح تقدیم شود یا به وسیله یک وکیل مقیم در اقامتگاه صاحب طرح یا مدل، تقدیم اظهارنامه ثبت صورت گیرد، تسلیم کننده اظهارنامه برای ثبت طرح یا مدل صنعتی، ممکن است خود پدید آورنده طرح باشد یا ممکن است صاحب طرح که آن را خریده یا از طریق ارث قهراً طرح به وی انتقال یافته است ،اظهارنامه را به مرجع صالح تقدیم کند یا این که وکیل صالح اقدام به تسلیم اظهارنامه نماید.

باتوجه به مطالب مذکور از جهت شخص تقدیم کننده اظهارنامه بین نظام های حقوقی ایران و فرانسه تفاوتی وجود ندارد.

در کشور فرانسه اگر اشخاصی که متقاضی ثبت طرح یا مدل صنعتی هستند، مقیم آن کشور نباشند یا در آن کشور سکونت نداشته باشند، باید از طریق وکالت ،اقدام به تسلیم اظهارنامه کنند و اگر تسلیم کنندگان اظهارنامه متعدد باشند، طبق بند 9 ماده 2-512 R آئین نامه اجرایی باید یک وکالت نامه مشترک جهت اقدام به تسلیم اظهارنامه تنظیم کنند، زیرا خصوصیات طرح صنعتی مشترک و آثار آن قابل تفکیک نیست.

ثبت طرح صنعتی توسط وکیل

در حقوق ایران تسلیم اظهارنامه به وسیله وکیل طبق اصول کلی، منع قانونی ندارد.

در خصوص چگونگی تسلیم اظهارنامه از طرف اشخاصی که در ایران اقامت یا سکونت ندارند، ماده 51 قانون ثبت اختراعات، طرح ها و علائم تجاری مصوب 1386 چنین مقرر داشته است:«در صورتی که محل اقامت متقاضی یا مرکز اصلی تجارت وی خارج از ایران باشد، وکیل قانونی او که مقیم وشاغل در ایران است ، می تواند به نمایندگی از او اقدامات لازم را انجام دهد»

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.