گسترش روز افزون فعالیت های اقتصادی و تجاری در دهه های اخیر موجب شده است که اداره و هدایت شرکت های تجاری پیچیده شود. تنش بین حقوق سهامداران در شرکتهای سهامی عام و قدرت بنگاه ها و سازمان های اقتصادی و مالی یکی از مشکلات بنیادی جوامع معاصر بوده است.

اهمیت نظام راهبری شرکتی

هم اکنون در سراسر جهان بازارهای مالی و شرکت های قدرتمند سهامی به نحوی شگفت انگیز رشد کرده اند. در برابر این رشد باید ابزارهای قانونی و نظارتی برای مسئولیت پذیری و پاسخگویی شرکت ها بوجود آید. از طرفی جهانی شدن اقتصاد، روی بسیاری از شرکت ها بخواهند تا سهام خود را در بورس های معتبر دنیا عرضه نمایند و اعتبار جهانی کسب نمایند و از طریق بتوانند سرمایه های کم هزینه و بلند مدتی را جذب کنند، عواملی از جمله وجود یک برنامه منظم، مدون و الزام آور تحت عنوان راهبری شرکتی ضرورت دارد.

یک شرکت سهامی پذیرفته شده در بورس باید بداند تا چه اندازه خود را با نظام راهبری شرکتی مطلوب وفق داده است، آیا این اصول و ضوابط با مبانی پذیرفته شده در بورس باید بداند تا چه اندازه خود را با نظام راهبری شرکتی مطلوب وفق داده است، آیا این اصول و ضوابط با مبانی پذیرفته شده بین المللی انطباق دارد یا خیر؟ تبیعت از اصول و شیوه های مناسب نظام مزبور باعث افزایش اعتماد سرمایه گذاران می شود و هزینه های سرمایه را کاهش و موجب تقویت بازارهای مالی می گردد.

نظام راهبری شرکتی بر عملکرد رقابتی شرکت ها نیز تأثیر گذاشته و شرکت ها را وادار می نماید تا در جهت کارایی بیشتر در محیط های رقابتی وارد و از این طریق سودی قابل توجه را نصیب خود نمایند (کلاسینس"، ۲۰۰۲). از بعد داخلی نیز امروزه پراکندگی سهام، افزایش تعداد سهامدارن و بعضا تمرکز سهام در دست گروه های خاص و نیز وجود تعارض منافع بین مدیران و سهامداران، اهمیت یک نظام شرکتی موثر و کارآ را در نظارت و هدایت شرکتهای سهامی به اثبات رسانده است.

حاکمیت شرکتی روشی برای اعمال بر شرکت ها و سازمانهاست، فرآیندی که بر اساس آن شرکت های عام اداره و کنترل می شوند. هدف اصلی نظام راهبری شرکتی پاسخگویی مدیران در مقابل سهامداران و سایر ذینفعان اعم از طلبکاران، کارگران، مصرف کنندگان است. در این نظام سعی می شود روشی برای به حداکثر رساندن ثروت شرکت در دراز مدت یافت شود که طی آن هزینه هایی نامتناسب بر اشخاص ثالث یا جامعه تحمیل نشود. (مجله بورس، ۱۳۸۵). این نظام، به اصلاح ساختار درونی شرکت ها در جهت بهره وری بیشتر و نیز حمایت از حقوق سهامداران بویژه سهامداران اقلیت می پردازد.

این نظام به مالکان واقعی شرکت یعنی سهامداران امکان می دهد که به طور منظم و سیستماتیک فعالیت های شرکت خصوصا عملکرد مدیران را تحت کنترل و نظر قرار دهند. هدف نظام راهبری شرکتی این است که با تدوین اصول و ضوابط و مقررات، ضمن ارائه رهنمودهای استراتژیک برای شرکت، نظارت موثر بر هیأت مدیره و پاسخگویی آنان نسبت به شرکت و سهامداران را نهادینه نمایند. وجود یک نظام راهبری شرکتی مناسب، عملیات بیرونی شرکت ها را بهبود بخشیده و باعث تخصیص بهینه منابع در شرکت می گردد.

که این امر در دراز مدت موجب افزایش ثروت سهامداران می شود. حاکمیت شرکتی میزان دسترسی به منابع مالی را تسهیل و باعث کاهش هزینه های سرمایه در شرکتها گردیده که نتیجه آن باعث افزایش دارایی های شرکت می گردد. همچنین در نظام راهبری شرکتی، فرهنگی پاسخگویی، امانتداری در شرکت ها تقویت و مدیران خود را در مقابل سهامداران ملتزم و مسئول می بیند.

در این سیستم تقسیم سود به عنوان یک منفعت موهوم منتفی بوده و با توجه به پراکندگی سهام و تعداد بی شمار سهامداران از تمامی صاحبان سهام بطور یکسان و بدون هر گونه تبعیض حمایت گردیده و شفافیت و افشا درست و به موقع اطلاعات خصوصا اطلاعات مربوط به معاملات مهم و صورتهای مالی حسابرسی شده اعم از ترازنامه، حساب سود و زیان و عملکرد سالیانه مدیران و دیگر موارد مهم بایستی برای سهامداران بدرستی افشاء و شفاف سازی شود تا جلوی سفته بازی، دستکاری در سود و نهایتا عواملی که ممکن است موجب فساد اداری شود گرفته شود.

در نهایت نظام راهبری شرکتی با اهداف مزبور به دنبال سازماندهی و بازسازی داخلی شرکت ها و نیز اصلاح و تعدیل ساختار قدرت در شرکت ها و نیز اصلاح و تعدیل ساختار قدرت در شرکت ها بوده و به مسائلی از قبیل ساختار مالکیت شرکت و روابط متقابل میان مدیران، سهامداران و سایر ذینفعان توجه دارد (هويته ، ۱۹۹۸)

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
ثبت شرکتها
سرعت و دقت بالا
موسسه حقوقی پایش
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
ثبت برند
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه حقوقی پایش در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • امیر اسلامی نیا

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه حقوقی پایش بخاطر ثبت برند اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • نوید بهروزی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، مجموعه ثبتی پایش هست.