ما در این مقاله برآنیم تا درباره ی وظایف مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مطالبی را ارائه نماییم نخست می پردازیم که مجمع عمومی چیست؟

منظور از مجمع عمومی چیست و انواع آن کدام است؟

آیا دعوت مجمع عمومی عادی در زمانی غیر از موعد سالیانه امکان پذیر است؟

دعوت اضطراری از مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده توسط هیأت مدیره و نیز بازرس امکان پذیر است. چنانچه چنین حالتی رخ دهد، در یک آگهی دعوت باید دستور جلسه مجمع منتشر شود.

وظایف مجمع عمومی مؤسس

وظایف مجمع عمومی مؤسس به شرح زیر است:

 1. استماع و بررسی گزارش مؤسسین و تصویب آن و همچنین احراز پذیره‌نویسی تمامی سهام شرکت و تأدیه مبالغ لازم.
 2. تایید پیش نویس اساسنامه شرکت و در صورت لزوم، اجرای اصلاحات لازم بر روی آن.
 3. تعیین اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت.
 4. انتخاب روزنامه کثیرالانتشاری که تا برگذاری اولین مجمع عمومی عادی، کلیه دعوت ها و اطلاعیه های بعدی جهت اطلاع سهامداران در آن چاپ خواهد شد.

مجمع عمومی عادی سالیانه چیست و چه زمانی برگزار می‌شود ؟

مجمع عمومی عادی سالیانه در موعد مقرر شده در اساسنامه یک بار در سال به منظور بررسی صورت‌های مالی شرکت، استماع گزارش مدیران و بازرسان شرکت و تقسیم سود و اندوخته بین سهامداران برگذار می شود. مجمع عمومی عادی زمانی دسمیت پیدا می کند که دست کم بیش از نصف سهامداران با تعداد سهام مشخص در آن حضور یافته باشند و تصمیمات این مجمع نیز زمانی اعتبار پیدا می کند که تصمیمات این مجمع با حداکثر آرا به اضافه یک رای حضار در جلسه اتخاذ شود.

بر اساس قانون تجارت ، حداکثر 4 ماه پس از خاتمه سال مالی شرکت، مهلت قانونی جهت برگذاری مجمع عمومی عادی سالیانه می باشد. از طریق انتشار آگهی در روزنامه کثیر الانتشار یا سایت رسمی سازمان بورس و یا سایت شرکت، از سهامداران جهت برگذاری مجمع عمومی دعوت بعمل می آید. مدت زمان لازم بین انتشار آگهی و زمان برگذاری مجمع دست کم ۱۰ روز و حداکثر ۴۰ روز می‌باشد.

حد نصاب لازم جهت برگذاری جلسات و رأی‌گیری جلسات هیأت مدیره

حضور بیش از نیمی از اعضای جهت برگذاری جلسه و کسب حداکثر آرای حضار جهت اتخاذ تصمیم ضروری می باشد یا در اساسنامه تعداد حداکثر بیشتری تعیین شده باشد.

منظور از مجمع عمومی فوق‌العاده چیست؟

در مجمع عمومی فوق العاده به موضوعاتی از قبیل اجرای اصلاحات یا تغییر مواد اساسنامه شرکت، کاستن یا افزودن سرمایه و انحلال شرکت مورد رسیدگی قرار می گیرد. حضور بیش از نیمی از سهامداران دارای حق رای در مجمع عمومی فوق‌العاده الزامی است و تصمیمات اتخاذ شده در این مجمع زمانی اعتبار می یابد که با کسب موافقت دو سوم آراء حضار صورت گرفته باشد.

نحوه اطلاع از برگزاری مجامع عمومی

شرکت‌ها ملزم هستند از طریق انتشار آگهی در روزنامه کثیر الانتشار و سایت اینترنتی خود زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه مجامع عمومی را صریحا اعلام کنند و این موارد باید دست کم تا 10 روز قبل از تشکیل مجمع اعلام شود.

بعلاوه آگهی مجمع شرکت‌های بورسی در سایت اطلاعات، اعلام می شود. اطلاعات مورد نیاز سهامداران شرکت باید پیش از برگذاری مجمع عمومی عادی سالیانه و تا 10 روز قبل از تشکیل آن منتشر شود . در این مجمع ، صورتهای مالی سالیانه که مورد حسابرسی قرار گرفته بهمراه تمامی یادداشت‌های ضمیمه آن و گزارش فعالیت هیئت مدیره به مجمع منتشر می‌شود.

چنانچه شرکتِ بورسی، دارای چند شرکت تابعه باشد، باید صورتهای مالی تلفیقی حسابرسی شده و صورتهای مالی سالانه حسابرسی شدۀ شرکتهای تابعه را علاوه بر اطلاعات فوق، منتشر کند.ضمنان جدول زمان‌بندی شده پرداخت سود نقدیِ که هیوت مدیره مطرح نموده تا پیش از تشکیل مجمع‌ عمومی ‌عادی اعلام می‌گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.