در قانون تجارت به دو نوع شرکت تعاونی اشاره شده است: شرکت تعاونی تولید و شرکت تعاونی مصرف.

نام تجاری شرکتهای تعاونی

شرکت تعاونی تولید شرکتی است که بین عده از ارباب حرف تشکیل می شود و شرکاء مشاغل خود را برای تولید و فروش اشیاء یا اجناس بکار می برند. اما شرکت تعاونی مصرف شرکتی است که برای مقاصد ذیل تشکیل میشود :

 1. فروش اجناس لازمه برای مصارف زندگانی اعم از اینکه اجناس مزبوره را شركاء ایجاد کرده یا خریده باشند.
 2. تقسیم نفع و ضرر بین شرکاء به نسبت خرید هر یک از آنها.

شرکت تعاونی ممکن است مطابق اصول شرکت سهامی یا بر طبق مقررات مخصوصی که با تراضی شرکاء ترتیب داده باشد تشکیل بشود.

البته در سال ۱۳۵۰ قانون مستقل شرکتهای تعاونی به تصویب رسید که بعدا مورد اصلاحاتی قرار گرفت. برابر این قانون شرکت های تعاونی به شرکت های تعاونی کشاورزی، مصرف، و کار و پیشه تقسیم شدند. سپس در سال ۱۳۷۰ قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی به تصویب رسید .

مطابق ماده ۲۲ قانون شرکت های تعاونی ۱۳۵۰ و ماده 5 قانون بخش تعاونی ۱۳۷۰ (که در سال ۱۳۷۷ مواجه با اصلاحاتی شد) شرکت تعاونی می تواند دارای نام مخصوص باشد لكن باید واژه "تعاونی" در آن آورده شود.

لازم به ذکر است که با توجه به بند ۸ و ۹ و ۱۰ ماده ۱ قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی که در جلسه علنی روز دوشنبه مورخ هشتم بهمن ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و شش مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1387/3/20 از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد:

اولا - شرکت تعاونی به شرکت تعاونی متعارف و غیر متعارف تقسیم شده است.

ثانية - شرکت تعاونی متعارف، شخص حقوقی است که با رعایت قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی و موادی از قانون شرکتهای تعاونی مصوب ۱۳۵۰ که نسخ نشده است و اصلاحات بعدی آنها تشکیل شده باشد.

ثالثا - شرکت های تعاونی غیر متعارف عبارت است از شرکت تعاونی سهامی عام که نوعی شرکت سهامی عام است که با رعایت قانون تجارت و محدودیت های مذکور در این قانون تشکیل شده باشد.

رابعة -شرکت تعاونی دیگری نیز در این قانون نام برده شده به نام شرکت تعاونی فراگیر ملی که نوعی تعاونی متعارف یا سهامی عام است که برای فقرزدایی از سه دهک پائین درآمدی تشکیل می شود. عضویت سایر افراد در این تعاونی آزاد است ولی در بدو تشکيل حداقل هفتاد درصد( ۷۰٪) اعضاء آن باید از سه دهک پائین در آمدی باشند.

همچنین در خصوص شرکتهای تعاونی سهام عام، وزارت تعاون موظف است تمهیدات لازم را به منظور تشکیل و توسعه تعاونی های سهام عام شرایط مذکور در ماده ۱۲ این قانون را رعایت و بر حسن اجراء آن نظارت نماید. در خاتمه باید گفت که جهت ثبت شرکتهای تعاونی ابتدا باید نام پیشنهادی از مراجع وزارت تعاون طی نامه ای جداگانه درخواست گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.