چنانچه حضور سهامداران جهت تصمیم گیری درباره موضوعی مهم و فوق العاده ضروری باشد، مجمع عمومی فوق العاده برگزار می شود به عنوان مثال تصمیم گیری در خصوص ادامه یا عدم فعالیت شرکت، بالا بردن سرمایه شرکت یا انتشار اوراق قرضه.

از آنجا که این مجمع دارای اختیارات فوق العاده ای می باشد، به آن مجمع فوق العاده می گویند. وجه تمایز مجمع عمومی عادی و فوق العاده در تصمیم گیری آنها است. رسیدگی به امور عادی و روتین هر شرکت از وظایف مجمع عمومی عادی است ولی مطابق ماده 84 اصلاحی حضور حداکثر سهامداران دارای حق رای در مجمع عمومی فوق العاده ضروری می باشد و زمانی تصمیمات مجمع مذکور دارای اعتبار قانونی می گردد که بیشترین تعداد یعنی دو سوم حضار به تصمیم رای مثبت داده باشند.

درصورت عدم کسب حد نصاب قید شده جهت برگزاری مجمع نخست، با شرکت یک سوم سهامداران دارای حق رای در دعوت دوم، جلسه رسمی شده و به رای گیری می پردازد با این قید که نتیجه جلسه اول به اطلاع جلسه دوم رسانده شود. بدیهی است که جلسه دوم بسان جلسه اول با رای اکثریت یعنی دو سوم شرکت کنندگان تصمیم گیری خواهد نمود. مجمع عمومی فوق العاده درباره موضوعاتی نظیر تفویض اختیار به فرد یا افراد ، انتشار سهام ممتاز و تغییر اساسنامه تصمیم اتخاذ می کند.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

 • بسط یا کاهش مدت فعالیت شرکت
 • تغییر اسم و مکان شرکت
 • افزایش یا کاهش سرمایه شرکت تا کمترین مقدار
 • ایجاد سهام ممتاز
 • تعویض موضوع شرکت
 • تغییر تعداد مدیران و طول کار آنها مشروط بر رعایت قانون مبنی بر حفظ تعداد مندرج در قانون و مدت زمان کاری حداکثر دو سال و نیز تغییر تعداد بازرسان
 • تغییر ضوابط مرتبط با دعوت مجمع عمومی
 • اجازه انتشار اوراق قرضه
 • انحلال شرکت قبل از امضاء مدت

در یک جمله تغییر مفاد اساسنامه به شرط رعایت قوانین. گاهی قانون تکلیف موضوعی را مشخص کرده است درحالیکه انتصاب افراد به شکل غیر قانونی است. به عنوان مثال بیشترین مدت کار مدیران مطابق قانون 2 سال است و نیز متعاقب ماده 94 مجمع عمومی مجاز به تغییر تابعیت شرکت نمی باشد از این رو مجمع عمومی اجازه تمدید مدت کار مدیران پس از 2 سال و یا تغییر تابعیت شرکت را ندارد.

موسسه حقوقی پایش مجری تخصصی ثبت شرکت در ایران

درصورت نیاز مدیران شرکت سهامداران را جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده دعوت می کنند. در اطلاعیه به دستور جلسه اشاره شده تا سهامداران از هدف و ماهیت جلسه آگاهی یابند و در صورت نیاز مدارک و اسنادی را تهیه نمایند. برگزاری مجمع عمومی فوق العاده در کنار مجمع عمومی سالیانه امری محتمل بوده و در طی آن مجمع عمومی ضمن تصویب بیلان ، نسبت به تغییر اساسنامه اقدام می کند. که تحت این شرایط اطلاعیه با اشاره به دستور جلسه در روزنامه رسمی که اطلاعیه های شرکت را منتشر می کند، به چاپ می رسد. حضور حداکثر تعداد سهامداران دارای حق رای در مجمع عمومی فوق العاده الزامی می باشد.

درصورت به حد نصاب نرسیدن تعداد شرکت کنندگان در جلسه اول ، برای دومین بار از آنها دعوت می شود و مشابه مجمع عمومی عادی ، جلسه درصورتی رسمی می شود که حداقل یک سوم سهامداران دارای حق رای در آن شرکت کرده و با کسب دو سوم آرا نسبت به موضوعی تصمیم گیری می شود. اشاره به نتیجه جلسه اول در دعوت دوم الزامی می باشد.

با این حال، رای حداکثر به منزله افزایش تعهدات سهامداران نیست چراکه نمی توان کسی را بر دیگری اولویت داد. اما درصورت حضور 99% سهامداران در جلسه و اتفاق آرای همه در مورد افزایش تعهد سهامداران، دیگر رای 1% مخالف و یا غایب بی اثر خواهد بود. باید تمام سهامداران با افزایش تعهد خود موافق باشند .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.